Książki z PnŚ 14 listopada 2018 - listopadowe nowości

Dziś pierwszy z zapowiadanych przez przeglądów nowości.

Trochę klasyki, światowe bestsellery, baśnie i prawdziwe historie. Coś dla tych, którzy kochają magię i dla tych, którzy lubią ciekawostki naukowe i pierwsza zimowo świąteczna propozycja – książki, które pokochają i mali i duzi.

NIEZWYKŁE PRZYJAŹNIE W ŚWIECIE ROŚLIN I ZWIERZĄT (PREDPREMIEROWO)

przyjaźnie w świecie zwierząt

Zawsze z niecierpliwością czekamy na książki Emilii Dziubak. Oto kolejna z nich

Kot Homer chciałby mieć przyjaciela. Wyrusza w świat, żeby go znaleźć. Najpierw musi jednak zdecydować, jaki ten przyjaciel powinien być. Odwiedza więc różne miejsca i podgląda, jak wygląda przyjaźń między zwierzętami.

Mrówki opiekują się mszycami. Glony i grzyby żyją w tak bliskim związku, że tworzą jeden organizm. Słonie nawet nie wiedzą, że pomagają czaplom zdobyć jedzenie. Czy wiedzieliście, że w Afryce żyją ptaki, które pomagają znaleźć ludziom gniazda dzikich pszczół? A wiecie dzieckiem jakich rodziców jest Grolar?

Homer dochodzi o wniosku, że najlepszy przyjaciel kota, czeka na niego w domu ;) ale Wy możecie zrobić sobie test i sprawdzić jakim typem przyjaciela jesteście – krewetką, fasola, a może lwem?

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

DRZEWO ŻYCZEŃ

dąb obserwatorem zdarzeń

Światowy bestseller już w Polsce!

Wzruszająca opowieść o tolerancji, przyjaźni i o tym co w życiu najważniejsze opowiedziana przez dwustuletni Dąb. Dąb rośnie w małym miasteczku i od pokoleń jest obserwatorem (i uczestnikiem) życia jego mieszkańców.

Okazuje się, że drzewa potrafią mówić – rozmawiają jednak tylko ze zwierzętami (a tych wiele znajduje schronienie w koronie, dziuplach i korzeniach starego drzewa). Nie wolno pod żadnym pozorem rozmawiać im z ludźmi. Jednak nadchodzi dzień, w którym Dąb złamie tę zasadę i przemówi: w okolicy pojawia się nowa rodzina – Samar i jej rodzice są muzułmanami i musieli uciekać ze swojego kraju. Sąsiedzi nie są zadowoleni z ich obecności. Samotna dziewczynka marzy tylko o tym, żeby mieć przyjaciela. A drzewo staje się elementem walki z przybyszami, co sprawia, że zapada decyzja o jego wycince.

wiek: 7+ wydawnictwo: Dwie siostry

ZIMA TOLI (PRZEDPREMIEROWO)

kolejna część przygód Toli

Czwarta część przygód cztero (i pół) letniej już Toli. Ciepłe rodzinne opowiadania o zimie, mrozie, śniegu, świętach. Będzie jazda na sankach i łyżwach, rzucanie śnieżkami. Zimowa herbata z cynamonem i gorące kakao. Przygody, które przeżywają o tej porze roku wszystkie dzieci.

Czytając tę książkę z niecierpliwością będziecie wypatrywać pierwszego śniegu – obiecuję!

o innych przygodach Toli przeczytacie tu: Wiosna i Lato Toli Jesień Toli

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

MALALA I JEJ CZARODZIEJSKI OŁÓWEK (PRZEDPREMIEROWO)

historia Malali

Jedna z najbardziej inspirujących kobiet świata, najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla napisała książkę dla dzieci, w której opisuje swoją historię.

Poznajemy dziewczynkę, która marzy o tym, żeby mieć magiczny ołówek – takim ołówkiem mogłaby narysować różne rzeczy dla siebie i swoich najbliższych. Szybko okazuje się, że ważniejsza niż piłka dla braci czy nowe sukienki dla mamy, jest uwolnienie świata od nędzy i głodu. Malala chce poprawić los innych dzieci, dlatego pilnie się uczy. Jednak wkrótce w jej kraju wprowadzony zostaje dla dziewczynek zakaz chodzenia do szkoły. Malala jednak nie poddaje się i niebezpieczni ludzie próbują ją uciszyć. Nie znajdziecie w tej książce informacji o zamachu na jej życie – sami możecie zadecydować, jak wiele z tej historii opowiecie dzieciom.

Dziś głos Malali słyszy cały świat, a ona sama nadal wierzy w czary.

Realistyczne ilustracje duetu Kerascoët sprawiają, że bez trudu przenosimy się na ulice Pakistanu.

wiek: 4+ wydawnictwo: Tekturka

DZIKI ROBOT

robot na bezludnej wyspie

Co wydarzy się, kiedy dzika natura spotka się z dziką technologią?

Roz to robotka, która jako jedyna ocalała z katastrofy statku transportowego. Fale wyrzucają ją na bezludną wyspę. Musi się nauczyć współpracy ze zwierzętami, która wymaga od niej zignorowania procedur, które a zaprogramowane. Musi się nauczyć życia w naturze, do którego nie została stworzona. Udaje się jej to zaskakująco dobrze. Nawiązuje wiele przyjaźni, pomaga zwierzętom przetrwać wyjątkowo mroźną zimę, a one odwdzięczają jej się na wiele sposobów. Roz zostaje nawet mamą – adoptuje osierocone gęsie pisklę. Nadchodzi jednak dzień, w którym zaczyna ją ścigać jej przeznaczenie… więcej o historii Roz pisałam tu

wiek: 8+ wydawnictwo: Entliczek

JEREMI PRZYBORA MAŁOLETNIM I STULETNIM

wspaniałe interpretacje baśni

Adaptacje 16 popularnych Disneyowskich baśni w wykonaniu mistrza pióra – Jeremiego Przybory. Cudowne neologizmy i zabawne określenia sprawiają, że czytanie tych interpretacji to prawdziwa uczta językowa.

„Niezdarnie uszyta szmatka przemieniła się w prześliczną sukienkę, która sama z siebie wydała ostatni krzyk mody”

Alicja wylabirynciła się z krzewiastego labiryntu

W „Herkulesie” zausznicy boga Hadesa to Ból i Popłoch

A cała historia Bambiego jest napisana dziesięciozgłoskowcem!

wiek: 5+ wydawnictwo: Egmont

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8


Zobacz inne tematy