Rózia i kolorowe emocje - recenzja

Rózia i kolorowe emocje - recenzja

Wiecie już pewnie, że kolekcjonuję książki dla dzieci o emocjach. Zależy mi na tym, żeby moje dzieci umiały je identyfikować, akceptować, radzić sobie z nimi i o ich rozmawiać.

Do naszej biblioteczki dołączyła właśnie kolejna książka poświęcona tej tematyce. Zupełnie inna niż wszystkie! I baaaardzo kolorowa.

Rózia i kolorowe emocje to 8 rymowanych opowiadań Katarzyny Ogonowskiej. To również mnóstwo (książka ma 90 stron!) fantastycznych ilustracji Joanny Czarneckiej, której prace możecie znać z książek Zawsze) i Razem.

Bohaterką książki jest kilkuletnia dziewczynka, poznajemy też jej rodzinę, przyjaciół i psa, kundelka Skwarka.

Rózia i kolorowe emocje

Różne emocje pokazano przez pryzmat codziennych sytuacji z jakimi spotykają się dzieci. Są to:

  • Lęk, związany z przeprowadzką
  • Zdziwienie, które towarzyszy Rózi na każdym etapie poznawania nowego miejsca
  • Złość – bo mama jest stanowcza i nie pozwala jeździć na hulajnodze bez kasku
  • Radość ze wspólnego czytania książek z mamą
  • Miłość, która towarzysze rodzinie każdego dnia
  • Obrzydzenie, które towarzyszy poznawaniu nowego, zaskakującego smaku (spokojnie, Rózia zaszokowana pierwszym kontaktem z nowością, daje się namówić na spróbowanie kolejnego kęsa!)
  • Wstyd, który pojawia się przy okazji witania gości
  • Smutek, bo lato się kończy i wyjeżdżają dziadkowie

Rózia i kolorowe emocje

Każda emocja to inny kolor. Lękowi i smutkowi towarzyszą odcienie szarości i w takich gamie kolorystycznej są utrzymane ilustracje. Radość jest żółta, jak słoneczny dzień. Złość czerwona.

Rózia i kolorowe emocje

Rózia i kolorowe emocje

Rózia i kolorowe emocje

Już na wstępie zaznaczono, że nie ma złych emocji. Jedne będą bardziej, inne mniej przyjemne, Lecz szybko zrozumiesz: wszystkie są potrzebne

To pierwsza rzecz, za którą bardzo cenię tę książkę. Druga, to postaci rodziców, którzy w mądry sposób towarzyszą Rózi w przeżywaniu i rozpoznawaniu emocji. Pomagają je nazwać i poradzić sobie z nimi. Pomogą też Wam w prowadzeniu podobnych rozmów z dziećmi. Dużo tej bliskości i czułości znajdziecie również w warstwie ilustracyjnej. Dużo tu przytulania i pełnych miłości spojrzeń. Widzimy też, jak mama przykuca obok córki, żeby nawiązać z nią kontakt wzrokowy w rozmowie.

Rózia i kolorowe emocje

Rózia i kolorowe emocje

Rózia i kolorowe emocje

Zaproście Rózię do waszych domów. Jestem przekonana, że dzięki niej, przeprowadzicie z dziećmi wiele ważnych, fascynujących rozmów.

Gdzie kupić?

Książkę kupicie na stronie Wydawnictwa Parasolka z kodem EMKA do końca miesiąca macie 10% rabatu!