Książki z PnŚ 6 marca 2019 - nowości na Dzień Kobiet

Pojutrze Dzień Kobiet, z tej okazji pokazywałam dziś książki opowiadające historie odważnych kobiet, które zmieniały świat, baśnie dla dziewczyn wkraczających w dorosłość, a nawet biografie superbohaterek z Uniwersum Marvela.

SUFRAŻYSTKI I SUFRAŻETKI. WALKA O RÓWNOŚĆ (PRZEDPREMIEROWO)(7+)

historia walki o prawa wyborcze kobiet

Historia walki o prawa wyborcze brytyjskich kobiet, to historia pasjonująca. Pełna niesamowitych biografii i zaskakujących wydarzeń. To historia kolorowych sztandarów i radosnej muzyki. Ale to też opowieść o brutalność brytyjskiego rządu i policji. Pokazuje, że wspólne ideały mogą pokonać najsilniejsze podziały, że w jedności siła. Poznacie życiorysy kobiet (i mężczyzn), którzy domagali się dopuszczenia kobiet do głosowania. Dowiecie się kim byli ich przeciwnicy. Na Waszych oczach Sufrażystki przejdą drogę od pisania petycji do podpalania budynków i walki wręcz z ochroniarzami premiera. Od tej pasjonującej i pięknie zilustrowanej książce, nie będziecie mogli się oderwać. Historia opowiedziana jest dość szczegółowo, ale napisana w sposób, który sprawia, że jej czytanie to przyjemność. Język jest zrozumiały dla młodego czytelnika. Autor świetnie tłumaczy różne pojęcia, ale nie poucza. Szybko zaczynamy podzielać jego fascynację ruchem Sufrażystek. Mnóstwo tu niesamowitych historii i ciekawostek – lot sterowcem nad Londynem, aukcje biżuterii odebranej księżniczce, która odmówiła płacenia podatków, historia kobiety, która skomponowała hymn Sufrażystek i dyrygowała szczoteczką do zębów z okna więziennej celi.

więcej o książce przeczytasz tu

wiek: 7+ wydawnictwo: Egmont

NADZWYCZAJNIE WSPANIAŁE KOBIETY, KTÓRE TWORZYŁY HISTORIĘ (PRZEDPREMIEROWO)

kobiety, które zmieniały historię

Druga część książki, która idealnie nadaje się na wprowadzenie w świat dzielnych kobiet. Biografie bohaterek przedstawione są w formie krótkich, komiksowych notek ułożonych na barwnej linii czasu. To sprawia, że łatwo zrozumieć i zapamiętać jak toczyły się ich losy. Zbiegła niewolnica, która pomagała innym uciekinierom przedostać się do Kanady, celtycka królowa, która stawiła czoło rzymskiej armii, dyrektorka chińskiej szkoły, która przygotowywała dziewczynki do walki o lepsze życie, pierwsza kobieta w kosmosie, faraonka, której historię próbował wymazać jej zazdrosny następca. Wszystkie zmieniały świat i wszystkie miały wpływ na to, jak dziś żyjemy.

wiek: 5+ wydawnictwo: K.E.Liber

MĄDRA WASYLISA (NOWOŚĆ)

zapomniane baśnie opowiedziane na nowo

Czy wiecie, że na świecie powstawało wiele baśni, które powstawały z myślą o dziewczętach, które wkraczały w dorosłość? Wiele z tych historii zostało zapomnianych. To książka, która opowiada te, przekazywane niegdyś z pokolenia na pokolenie, baśnie na nowo. Bohaterki tych opowieści często przechodzą przemianę, wyruszają w podróż, która zmienia ich życie, wydostają się z niewoli. Nierzadko wychodzą za mąż, ale jeśli tak, to na własnych warunkach (i zazwyczaj tego, którego wcześniej same uratowały). Nie są księżniczkami czekającymi na księcia na białym koniu. Są dobre, odważne i mądre. I biorą sprawy we własne ręce. Opowieści spisane w tej książce zostały unowocześnione i będą atrakcyjne i zrozumiałe dla współczesnych czytelników. Towarzyszące im ilustracje, wprowadzają mroczny, magiczny klimat starych baśni. To wszystko sprawi, że zupełnie inaczej spojrzycie na te dawne historie.

wiek: 9+ wydawnictwo: Tadam

KSIĘŻNICZKA ZIELINKA (NOWOŚĆ)

żabia księżniczka królową piratów

Żabia księżniczka marzy o tym, żeby zostać królową piratów i wyruszyć w świat. Jej rodzice mają jednak inne plany, których głównym elementem jest ślub z przystojnym księciem. Żabka odrzuca kolejnych absztyfikantom.„O innym życiu marzę!” deklaruje księżniczka i przystępuje do realizacji precyzyjnie obmyślonego planu. Zostaje przywódczynią pirackiej załogi, którą porzucił dotychczasowy kapitan. Na pokładzie okrętu o wdzięczniej nazwie „Śnięta Ryba” wyruszają w świat. Tym razem nie by rabować, ale by udzielić pomocy tym którzy jej potrzebują. Bywają jednak chwile, w których Zielinka czuje tęsknotę za rodzicami. Kiedy więc dostaje od nich list, nie zastanawia się długo i rusza w drogę do domu. Rodzice zrozumieli swój błąd i nie chcą już zmuszać córki do zamążpójścia. Co więcej, sami chętnie wyruszają w podróż. Okazuje się, że można połączyć rządzenie żabim światem z przygodami i zabawą. Żyli długo i szczęśliwie ;)

więcej o Księżniczce Zielince przeczytasz tu

wiek: 3+ wydawnictwo: Dwukropek

MARVEL. SUPERBOHATERKI. 65 KOBIET, KTÓRE ZMIENIŁY LOSY WSZECHŚWIATA (NOWOŚĆ)

superbohaterki z Universum Marvela

Gratka dla wszystkich fanek i fanów świata Marvela. Ale równocześnie świetna pozycja, od której można zacząć przygodę z wszechświatem bohaterów. Autorka – miłośniczka komiksów – zebrała w tej książce sylwetki superbohaterek. Supermoce tych dziewczyn są bardzo różne, a wiele z nich możemy odnaleźć w sobie. Czytając o ich przygodach możemy się wiele nauczyć. Tego, że nie trzeba być idealnym, że można (a nawet trzeba!) popełniać błędy. Że nikt nie urodził się superbohaterką. Żeby zyskać i nauczyć się wykorzystywać supermoce, musimy zazwyczaj dużo przejść. A czasem musi minąć sporo czasu, zanim zdecydujemy się stanąć po stronie dobra. Napisana z dużą dozą humoru. Ponad 100 porywających ilustracji, w tym wiele fantastycznych portretów, które sprawią, że zanim zaczniecie czytać tę książkę, obejrzycie ją dokładnie, od deski do deski.

wiek: 13+ wydawnictwo: Egmont

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

mogą Ci się spodobać również:

Kruszynka Dziewczynki latają wysoko

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek