4 książki 2020, których nie można przegapić! Książki z PnŚ 29 grudnia 2020

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Dlatego w dzisiejszym – ostatnim tegorocznym spotkaniu z Wami pokazałam kilka książek, wydanych w tym roku, których nie można przegapić! Poruszają tematy, które były w tym roku szczególnie ważne.

Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze

Zgadzam się albo i nie!

Rodzice są dzisiaj bardzo świadomi tego, że powinni nauczyć dzieci mówić „nie”, „nie zgadzam się”, „nie mam na to ochoty”. Jednak teoria to jedno, a praktyka to zupełnie coś innego. Co dokładnie dziecko powinno wiedzieć? Jak powinno odmawiać? Jak poradzić sobie z przysłowiowymi ciotkami domagającymi się całusów na przywitanie? Ta książka przychodzi z pomocą i dzieciom i rodzicom. Przystępnie napisany tekst, uzupełniony dowcipnymi, komiksowymi scenkami, krok po kroku tłumaczy: Co to jest granica, Jakie są sposoby na utrzymywanie relacji z innymi, Dlaczego warto ufać własnemu instynktowi, Co to jest nietykalność cielesna, Czym jest zgoda. Do kogo się zwrócić, kiedy czujemy, że dzieje się coś złego? Jak reagować? Gdzie szukać pomocy, kiedy nie ma przy nas zaufanej dorosłej osoby.

Zgadzam się albo i nie!

Zgadzam się albo i nie!

W tekście podkreślono, że to na co się zgadzamy może zależeć od naszej relacji z daną osobą. Możemy chętnie przytulać przyjaciela, ale lepiej się czuć przybijając piątkę z ciocią. Możemy też zmieniać zdanie. To, że kiedyś się na coś zgodziliśmy nie sprawia, że musimy to akceptować już zawsze. Książka pokazuje też, dlaczego bezwzględnie powinniśmy szanować granice innych osób. Uczy, że niczego nie możemy wymuszać. Że nasi koledzy i koleżanki mogą być inni niż my. Że to, co dla nas nie jest problemem, im może sprawiać duży dyskomfort. Dużo uwagi poświęcono też cyberprzemocy.

Zgadzam się albo i nie!

Zgadzam się albo i nie!

dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ

wiek: 5+ wydawnictwo: Debit

Dzik Dzikus

Dzik Dzikus

Dzik Dzikus mieszka w Lesie Kabackim. Jest sympatycznym zwierzakiem, lubianym przez innych mieszkańców i mieszkanki lasu, troszczącym się o mniejszych i słabszych. Do dnia, w którym wśród drzew rozlega się tajemnicze kichnięcie… kicha pewien troll, który zawędrował w okolice Lasu Kabackiego z odległej krainy. Nie wiedzą tego jednak zwierzęta. I tu zaczyna się problem.

Dzik Dzikus

Dzik Dzikus

Bo troll jest istotą, która uwielbia siać zamęt, knuć intrygi, unieszczęśliwiać napotkane zwierzęta i prowokować je do kłótni. Na dodatek jest doskonałym aktorem. Udaje mu się sprawić, że las kipi od nienawiści. Lubiane do tej pory dziki są oskarżane o zaśmiecanie lasu i roznoszenie groźnej zarazy. Dzik Dzikus zaczyna wierzyć, że ma brzydki ogonek. I że właśnie stracił najbliższego przyjaciela. Na szczęście nie wszystkie zwierzęta dają się nabrać złośliwemu trollowi. Przy wsparciu krewniaków z odległej Puszczy Białowieskiej, którzy mieli już do czynienia z tym inwazyjnym gatunkiem i pewnego mądrego guźca, który kryje się w kabackim lesie udaje im się opracować plan, dzięki któremu nie tylko uda im się zdemaskować trolla, ale również pokazać mu, na czym polega życie we wspólnocie.

Dzik Dzikus

Dzik Dzikus

Ciepła, mądra i pięknie zilustrowana książka uczy dzieci tego, czym są plotki i fake newsy. Pokazuje, jak stawić czoło internetowym trollom. Zwraca tez uwagę na to, jakim zagrożeniem dla przyrody mogą być gatunki inwazyjne i jak człowiek sprawił, że pojawiły się w naszych lasach.

dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ

wiek: 5+ wydawnictwo: Agora

Orkan. Depresja

Orkan. Depresja

Książka roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książka młodzieżowa. Borys Orkan zawsze miał skłonność do depresji. Już w dzieciństwie bez konkretnego powodu nagle robiło mu się smutno. Bywało, że podczas zabawy, czytania o tygrysach albo oglądania filmu o najwyższych budowlach dopadał go lęk i odechciewało mu się żyć. Kiedy był w podstawówce, zdarzało się, że nie mógł zasnąć albo budził się w środku nocy i rozmyślał o przykrościach, które go spotkały albo na pewno wkrótce spotkają. Do tej pory były to jednak tylko epizody – najwyżej kilkunastogodzinne napady obezwładniającego smutku. Borys nikomu o tym nie wspominał, bo po co? – tak rozpoczyna się Orkan. Depresja, powieść Ewy Nowak.

Borysa poznajemy w szczególnym momencie. Ma 16 lat. Jego sąsiad właśnie popełnił samobójstwo, a Borys był tego świadkiem. On sam nie jest w dobrym stanie psychicznym. Na co dzień, choć otoczony troską rodziców i miłością fantastycznej dziewczyny, musi się zmierzyć z wieloma trudnościami. Kiedy trafia na oddział psychiatryczny, poznaje Miszę. Ta toksyczna znajomość sprawia, że fascynacja Borysa samobójstwem rośnie…

wiek: 15+ wydawnictwo: HarperKids

Królewna w lśniącej zbroi. Czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców

Królewna w lśniącej zbroi - recenzja

Książka - eksperyment, która zupełnie zmienia postrzeganie klasycznych bajek, ich bohaterek i bohaterów. Już od jakiegoś czasu na rynku pojawia się mnóstwo napisanych na nowo bajek i baśni, które mają za zadanie obalać utrwalone, szkodliwe stereotypy. Autor i autorka tej książki wybrali jednak zupełnie inną drogę. Nie napisali nowych historii, nie wymyślili nowych zakończeń. Stworzyli algorytm, który zmienia w tekstach płeć wszystkich postaci – pierwszo i drugoplanowych. Zresztą niejednokrotnie to właśnie zmiany płci drugoplanowych postaci są najciekawsze. Bo przecież król może marzyć o dziecku. A Matka Pięknego może dowodzić flotą statków!

Królewna w lśniącej zbroi - recenzja

Królewna w lśniącej zbroi - recenzja

Kupczyni zamiast kupca. On, nie ona. Ojciec w miejsce Matki. Córka zamiast syna. Ogrzyca zamiast Ogra. W tej książce to królewicz nie może się wyspać na ziarnku grochu, a Janeczka wspina się po gigantycznej fasoli. Jest też Kotka w butach i Calineczek. Powstało dzieło świeże, zaskakujące, dające do myślenia. Czasami w pierwszym momencie trudno zorientować się, z jaką bajką mamy do czynienia! Te wersje bajek są idealne do czytania na zmianę z ich klasycznymi wersjami. Wielkim atutem książki są piękne ilustracje!

Królewna w lśniącej zbroi - recenzja

Królewna w lśniącej zbroi - recenzja

wiek: 5+ wydawnictwo: Czarna Owca

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek