Rózia w świecie relacji - recenzja

Rózia już podrosła i potrafi wiele, Są też dla niej ważni pierwsi przyjaciele.

Dlatego po częściach poświęconym emocjom - KLIK i wartościom – KLIK przyszła pora na ostatnią już wierszowana opowieść o tej sympatycznej dziewczynce. Tym razem tytułowa bohaterka uczy się (a wraz z nią czytelniczki i czytelnicy) poruszać w świecie relacji międzyludzkich.

Kto zna poprzednie książki z serii, na pewno nie ma wątpliwości, że Rózia całkiem nieźle sobie poradzi. Za przewodników ma mądrych dorosłych, którzy pomagają jej zrozumieć samą siebie i innych. Pojawiają się oni i w najnowszych opowiadaniach, choć nie wszystkich.

Pierwsza historia to opowieść o empatii. W trakcie zabawy w ciuciubabkę Rózia zauważa, że jedna z jej koleżanek źle znosi przegraną. Pociesza smutną koleżankę, odwołuje się do własnych podobnych doświadczeń, udaje jej się nawet rozśmieszyć Jaśminkę inteligentnie żartując z sytuacji.

Rózia w świecie relacji - recenzja

Dalej jest nieco trudniej. W rozdziale Rózia i szacunek dziewczynka przypomina, że nie jest bynajmniej kryształowym dzieckiem. Jak każde inne czasem traci panowanie nad sobą. Tym razem przydarza jej się to w trakcie zabawy z najlepszym przyjacielem. Kostek ma nieco inny plan na to, jak poprowadzić tory kolejowe. To wystarcza, żeby Rózia zdenerwowała się na tyle, by krzyczeć na chłopca, pokazać mu język i wygonić go ze swojego pokoju. Zraniony Kostek nie pozostaje jej dłużny, padają gorzkie słowa. Do akcji wkracza tata, który tłumaczy córce, dlaczego jej zachowanie było niewłaściwe i próbuje wraz z Rózią znaleźć jego przyczynę. Ilustratorka, Joanna Czarnecka, jak zwykle zadbała o to, żeby również w warstwie wizualnej książki było widać zaangażowanie dorosłego. Tata kuca przy córce, z troską kładzie jej rękę na ramieniu, widać, że jest całkowicie skupiony na tym, żeby pomóc dziecku. Podoba mi się też to, że nie dowiaduje się, co właściwie tak bardzo zdenerwowało bohaterkę. Rózia potrzebuje czasu, żeby pomyśleć, zastanowić się nad ty, co ją wzburzyło. To pokazuje dzieciom, że czasem działamy nieracjonalnie i sam_ nie do końca wiemy czemu.

Rózia w świecie relacji - recenzja

Kolejna, krótka, ale treściwa opowiastka jest o asertywności. Opisanej w niej sytuacji doświadczyło prawdopodobnie każde dziecko. Rózia biegnie do wolnej huśtawki i dobiega do niej w tym samym momencie, co bawiący się na tym samym placu zabaw chłopiec. Nieznajomy stanowczo mówi, że on będzie się huśta pierwszy. A Rózia stanowczo odpowiada, że trzeba znaleźć sposób na to, żeby sprawiedliwie rozstrzygnąć spór. Nie dowiadujemy się, na kogo padnie w wyliczance, bo nie ma to znaczenia. Już sam fakt tego, że zadbała o siebie i spotkała się ze zrozumieniem wystarcza Rózi, żeby poczuć się dobrze!

Rózia w świecie relacji - recenzja

W ostatniej części, zatytułowanej Rózia i przyjaźń powraca Kostek. Opowiadanie jest zaskakujące. Pewnie wiele osób po takim tytule spodziewa się zupełnie innej historii – o wzajemnym wsparciu czy lojalności. Tymczasem mowa tu o tym, że w przyjaźni nie musimy się zawsze ze sobą zgadzać. Ze nawet w takiej ważnej relacji powinn_śmy pozostać sobą i być wiern_ swoim przekonaniom. Kostek namawia Rózię do kradzieży czereśni rosnących za płotem sąsiadki. Kiedy dziewczynka odmawia wyśmiewa ją i nazywa nudną. Dziewczynka bardzo to przeżywa i zwierza się mamie, która utwierdza ją w przekonaniu, że jej sprzeciw był właściwy. Gdy mija trochę czasu Kostek sam przychodzi przeprosić i przyznać przyjaciółce rację. Co ważne przeprasza też okradzioną sąsiadkę.

Rózia w świecie relacji - recenzja

Choć szkoda mi, że to już ostatnie nasze spotkanie z Rózią, rozumiem tę decyzje i przyznaję autorce, Katarzynie Ogonowskiej rację, że cykl można uznać za zamknięty. Rózia dorosła, jest wyposażona w umiejętności, które na pewno nie raz przydadzą jej się w życiu. To spójna, przemyślana trylogia.

Myślę, że kolejne projekty spod szyldu Bajki pod parasolką będą równie udane. Nie mogę się już doczekać!

Książki o Rózi kupicie na stronie Wydawnictwa Parasolka.

Rózia w świecie relacji - recenzja

Rózia w świecie relacji - recenzja

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek