Książki z PnŚ 22 maja 2019 - czekamy na rodzeństwo

Książki z PnŚ 22 maja 2019 - czekamy na rodzeństwo

Dzisiaj z psycholog Dorotą Mintą rozmawiałyśmy o tym, jak powiedzieć dziecku, że będzie mieć rodzeństwo i jak pomóc mu poradzić sobie z emocjami towarzyszącymi oczekiwaniu na braciszka lub siostrzyczkę, a także z pojawieniem się noworodka w domu.

DZIECKO W BRZUCHU MAMY (PRZEDPREMIEROWO)

Dziecko w brzuchu mamy

Ciepła opowieść, napisana z szacunkiem dla dziecięcej ciekawości i emocji, z poszanowaniem wiedzy naukowej. Najbardziej rzetelna spośród książek opowiadających o ciąży, dostępnych na polskim rynku. Bliźniaki, Mia i Oskar, dowiadują się, że będą mieć rodzeństwo. Okazuje się, że mama wie o tym już od jakiegoś czasu, ale nic im nie mówiła, bo nie wiedziała, czy dziecko będzie chciało z nimi zostać. To dlatego tak dużo leżała na kanapie i miała gorszy humor, za który przeprasza dzieci. Nasi bohaterowie, zadają wiele pytań. Z tatą rozmawiają o tym, że dorośli, żeby mieć dziecko uprawiają seks (albo „kochają się” czy „śpią ze sobą”). Tata tłumaczy dzieciom czym jest komórka jajowa i plemniki. Opowiada też o tym, co decyduje o płci dziecka. Mia jest ciekawa, czy to, co je mama, spada dziecku na głowę. To okazja do wyjaśnienia czym jest łożysko i jaką funkcję pełni pępowina. Okazuje się też, że dzidziuś kopie, słyszy odgłosy z zewnątrz, a za jakiś czas zacznie ssać kciuk i reagować na silne światło lampy. Zbliża się dzień porodu i rodzina zastanawia się nad imieniem dla dziecka. Nie tylko brzuch mamy rośnie - zmieniają się też jej piersi, które przygotowują się do produkcji mleka. Mama planuje karmić noworodka piersią. W końcu rodzice jadą do szpitala, a Mia i Oskar zostają pod opieką cioci i czekają na wieści. Kuba przychodzi na świat. Rozpoczyna się wyjątkowy czas dla całej rodziny.

To książka nie tylko dla tych dzieci, które czekają na rodzeństwo. To świetna pozycja dla dzieci,które chcą wiedzieć skąd się biorą dzieci, czym się różnią chłopcy od dziewczynek. Opowiada też o intymności i jej granicach. Obszerną recenzję, z wieloma zdjęciami znajdziecie tutaj

wiek: 4+ wydawnictwo: sam

GDZIE KUPIĆ: do 31 maja możecie kupić książkę w przedsprzedaży na stronie Wydawnictwa sam

Na hasło: EMKA2 macie 20% zniźki! Rabat obejmuje też książkę „To wszystko rodzina!”

Dziecko w brzuchu mamy

TOSIA CZEKA NA BRACISZKA (NOWOŚĆ)

Tosia czeka na braciszka

Tosia dowiaduje się, że będzie mieć braciszka, jest podekscytowana, ale i przestraszona. Zastanawia się, jak będzie teraz wyglądać jej życie. Mama czasem słabo się czuje, Tosia martwi się, że nie będzie miała siły na zabawę. Ale za to spacery z tatą są pełne wrażeń. Chętnie wybiera ubranka dla malucha, ale boi się, że będzie musiała podzielić się ukochanymi zabawkami. Kiedy brat przychodzi na świat, Tosia jest szczęśliwa i chętnie go przytula, ale niecierpliwi się, kiedy mama długo karmi piersią i kiedy goście nie zwracają na nią uwagi, tylko zajmują się noworodkiem. Czasami Tosia sama jeszcze chce się poczuć jak dzidziuś. Ciepłe ilustracje przedstawiają scenki z codziennego życia. Krótkie teksty są idealnym punktem wyjścia do rozmowy. Książka zawiera też cenne wskazówki dla rodziców, które pomogą zrozumieć dziecięce emocje.

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Tosia czeka na braciszka

Tosia czeka na braciszka

JAK OSWOIĆ RYSIA (NOWOŚĆ)

Jak oswoić Rysia

Kim jest Rysio? Skąd wziął się w domu? Czy można było tego uniknąć? Jak sobie z nim teraz poradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w zabawnej książeczce, która opowiada o byciu rodzicem i dorastaniu. Uważajcie! Jeśli będziecie porządnie zamykać drzwi i okien, Rysio pewnego popołudnia zawita do Waszego domu. Teraz już nie ma odwrotu – musicie sobie poradzić z nowym lokatorem, który pije dużo mleka (zwłaszcza w nocy), jest niecierpliwy i wzbudza powszechny zachwyt (choć często nieciekawie pachnie). Rysie rosną szybko. Zbyt Szybko. I stają się postrachem całego domu. Trzeba Rysia łaskotać, zabierać do parku, zmieniać mu pościel i pocieszać kiedy ma koszmary. Potem Rysio wchodzi w etap wiecznego niezadowolenia i zaczyna zapraszać do domu innych Rysiów. Okazuje się, że Wasz egzemplarz nie jest wcale najgorszy. W końcu nadchodzi dzień, w którym Rysio wyrasta na dużego Ryszarda, opuszcza swoich hodowców po to, żeby niebawem pojawić się na ich progu ze swoim małym Rysiem. I jego mamą, Moniką. Ta ciepła, zabawna opowieść sprawdzi się nie tylko do czytania z dziećmi i snucia rodzinnych opowieści. Będzie tez idealnym prezentem dla przyszłych i świeżo upieczonych rodziców.

więcej zdjęć znajdziesz w tej recenzji

wiek: 4+, dla wszystkich wydawnictwo: Polarny lis

Jak oswoić Rysia

dzisiejsza rozmowa do oberzenia tutaj, a w niej rady Doroty Minty:

  • czemu tak ważne jest, żeby otwarcie mówić co się dzieje z mamą?
  • kiedy powiedzieć dziecku o ciąży?
  • czy zabierać dziecko na usg ?
  • co w sytuacji kiedy mama źle znosi ciążę? – jak rozmawiać z dzieckiem, żeby się nie martwiło, że nowe dziecko coś robi mamie?
  • jak pomóc dziecku uporać się z emocjami towarzyszącymi oczekiwaniu na rodzeństwo?
  • jak możemy wciągnąć dziecko w przygotowania do narodzin rodzeństwa?

inne książki przygotowujące na pojawienie się rodzeństwa znajdziesz w tym zestawieniu

MOGĄ CIĘ TEŻ ZAINTERESOWAĆ TE KSIĄŻKI O RELACJACH MIĘDZY RODZEŃSTEM:

Teraz będziesz kurą

Okropny rysunek