Książki z Pnś 30 stycznia 2019 - co czytać z dzieckiem, kiedy rodzice się rozstają

Bardzo często prosicie nas o polecenie książek, które poruszają temat rozstania rodziców i pokazują rodziny patchworkowe. Rozstanie rodziców to rewolucja w życiu małego dziecka. Jak pomóc wspierać dziecko w tym czas? Jak zapewnić o miłości obojga rodziców? Jak „rozstać się mądrze” – pamiętając o dziecięcych emocjach? Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty? I jakie książki, poruszające ten trudny temat czytać z dziećmi? Dzisiaj na te pytania odpowiadałyśmy z Dorotą Mintą

MÓJ LAS (NOWOŚĆ)

emocje dziecka, którego rodzice się rozstali

Poznajemy dziewczynkę, której dom był kiedyś pełen kolorów i pachniał ryżem z jabłkami. Pewnego dnia rodzice zaczęli się kłócić, dom przestał być bezpiecznym, szczęśliwym miejscem. Dziewczynka miała zamieszkać w 2 domach „czy to przez nią? Czy ją też przestaną kochać? Nie rozumiała spraw dorosłych. (…) to dlatego została Żołnierzem” Dziewczynka spędza czas w lesie między swoimi dwoma domami. Towarzyszą jej różne leśne zwierzęta, którym czytając książkę z dzieckiem możemy z łatwością przypisać różne role osób z naszego otoczenia. W zależności od nastroju dziewczynki, las ma różne kolory. Kiedy budzi się zła – aż jest czerwony, a ona znęca się nad słabszymi i niszczy wszystko w około. Kiedy jest jej smutno i płacze, las zalewa deszcz i robi się szaro. Dzięki leśnym przyjaciołom dziewczynka na nowo uczy się kochać. Powoli akceptuje nową sytuację. Książka pokazuje sprzeczne emocje, które targają zagubionym dzieckiem, różne fazy, przez które przechodzi.

wiek: 4+ wydawnictwo: Wytwórnia

TO WSZYSTKO RODZINA (DŁUGO OCZEKIWANE WZNOWIENIE)

wszystkie rodziny są wyjątkowe

Książka pokazuje, że każda rodzina jest inna i każda wyjątkowa. To, że się różnią, nie sprawia, że któraś jest lepsza lub gorsza. Są dzieci, które mieszkają z obojgiem rodziców, są takie, które mieszkają tylko z jednym, albo z dziadkami, albo z ciociami i wujkami. Są dzieci, które zostały adoptowane, albo mieszkają w wiosce rodzinnej (to jedyna pozycja na polskim rynku, która porusza ten temat!). Poznamy rozwiedzione pary, które nie potrafią ze sobą rozmawiać i takie które dogadują się całkiem nieźle. Dzieci, które jednego z rodziców widują rzadko i takie, które mają pokoje u mamy i u taty. Dużo tu szacunku dla dziecięcych emocji. W końcu nie każdy musi akceptować swoją macochę, prawda? Ale to książka nie tylko o zawiłościach naszych losów. W dowcipny sposób pokazuje również, że możemy się różnić w wielu kwestiach. Lubicie rodzinne gotowanie? Świetnie! Wolicie zamówić pizzę na telefon? Super! Wiedzieliście, że każdy dom pachnie inaczej? Może wspólnie zastanowicie się czym pachnie Wasz? Ta książka to wspaniała lekcja tolerancji – pokazujemy dziecku, jak bardzo się różnimy. Uczymy, że nie ma jednego, idealnego, modelu rodziny.

to bardzo ważna dla mnie książka - dlatego poświęciłam jej osobny wpis

wiek: 5+ Książkę można zamówić wyłącznie na stronie wydawnictwa SAM

DORIS MA DOŚĆ

kiedy nie zwracamy uwagi na emocje dziecka

„On ciągle jeździ na moim rowerze. On, czyli Egon. Mieszkamy tu, mama i ja. I jeszcze Daniel, no i ten, który zabiera mi rower” – tak tytułowa Doris zaczyna swoją opowieść. Od razu widzimy, że nie darzy sympatią ani partnera swojej mamy, ani jego syna. Doris czuje się niesprawiedliwie traktowana i pomijana. (i słusznie! Czytelnik też to zauważy) Ma też poczucie, że nikt nie liczy się z jej zdaniem. Postanawia więc uciec z domu. W końcu uznaje, że wszyscy już na pewno wystarczająco się martwią i może już wracać. Okazuje się jednak, że nikt nie zauważył jej nieobecności! Tego już dla Doris za wiele – jej emocjonalna reakcja sprawi, że w końcu zacznie być traktowana inaczej. Książka w prosty sposób pokazuje dziecięce emocje. Warto też, żeby przeczytali ją dorośli i przyjrzeli się relacjom panującym w ich rodzinach (nie tylko tych patchworkowych)

wiek: 4+ wydawnictwo: Zakamarki

Polecam Wam naszą dzisiejszą rozmowę z Dorotą Mintą. Padło w niej wiele cennych rad

Może cię też zainteresować: Ważne rzeczy

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek