(PRZEDPREMIEROWO) Tola na wsi – sielskie wakacje przedszkolaka

Już pewnie wiecie, że mam wielką słabość do tej serii. Jeśli jednak nie słyszeliście jeszcze o Toli, możecie zajrzeć do recenzji jej wiosennych i letnich oraz jesiennych przygód.

Rok zatoczył koło i Tola powraca. Starsza o rok, jeszcze bardziej ciekawa świata, ponownie wyrusza z rodzicami na wakacje. Tym razem na wieś, do domu, w którym jej mama spędzała w dzieciństwie lato.

Gospodarstwo Agroturystyczne prowadzi małżeństwo - pani Róża i Pan Tomasz. Na początku Tola trochę boi się gospodarza (prawdopodobnie przez jego bujne wąsy), ale szybko się zaprzyjaźniają.

Dziewczynka jest zachwycona od pierwszych chwil. Jeszcze zanim rozpakuje walizkę zabiera się do karmienia ptactwa. Kury, indyki, kaczki, gęsi! Zwierząt w gospodarstwie jest więcej – oślica Adelajda, psy Kłaczek i Kołtun, kocur Baltazar i maleńka kotka Milusia, która, choć strachliwa, szybko zaprzyjaźni się z Tolą. No i jest też źrebna klacz Bajka – niedługo urodzi się mały konik!

Tola na wsi

Myślicie, że wakacje na wsi mogą być mało atrakcyjne dla dzisiejszych przedszkolaków? Nic bardziej mylnego! Nie bez powodu ta część przygód Toli zawiera 5 opowiadań (nie 4 jak poprzednie części).

Tola nauczy się piec prawdziwy chleb na zakwasie, którym będzie zajadać ze smakiem nie tylko ona, ale i pozostali letnicy. Dowiaduje się co to dzieża i kopyść, obserwuje, jak wyrasta ciasto, miesza ciasto (a może chlebowe błocko) rękami. Ile przy tym zabawy!

Tola na wsi

Tola na wsi

Tola na wsi

Na pewno pamiętacie, że Tola marzyła o tym, żeby w przyszłości zostać strażaczką. Zrozumiałe jest więc oburzenie dziewczynki, która, jako ostatnia, dowiaduje się, że Tomasz jest strażakiem. Dlatego, kiedy w oddali słychać wycie syreny, rzuca wszystko i wskakuje na rower. Następnego dnia zabiera dziewczynkę do remizy. Tola poznaje strażaków i strażaczkę Martynę. Dowiaduje się, że na co dzień zajmują się innymi rzeczami – pracują w księgarni, w banku. A kiedy są potrzebni, ruszają na akcję. Na tym polega działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej. Rzadko spotykamy ten wątek w książkach dla dzieci poświęconym strażakom – myślę, że wielu przedszkolaków, podobnie jak Tola, może nie wiedzieć o istnieniu strażaków-ochotników.

Tola na wsi

Wakacje na wsi to też kąpiele w jeziorze. Na pomoście Tola spotyka okoliczne dzieci, które podglądają żaby i rybki, robią błotne ciasta, grają w piłkę. Urządzają też konkurs skoków na bombę do jeziora. Tola nie chce skakać. Boi się, woli wchodzić do wody powoli. Na dodatek jest jej przykro, bo jeden z chłopców zaczyna się z niej śmiać. Wraca do mamy. Mama przytula ją, pyta jak może pomóc. Nie namawia do skoków, zgadza się na wcześniejszy powrót do domu. Bardzo lubię w tej serii szacunek z jakim dorośli odnoszą się do dziecięcych emocji. W drodze powrotnej mama rozmawia z Tolą o strachu. Mówi o tym czego sama się boi, opowiada o lękach taty. Tłumaczy, co to znaczy oswoić lęk. Po południu cała rodzina wybiera się nad jezioro. Mama, mimo że jest strasznym zmarzluchem, wskakuje z wielkim pluskiem do jeziora. Pod czujnym okiem rodziców Tola powoli decyduje się na coraz odważniejsze skoki.

Tola na wsi

Tola na wsi

Nadchodzi wyczekiwana przez wszystkich chwila. Pani Róża oznajmia, że najbliższej nocy klacz Bajka będzie rodzić. Dziewczynka bardzo chce jej towarzyszyć, więc będzie mogła wraz z gospodarzami spać w stajni na sianie. Słuchając opowieści pani Róży zasypia spokojnie. Budzi się, kiedy źrebak pojawia się na świecie. Tola obserwuje magiczny moment – klacz uczy się zapachu swojego dziecka, konik, mocno dopingowany przez dziewczynkę próbuje wstać. Rano klacz pozwala jej pogłaskać źrebaka.

Tola na wsi

Tola na wsi

Tola nie ma wątpliwości – to najlepsze wakacje w jej życiu!

Tola na wsi

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czas czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino komiks konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent nauka czytania naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up pory roku potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica święta żłobek