(NOWOŚĆ) Teraz będziesz kurą - o przemocy w zabawie

Ta książka bardzo mnie poruszyła. Może dlatego, że jestem mamą dwójki dzieci i w pierwszym momencie spojrzałam na nią jak na książkę o relacjach między rodzeństwem właśnie. Takie sytuacje zdarzają się jednak również między kuzynami czy dziećmi w przedszkolu albo na placu zabaw.

tak się zaczyna zabawa

Mowa o sytuacji, w której starsze lub silniejsze dziecko wykorzystuje swoją przewagę do dręczenia młodszego, słabszego. Pod przykrywką zabawy mogą dziać się niepokojące rzeczy, które nam, dorosłym, może być ciężko wychwycić, jeśli nie przyglądamy się wystarczająco uważnie temu, co dzieje się między dziećmi.

klatka

Zaczyna się niewinnie: Dwoje dzieci bawi się we wspólnym pokoju. „Teraz będziesz kurą.” – oznajmia większe dziecko maluchowi - „Ja jestem wilkiem (…) będę siedział w lesie w swojej kryjówce”. Widzimy jednak, że to sposób na pozbycie się młodszego dziecka, spławienie go. Wilk leży sobie wygodnie w kryjówce, sącząc napój przez słomkę, a mała Kurka nie wie co ma ze sobą zrobić.

relax

Wilk jest niezadowolony

kury to potrafią!

Szybko zostaje odesłana do klatki (czyli dziecięcego łóżeczka). Na chwilę. Zaraz okazuje się, że powinna podskakiwać i machać skrzydłami. Jeśli będzie to robić źle, zostanie pożarta. A ponieważ robi to nadspodziewanie dobrze, Wilk jest niezadowolony i znów grozi maluchowi, że go zje.

tak się skacze...

...gdacze...

...i znosi jajka...

Okazuje się, że jedynym miejscem, w którym Kura będzie bezpieczna jest klatka. Siedzi więc w niej zamknięta i wykonuje kolejne polecenia: gdacze, znosi jajka. W tym czasie starsze dziecko zajmuje się swoimi sprawami.

wilk cię zje!

Tylko do czasu, w którym nie zacznie się nudzić. Wtedy znów goni Kurę, krzycząc „A teraz przyjdzie Wilk i cię zje!”. Przerażony maluch rzuca się w objęcia dorosłej osoby. „Tylko żartowałem (…) chciałem się tylko trochę nastraszyć” – mówi starszak. Widzimy jednak zadowolony uśmiech na wilczym pysku. Poza tym trudno się oprzeć wrażeniu, że całe zło już się wydarzyło, a pomoc dorosłego przyszła za późno.

ucieczka

Emocje są zresztą bardzo dobrze widoczne – mimo, że bohaterowie mają półzwierzęce postaci, a rysunki wydają się dość proste, dokładnie widzimy jaki jest stosunek starszego dziecka do młodszego. Łatwo rozpoznać jego nieszczerość, znudzenie, zaskoczenie i złość - kiedy okazuje się, że maluch jest w czymś dobry. Ani przez chwilę nie mamy wątpliwości, że Wilk ma złe intencje.

To ważna książka. Pozwoli porozmawiać o tym, jak odmówić zabawy, jeśli nam się nie podoba. Jest świetnym pretekstem do tego, żeby wytłumaczyć dziecku, że ma prawo bronić swoich granic. Pamiętajmy, że tego typu zachowania nie biorą się znikąd - dziś prześladowane dziecko, może w przyszłości samo stać się prześladowcą. I bądźmy wyczuleni na to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami dziecięcego pokoju.

może Cię również zainteresować “Okropny rysunek”

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność serie smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek