Książki z PnŚ 8 maja 2019 - książki uczące tolerancji

Dzisiaj pokazywałam książki, które uczą tolerancji, pokazują, że różnorodność jest piękna i potrzebna, a nasza siła tkwi we wspólnocie.

SĄ TAKIE KOTY (NOWOŚĆ)

Są takie koty

Są koty, które lubią słońce i takie, które wolą deszcz. Koty samotnicy i koty, które lubią szaleć z innymi. Jedne lubią pływać, a inne wybierają wylegiwanie się na plaży. Lubią miasto, a może wolą skakać po górach. Każdy kot jest inny, każdy podąża własną drogą, ale razem tworzą… cały świat. Subtelnie ilustrowana książka, która pokazuje, że każdy z nas jest inny. Sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem o różnorodności. Idealna również do zabawy w większej grupie – zastanówcie się wspólnie co Was łączy, a w czym się różnicie.

wiek: 3+ wydawnictwo: Tekturka

Są takie koty

RATUNKU! NAJMILSZY SMOK NA ŚWIECIE (NOWOŚĆ)

Najmilszy smok na świecie

Saffi nie lubi swojego smoczego życia. Nie chce jak inne smoki niszczyć zamków i porywać księżniczek. Chce znaleźć miłe, przytulne miejsce. Trafia do słonecznego lasu. Jego mieszkańcy są jednak przerażeni. Tylko myszka decyduje się porozmawiać z Safii, ale po to, żeby wytłumaczyć jej, że to nie może zostać na leśnej polanie. Smoczyca próbuje wytłumaczyć, że jest miła i nie chce nikogo krzywdzić, jednak w tej chwili kicha i przypala piórka przelatującego ptaszka. Zwierzęta nie mają wątpliwości – Saffi musi odejść. Po pewnym czasie w lesie pojawiają się pozostałe smoki. Przerażone zwierzaki wzywają pomocy. I wtedy Safii powraca. Przegania złe smoki i zabiera mieszkańców spalonego lasu w nowe, bezpieczne miejsce, w którym świeci słońce, rosną kwiaty i jest wystarczająco dużo miejsca. Nawet dla wielkiego smoka. Urocza opowieść pokazująca, że często osądzamy kogoś, nie znając go. Ucząca, że nie powinniśmy wierzyć stereotypom. W końcu ten, kogo się obawiamy, może zostać naszym najlepszym przyjacielem. Wystarczy dać mu szansę. więcej o tej książce i wiecej ilustracji znajdziesz tutaj

wiek: 3+ wydawnictwo: Wilga

Najmilszy smok

NIE MA TO JAK SĄSIEDZI (NOWOŚĆ)

Sąsiedzi

W pewnej kamienicy mieszkają wyjątkowi lokatorzy. Każdy z nich jest inny, każdy pochodzi z innej części świata. Mają swoje nietypowe zwyczaje, które niejednokrotnie mogą być nieco męczące dla reszty sąsiadów. Okazuje się jednak, że świetnie uzupełniają się nawzajem, a ich różnorodność sprawia, że w kamienicy wszystko działa, jak należy. Dlatego też żadne z nich nie wyprowadza się, choć… cały czas zmieniają mieszkania. Gdy Dzięcioł Przestronny przerobi wszystkie meble na stertę wiórów, jego miejsce zajmują Strusie Cierpliwe, które z radością chowają z nich głowy. Kiedy Słoń weźmie kąpiel, pozostawiając po sobie potop, do mieszkania wprowadza się Wielbłąd Zapobiegliwy, który wypija całą wodę, zapobiegając zalaniu reszty sąsiadów. Wiele tu ekscentrycznych osobowości, ale wszyscy żyją w zgodzie i wspierają się nawzajem – ich siłą jest różnorodność i poczucie wspólnoty.

wiek: 6+ wydawnictwo: Debit

Sąsiedzi

ZEBRA

Zebra

Na mazurskiej wsi przychodzi na świat… źrebak w paski. Mama jest śnieżnobiałą klaczą, a tata czarnym ogierem o afrykańskich korzeniach. Póki mała zebra jest w przedszkolu, przyjaźni się z innymi źrebiętami. Kiedy jednak idą do szkoły, zaczynają się sobie uważniej przyglądać i widzą, że zebra trochę się od nich różni. Koledzy oznajmiają jej, że do nich nie pasuje i nie chcą się z nią bawić. Tata opowiada jej o afrykańskich kuzynach. Mama, o zebrach na ulicach i ważnym zadaniu jakie pełnią. Nic jednak nie pociesza odrzuconej zebry. Aż do dnia, kiedy okaże się, że zebra, wykorzystując swoje paski zdoła ochronić koniki przed niebezpieczeństwem. Teraz już wszyscy dostrzegają prawdziwe cechy koleżanki – jest odważna, mądra. Co więcej, koniki uważnie przyglądają się sobie nawzajem i dostrzegają, że każdy ma inną grzywę, inny układ plamek na pysku, zaczynają dostrzegać, że ich różnorodność jest wielką wartością. Autorką książki jest wokalistka Ufi Ude, której mama jest Polką a tata pochodzi z Nigerii. Pisząc książkę opierała się na własnych doświadczeniach z dzieciństwa.

wiek: 5+ wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Zebra

MAŁY KROKODYL I WIELKA MIŁOŚĆ (NOWOŚĆ)

Krokodyl i Żyrafa

Malutki krokodyl zakochał się w wielkiej żyrafie. Jak wielu zakochanych postanowili zamieszkać razem. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste. W domu krokodyla żyrafa nie może się wyprostować – ciągle uderza w sufit. Żeby usiąść wygodnie, musi wystawiać głowę przez komin. Nasza para postanawia więc zamieszkać u żyrafy, ale i tam mają kłopoty – stół jest zbyt wysoki dla krokodyla, który ma też problem z dosięgnięciem klamki i wdrapaniem się na schody. Wszystkie te problemy, coraz bardziej ich trapią. Wtedy wpadają na pomysł, który sprawia, że już zawsze mogą sobie patrzeć w oczy. Zabawna opowieść o tym, że miłość potrafi pokonać wszelkie niedogodności, a różnice nie mają znaczenia, kiedy ludzie się kochają.

wiek: 4+ wydawnictwo: Esteri

Krokodyl i Żyrafa

dzisiejszą rozmowę możesz obejrzeć tutaj

Może Ci się również spodobać książka “Pudle i frytki”

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek