Ma dziurawe spodnie, kocha swego pieska,
Buzię zdobią uśmiech i grzywka niebieska.
Często o czymś marzy, ćwiczy tańczy, śpiewa,
Raz lubi się stroić, raz wchodzić na drzewa.
W opisie Rózi wiel* z nas odnajduje swoje dzieci. Poprzednia część jej przygód poświęcona była uczuciom. [O książce **Rózia i kolorowe emocje **Katarzyny Ogonowskiej** pisałam tutaj(/rozia-i-kolorowe-emocje-recenzja)). Teraz Rózia powraca i opowiada dzieciom o wartościach, jakimi kieruje się w życiu, pracuje nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. I jeszcze bardziej przypomina mi mojego synka!
W książce Rózia i jej wartości znajdziecie 4 wierszowane opowiadania. Są uniwersalne, ale w warstwie ilustracyjnej Każde z nich można przypisać do innej pory roku. Zimą Rózia uczy się wytrwałości. Wiosenny rozdział poświęcony jest akceptacji. Letnia opowieść poświęcona jest życzliwości, a jesienią Rózia uczy się odwagi.
Rózia i wytrwałość
Rózia marzy o tym, żeby zostać łyżwiarką. Całą jesień przymierza łyżwy, ma już specjalna łyżwiarską sukienkę, planuje jakie figury będzie wykonywać na lodowisku. Kiedy wraz z rodzicami wchodzi na lód, pozwala się najpierw prowadzić za ręce, ale bardzo szybko chce pojechać sama. Puszczona, boleśnie upada na pupę. I natychmiast się zniechęca.
Jest obrażona na wszystkich i zapowiada, że już nigdy nie polubi łyżew.
Kiedy emocje nieco opadają, dziewczynka rozmawia z mamą. Ta zapewnia ją, że uszanuje każdą jej decyzję. Tłumaczy jednak, że chcąc opanować jazdę, trzeba się pogodzić z tym, że wywrotki będą się zdarzały. Mama powiedziała: - Łyżwy to wyzwanie! Szybko się poddałaś, Róziuniu, kochanie…
Mama tłumaczy Rózi czym jest wytrwałość Bardzo chcesz się uczyć, więc często próbujesz, A gdy nie wychodzi, to nie rezygnujesz
Rózia podejmuje wyzwanie i za każdym dniem jazda na łyżwach idzie jej coraz lepiej.
Czytałam to opowiadanie dzień po powrocie z zimowego wyjazdu, na którym mój syn po raz pierwszy miał okazję jeździć na nartach. I on i ja doświadczyliśmy dokładnie tych samych emocji, co Rózia i jej mama. Sprawy nie ułatwiał fakt, że w górach byliśmy z moją przyjaciółką, instruktorką narciarstwa i jej dziećmi, które jeżdżą, odkąd zaczęły chodzić. Obserwując swojego śmigającego na nartach rówieśnika Iwo, podobnie jak Rózia, był pewien, że od razu zjedzie z całej góry. Pierwsze dnia był gotów rzucić narty w kąt. I oczywiście był obrażony na mnie. Nie poddał się jednak. I tak jak Rózia zaczął robić postępy, a jazdę na nartach pokochał.
Rózia i akceptacja
Rózia wygrzewa się w mamą na kocu w promieniach wiosennego słońca. Jednak mimo tych cudownych okoliczności przyrody, na sercu jej ciężko. Okazuje się, że wcześniej dzieci wyśmiewały się z jej piegów. Czuje się nielubiana.
