Wiersze dla dzieci - książki z PnŚ 4 maja 2021

Dzieci uwielbiają słuchać rymowanek, wierszyków i pisanych wierszem opowieści. A dorośli lubią je czytać! Rytm i rymy ułatwiają czytanie i zapamiętywanie tekstu. Mogą być też świetnym ćwiczeniem logopedycznym. Dziś Emka Kowalska ma dla Was książki pisane rymem.

Logopedyczne prztyczki

Logopedyczne prztyczki

To książka dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Zabawne wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej to nie tylko świetna zabawa i ćwiczenie aparatu mowy, które przydaje się i dzieciom i dorosłym. To również lekcja pięknej polszczyzny. „Królik w futrze tkwi w makutrze i po troszku trzy krzty mchu trze, a logopedyczne prztyczki ćwiczą język i policzki”. 50 krótkich i zabawnych, czasem nieco absurdalnych wierszyków, mnóstwo trudnych do wymówienia wyrazów i ich zbitek.

Logopedyczne prztyczki

Logopedyczne prztyczki

Czytanie ich to mnóstwo śmiechu! Żubry w Rzeczycy, brzdąkający brzdąc w Brzeszczach, smok Jędrzej z Zegrza. Są tu mniej i bardziej znane zwierzęta, bajkowe stwory, przedstawiciele różnych, czasem już nieco zapomnianych zawodów. Jest nawet dyktando! Całość uzupełniają równie zabawne ilustracje Piotra Rychela.

Logopedyczne prztyczki

Logopedyczne prztyczki

wiek: 2 - 102 wydawnictwo: Bajka

Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i dzieci

Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i dzieci

Książka zaskakująca, zwłaszcza dla młodych czytelników i czytelniczek, którzy nie maja na co dzień styczności z ogłoszeniami prasowymi, do których nawiązała i z których czerpała Dorota Kassjanowicz tworząc swoje rymowanki. Ogłoszenia, jak podpowiada tytuł piszą i zostawiają w różnych miejscach dzieci i inne osoby, ale również przedmioty i bajkowe stwory. Znajdziecie tu 41 ogłoszeń w formie krótkich wierszyków. Krótkich, bo takie, skondensowane i niosące możliwie dużo treści powinny być ogłoszenia (w końcu ich cena zależy od liczby znaków). Te rymowanki to jednocześnie zagadki!

Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy

Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy

Książkę można czytać na kilka sposobów. Najprostszy to oczywiście czytanie wierszyków po kolei. Każdy z nich to mała perełka i na pewno dostarczy Wam wiele radości. Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się, kiedy wędrujemy po książce. Otóż ogłoszenia łączą się i to nie tylko w pary oferujący-poszukujący, ale nawet w tria czy kwartety.

Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy

Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy

Na uwagę zasługują również dane kontaktowe pozostawiane przez ogłoszeniodawców, które często są dowcipnym wyrazem ich autorefleksji, a czasem zabawnym komentarzem. Za każdym razem, kiedy czytamy tę książkę odkrywamy w niej coś nowego. Nie tylko za sprawą tekstów, ale również dzięki wyjątkowym ilustracjom Pauliny Daniluk.

wiek: 4 - 104 wydawnictwo: Tekturka

Więcej o tej książce pisałam tu

Kapitan Kiwi pogromca straszków

Kapitan Kiwi Pogromca Straszków

Dowcipna opowiastka autorstwa Barbary Supeł, która pomoże dzieciom oswoić najczęstsze lęki. To też książka o spełnianiu marzeń. Kiwi, ptak nielot postanawia pokonać swoje strachy i nauczyć się latać. Zamawia kostium superbohatera. I kask! I zmienia się w KAPITANA KIWI. Gdy tylko rozpoczyna trening, który ma z niego uczynić dzielnego pogromcę straszków, słyszy, że ktoś wzywa pomocy. To Mewa, która boi się, że kiedy wyciągnie korek z wanny pełnej wody, sama zostanie wessana przez odpływ. Z wanny blisko pod prysznic, gdzie Pelikan płacze przerażony, że szampon będzie go szczypał w oczy. Kiwi z sprawnie pomaga obojgu.

Kapitan Kiwi Pogromca Straszków

Kapitan Kiwi Pogromca Straszków

Kolejnym ptakiem, który potrzebuje pomocy Kapitana jest Struś, który nie może zasnąć, bo boi się ciemności. Potem nadchodzi czas na Pawia, który boi się cieni, pojawiających się wieczorami na ścianach. Ptaków, które potrzebują pomocy w pokonaniu lęku jest dużo więcej. Na koniec pojawia się Maskonur, który boi się zejść z wysokiej drabinki. Kiwi jest tak zaangażowany w niesienie pomocy, że zapomina, że sam ma lęk wysokości. Kiedy Maskonur jest już bezpieczny na dole, to Kapitan musi sobie poradzić ze swoim strachem. Na szczęście dostaje mnóstwo wsparcia od swoich ptasich znajomych.

Kapitan Kiwi Pogromca Straszków

Kapitan Kiwi Pogromca Straszków

Wszystkie te ptasie lęki są tymi, z którymi dzieci mierzą się na co dzień. Lęg przez myciem włosów, ciemnością, burzą czy zejściem z drabinki nie będą dla nich wydumanymi problemami. To sytuacje, którym większość przedszkolaków musi stawić czoła. Mocną stroną książki są zabawne, dynamiczne ilustracje Agaty Dobkowskiej.

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Więcej o tej książce pisałam tu

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek