Ksiażki z PnŚ 12 marca 2018 - jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Ksiażki z PnŚ 12 marca 2018 - jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Dziś ważny i niełatwy temat, dlatego zaprosiłam do rozmowy psycholog Dorotę MintęJak przygotować dziecko na to, że będzie mieć rodzeństwo? Jak wybierać książki, które mogą w tym pomóc? W księgarniach znajdziemy wiele pozycji o rodzeństwie. Jednak większość z nich mówi o tym, jak to fajnie i wesoło mieć młodszego brata czy siostrę i podobną narrację przyjmują w rozmowie z dzieckiem rodzice. W rzeczywistości nie zawsze jest tak wesoło... Książki dla dzieci, które znajdują się w takiej sytuacji, powinny przygotowywać na to, że może być trudno i że będzie inaczej.

MAMA NA DIECIE (PREMIERA)

mama na diecie

Druga część lubianego "Taty w sieci" Pewnego dnia pingwinia mama zaczyna się dziwnie zachowywać. Przechodzi na drastyczną dietę, raz jest smutna, raz wesoła, w końcu zaczyna się czuć gorzej... Słusznie się domyślacie - mały pingwin będzie miał rodzeństwo! Zaszokowany tata snuje plany powiększania igloo a mama rezygnuje z diety ;)

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Muchomor

mama na diecie

PETER I LENA - JA TEŻ CHCĘ MIEĆ RODZEŃSTWO

peter i lena

Klasyka autorstwa Astrid Lindgren, pokazująca, że problem, o którym mówimy, istniał od zawsze i pojawiał się w literaturze dziecięcej. Peter marzy o rodzeństwie, ale gdy w domu pojawia Lena, stwierdza, że jej nie kocha. Nie rozumie, jak rodzice mogą kochać kogoś, kto tak krzyczy. W złości nawet uderza Lenę i kopie mamę. Sytuacja zmienia się kiedy mama angażuje Petera w opiekę nad siostrą. Kiedy w domu pojawia się kolejny dzidziuś, Peter reaguje już zupełnie inaczej.

Wiek: 4+ Wydawnictwo: Zakamarki

Opowiadanie jest aktualnie dostępne w książce "Peter i Lena. Dwa opowiadania"

peter i lena

ŁADNIE BOLUSIU

ładnie bolusiu

Boluś chciał brata, no i ma. Brat płacze i dostaje smoczek, a Boluś jest na smoczek za duży. Wynosi więc brata z domu i zabiera mu smoczek. Po kilku przygodach, pędem wróci do brata i odda smoczek, a mama nawet niczego nie zauważy. Zabawna opowieść pokazująca, jak skrajne emocje może wzbudzać w dziecku młodsze rodzeństwo.

Wiek: 2+ Wydawnictwo: Zakamarki

ładnie bolusiu

GŁUPI DZIDZIUŚ

głupi dzidziuś

Nie wiemy, czy brata chciał mieć Henio, poznajemy go, kiedy już go ma i marzy o tym, żeby go oddać do szpitala. Kiedy jednak Henio podejrzewa, że w całym domu czają się złe Wilki, zabiera brata do siebie, żeby go chronić.

Wiek: 2+ Wydawnictwo: Dwie Siostry

głupi-dzidziuś

GDY SMOK WPROWADZA SIĘ PONOWNIE

gdy smok się wprowadza ponownie

O trudnej drodze do zaakceptowania młodszego brata. O konfliktach jakie pojawiają się w rodzinie, kiedy świat kręci się wokół płaczącego niemowlaka. Wyjątkowe, piękne ilustracje. Soczyste kolory i detale sprawiają, że mamy niemal wrażenie oglądania filmu.

Wiek: 4+ Wydawnictwo: CzyTam

gdy smok

MOJA MŁODSZA SIOSTRA

Moja młodsza siostra

Kontynuacja popularnej "Miłości" skonstruowana podobnie - chłopiec opowiada o pojawieniu się młodszej siostry. O swojej niepewności, o jej dorastaniu, wspólnych zabawach i kłótniach i tym co najfajniejszego jest w byciu starszym bratem.

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Entliczek

Moja młodsza siostra

**rozmowa z programu do obejrzenia tutaj (https://pytanienasniadanie.tvp.pl/36356268/jak-przygotowac-dziecko-na-pojawienie-sie-rodzenstwa)

MOGĄ CIĘ TEŻ ZAINTERESOWAĆ KSIĄŻKI O RELACJACH MIĘDZY RODZEŃSTEM:

Teraz będziesz kurą /teraz-bedziesz-kura

Okropny rysunek /okropny-rysunek