Mama daje córce czas na to, żeby powiedziała o swoich emocjach. To nie jest łatwe, bo Rózia płacze, z nerwów boli ją brzuszek. To bardzo ważna scena. Mama jej nie pogania, nie próbuje z niej wyciągnąć informacji. Jest, przytula, wspiera. A potem opowiada o tym, że każdy wygląda inaczej, ale kolor włosów czy oczu nie może przysłaniać nam innych cech ludzi. A potem pyta Rózię o to, jak ona sama widzi siebie, co w sobie lubi, jakie są jej mocne strony. Dziewczynka wymienia nie tylko swoje zalety. Znajduje je też w swoich koleżankach i kolegach. PO rozmowie Rózia czuje się dużo lepiej: _Dla mnie dziś jest ważne, że siebie poznałam, całą polubiłam, zaakceptowałam.”
To opowiadanie pomoże dzieciom w budowaniu poczucia własnej wartości. Uczy tez otwartości na innych!
Rózia i życzliwość
To opowiadanie ma potencjał stać się ulubionym dla wielu dzieci. A to za sprawą małego słodkiego pieska, którego nasza bohaterka i jej tata znajdują przy drodze w trakcie letniej wycieczki rowerowej. Psiak jest brudny i ma skaleczona łapkę. Po adresatce udaje się ustalić, że malec mieszka w okolicy. Rózia sadza go w rowerowym koszyku i wraz z tatą odwożą go do właścicieli. Okazuje się, że za Kruszynką (bo tak nazywa się pies) tęskniła między innymi zmartwiona dziewczynka w wieku naszej bohaterki. Choć sama Rózia jest pod wrażeniem postawy taty. On kwituje sprawę krótkim Dobro zawsze wróci – to jest moje zdanie. Widząc, jak małym wysiłkiem udało się uszczęśliwić kilka osób (i psa) dziewczynka postanawia, że będzie tak miła jak jej mama i tata. Życzliwość i troska nic ich nie kosztują, czasem coś ważnego w życiu uratują - zauważa.
Rózia i odwaga
To kolejne opowiadanie, w którym w postaci Rózi widzę swoje dziecko. Dziewczynka marzy o wizycie w parku linowym, jednak, kiedy widzi kładki zawieszone wysoko między drzewami dopada ją strach. Z jednej strony zazdrości koledze, który bez zastanowienia wspina się na górę, z drugiej, przeraża ją myśl o wchodzeniu tam (a może schodzeniu?). Rodzice znów stają na wysokości zadania – nie namawiają do niczego, wspierają, pokazują, że inne dzieci dobrze bawią się na linach, dają Rózi czas, na oswojenie się z sytuacją i rozważenie wszystkich za i przeciw. Mama przypomina również analogiczną sytuację z przeszłości – Rózia bała się wejść na trampolinę, ale kiedy przełamała lęk, świetnie się bawiła. To ostatecznie przekonuje dziewczynkę, że warto spróbować. Jest zachwycona. Ale przede wszystkim jest z siebie bardzo dumna!
Te wspierające opowiadania przydadzą się nie tylko dzieciom. Również dorośli mogą się dużo z nich nauczyć. W końcu, kiedy nasze dzieci muszą stawić czoła wyzwaniom, my również mocno to przeżywamy. Nie zawsze mamy pewność jak mądrze je wspierać w takich sytuacjach. Postawy rodziców Rózi mogą być dla nas inspiracją.
Cudowne ilustracje to dzieło Joanny Czarneckiej. Książka o Rózi jest bogato ilustrowana. To całe kolorowe rozkładówki z mnóstwem szczegółów, ale również mniejsze rysunki. Wspaniale uzupełniają tekst, wiele dopowiadając. Widzimy bohaterkę nie tylko w trakcie opisywanych wydarzeń, ale możemy również podejrzeć co robiła wcześniej lub później, poznajemy jej wspomnienia.
Za każdym razem, kiedy zaglądam do książki odkrywam na ilustracjach cos nowego.
Książkę Rózia i jej wartości możecie zamówić na stronie wydawnictwa Parasolka https://wydawnictwoparasolka.pl. Do 18 kwietnia z kodem EMKA2 kupicie ją 10% taniej. A w prezencie dostaniecie cudnej urody naklejki!