Dzieci uwielbiają słuchać rymowanek, wierszyków i pisanych wierszem opowieści. A dorośli lubią je czytać! Rytm i rymy ułatwiają czytanie i zapamiętywanie tekstu. Mogą być też świetnym ćwiczeniem logopedycznym. Dziś Emka Kowalska ma dla Was książki pisane rymem.
Logopedyczne prztyczki
To książka dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Zabawne wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej to nie tylko świetna zabawa i ćwiczenie aparatu mowy, które przydaje się i dzieciom i dorosłym. To również lekcja pięknej polszczyzny. „Królik w futrze tkwi w makutrze i po troszku trzy krzty mchu trze, a logopedyczne prztyczki ćwiczą język i policzki”. 50 krótkich i zabawnych, czasem nieco absurdalnych wierszyków, mnóstwo trudnych do wymówienia wyrazów i ich zbitek.
Czytanie ich to mnóstwo śmiechu! Żubry w Rzeczycy, brzdąkający brzdąc w Brzeszczach, smok Jędrzej z Zegrza. Są tu mniej i bardziej znane zwierzęta, bajkowe stwory, przedstawiciele różnych, czasem już nieco zapomnianych zawodów. Jest nawet dyktando! Całość uzupełniają równie zabawne ilustracje Piotra Rychela.
wiek: 2 - 102 wydawnictwo: Bajka
Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i dzieci
Książka zaskakująca, zwłaszcza dla młodych czytelników i czytelniczek, którzy nie maja na co dzień styczności z ogłoszeniami prasowymi, do których nawiązała i z których czerpała Dorota Kassjanowicz tworząc swoje rymowanki. Ogłoszenia, jak podpowiada tytuł piszą i zostawiają w różnych miejscach dzieci i inne osoby, ale również przedmioty i bajkowe stwory. Znajdziecie tu 41 ogłoszeń w formie krótkich wierszyków. Krótkich, bo takie, skondensowane i niosące możliwie dużo treści powinny być ogłoszenia (w końcu ich cena zależy od liczby znaków). Te rymowanki to jednocześnie zagadki!
Książkę można czytać na kilka sposobów. Najprostszy to oczywiście czytanie wierszyków po kolei. Każdy z nich to mała perełka i na pewno dostarczy Wam wiele radości. Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się, kiedy wędrujemy po książce. Otóż ogłoszenia łączą się i to nie tylko w pary oferujący-poszukujący, ale nawet w tria czy kwartety.
Na uwagę zasługują również dane kontaktowe pozostawiane przez ogłoszeniodawców, które często są dowcipnym wyrazem ich autorefleksji, a czasem zabawnym komentarzem. Za każdym razem, kiedy czytamy tę książkę odkrywamy w niej coś nowego. Nie tylko za sprawą tekstów, ale również dzięki wyjątkowym ilustracjom Pauliny Daniluk.
wiek: 4 - 104 wydawnictwo: Tekturka
Więcej o tej książce pisałam tu
Kapitan Kiwi pogromca straszków
Dowcipna opowiastka autorstwa Barbary Supeł, która pomoże dzieciom oswoić najczęstsze lęki. To też książka o spełnianiu marzeń. Kiwi, ptak nielot postanawia pokonać swoje strachy i nauczyć się latać. Zamawia kostium superbohatera. I kask! I zmienia się w KAPITANA KIWI. Gdy tylko rozpoczyna trening, który ma z niego uczynić dzielnego pogromcę straszków, słyszy, że ktoś wzywa pomocy. To Mewa, która boi się, że kiedy wyciągnie korek z wanny pełnej wody, sama zostanie wessana przez odpływ. Z wanny blisko pod prysznic, gdzie Pelikan płacze przerażony, że szampon będzie go szczypał w oczy. Kiwi z sprawnie pomaga obojgu.
Kolejnym ptakiem, który potrzebuje pomocy Kapitana jest Struś, który nie może zasnąć, bo boi się ciemności. Potem nadchodzi czas na Pawia, który boi się cieni, pojawiających się wieczorami na ścianach. Ptaków, które potrzebują pomocy w pokonaniu lęku jest dużo więcej. Na koniec pojawia się Maskonur, który boi się zejść z wysokiej drabinki. Kiwi jest tak zaangażowany w niesienie pomocy, że zapomina, że sam ma lęk wysokości. Kiedy Maskonur jest już bezpieczny na dole, to Kapitan musi sobie poradzić ze swoim strachem. Na szczęście dostaje mnóstwo wsparcia od swoich ptasich znajomych.
Wszystkie te ptasie lęki są tymi, z którymi dzieci mierzą się na co dzień. Lęg przez myciem włosów, ciemnością, burzą czy zejściem z drabinki nie będą dla nich wydumanymi problemami. To sytuacje, którym większość przedszkolaków musi stawić czoła. Mocną stroną książki są zabawne, dynamiczne ilustracje Agaty Dobkowskiej.
wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa