Wakacje tuż tuż. Koniec nauki zdalnej. Przerwa w czytaniu lektur. Czas na przyjemności. A czy jest coś lepszego niż dobra książka przygodowa? Mam dziś dla Was kilka propozycji, od których dzieci nie będą mogły się oderwać.
Chłopiec z wyspy (nowość)
Tymek spędza wieczór pod opieką starszej siostry. Zdenerwowany kłótnią z Filipiną, z którą ostatnio słabiej się dogaduje, zrywa ze ściany obrazek, który dla niej narysował. Wraz z rysunkiem, od ściany odpada kawałek tapety. Świat, który widać przez dziurę wydaje się niemal namacalny. To przejście do innej rzeczywistości. Jego pokój z tajemniczą latarnią morską łączy tylko linowa kładka. Poznaje tam Morgana i historię jego rodziny, która znalazła schronienie na majaczącej na horyzoncie wyspie - Orlandii.
Morgan opowiada o tym jak odkrył tajemnicę mordu na narwalu, zwierzęciu, które wyspiarski lud Orlandów uważa za święte. Chciwy kapitan chcąc pozbyć się świadka, wyrzucił go za burtę. Morganowi udało się dopłynąć na wyspę z latarnią. Nie może się z niej jednak wydostać strzeżony przez strasznego potwora z głębin. Jedyną jego rozrywką jest łowienie ryb. Jednak czas ucieka. Niebawem narwale, jak co roku, pojawią się u wybrzeży Orlandii. Tylko Morgan i Tymek wiedzą, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Na dodatek na Morgana czeka na Orlandii przyjaciółka…
Nasz bohater postanawia pomóc nowemu przyjacielowi. Czy uda mu się przechytrzyć morskiego potwora? Czy żaglówka z desek i prześcieradła jest w stanie przepłynąć morze? Czy pokój Tymka kryje więcej tajemnic?
Autor, Max Ducos, jest francuskim malarzem. Nic więc dziwnego, że ilustracje w tej książce są niesamowite. Soczyste, pełne szczegółów, przypominające filmowe kadry.
Więcej o tej książce pisałam TUTAJ
wiek: 7+ wydawnictwo: Polarny Lis
Dom Fauna - 12 tom Kronik Archeo (nowość)
To już dwunasty tom z bestsellerowej serii „Kroniki Archeo”, która w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Autorka, Agnieszka Stelmaszczyk kilkakrotnie zapowiadała zakończenie prac nad „Kronikami”, ale za każdym razem dawała się ubłagać fanom i pisała kolejne tomy. Na szczęście!
W tym samym czasie w kilku miejscach dochodzi do dziwnych wydarzeń, z którymi związani są nasi bohaterowie. Młodzi Gardnerowie, zwiedzający Bath, zostają wciągnięci w uliczny pościg. Ofelia, podróżująca do koleżanki w Irlandii, zostaje poproszona o przekazanie pluszowego misia pewnej małej dziewczynce. Tymczasem we Włoszech rodzina Ostrowskich zaprzyjaźnia się z pewnym księciem. Kiedy okazuje się, że te wszystkie sprawy się łączą, zostaje mało czasu na reakcję. Ofelię trzeba szybko wydostać z Dublina, ale to nie koniec dramatycznych wydarzeń. Przygoda zacznie się na dobre, kiedy wszyscy znajdą się w Neapolu, gdzie będą musieli stawić czoła sycylijskiej mafii, potężnej ulewie i trzęsieniu ziemi. A wszystko dlatego, że dwa tysiące lat temu rzymski pisarz ukrył w Pompejach cenny skarb…
Więcej o całej serii Kroniki Archeo pisałam TUTAJ
wiek: 9+ wydawnictwo: Zielona Sowa
Zaginiona wyspa
Niesamowita książka Nikoli Kucharskiej, dzięki której przeżyjemy przygodę na tajemniczej wyspie. W książce przeplatają się dwie historie. Pierwsza to komiksowy dziennik z zapiskami autorki. Poznajemy ją, kiedy na kilka dni wyrusza w rejs. W wyniku sztormu ląduje na wyspie, na której znajduje dziewiętnastowieczny notatnik. To zapiski Alojzego Rzepy, który przed trafił na wyspę zamieszkaną przez plemiona człekokształtnych Tyltów, Brnąców, Gnomów czy Ptakoludów. Przez ponad 100 lat wyspa bardzo się zmieniła. Największymi problemami Nikoli są upał, brak wody, wszechobecne komary. Alojzy bierze natomiast udział w polowaniach, jest więziony, zwiedza podziemne jaskinie. Bada też miejscową faunę i florę zapełniając swój dziennik przyrodniczymi ilustracjami. Nikola z każdą stroną jest coraz bardziej zafascynowana przygodami naukowca. A czytelnicy wraz z nią.
Na ilustracjach znajdziemy zarówno szczegółowo narysowane wioski egzotycznych plemion i scenki z ich życia, jak i wzorowane na atlasach przyrodniczych rysunki roślin czy zwierząt. To książka, która pomoże rozwijać dziecięcą wyobraźnię i odróżniać prawdę od fikcji. Skłania tez do zastanowienia się nad kondycją współczesnego świata.
wiek: 7+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Chłopiec, który latał (nowość)
Londyn, początek ery przemysłowej. Athan i jego mentor pan Chen próbują skonstruować latającą maszynę. Pierwsza osoba, której się to uda, otrzyma wysoką nagrodę. Kiedy wynalazek jest już prawie gotowy, pan Chen ginie w tajemniczych okolicznościach. Zaczyna się wyścig z czasem. Athan musi odnaleźć plany machiny. Dokończyć pracę nad nią i znaleźć sposób, żeby wzbiła się w powietrze. Po piętach depczą mu zabójcy jego pracodawcy. Kto bierze udział w spisku? I jak uchronić przed złoczyńcami swoją rodzinę? W tym niepełnosprawną siostrę, zwariowana babkę i mamę, która nie może pozbierać się po tym jak ojciec porzucił rodzinę. Czy Athanowi uda się polecieć? Żeby znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania, musicie poczekać do ostatnich stron książki. Historia trzyma w napięciu i zaskakuje.
wiek: 9+ wydawnictwo: Zielona Sowa
Maleńki pirat
Maleńki pirat jest kapitanem statku. Jego niewielkie rozmiary sprawiają mu dużo problemów. Żeby nie porwał go wiatr, musi nosić wielką lunetę na szyi i wypełniać kieszenie kamieniami. Kiedy wydaje rozkazy załoga ledwo go słyszy. Kiedy więc maleńki pirat każe przynieść beczki, piraci zapalają świeczki. Nasz bohater musi też uważać, żeby nikt go nie rozdeptał.
Ale prawdziwe kłopoty zaczynają się, kiedy piracika łapie okrutny korsarza Szubrawy Skobel. Uwięziony pod pokładem kapitan nie może się wydostać – schody są dla niego zbyt wysokie. Kiedy myśli, że już nigdy nie powróci do swej załogi. Z pomocą przychodzą mu pokładowa mysz i dzielna mewa. Nasz bohater jest na tyle mały, że może uciec na ich grzbietach! Okazuje się, że bycie małym ma swoje zalety i nie przeszkadza w przeżywaniu pirackich przygód.
wiek: 4+ wydawnictwo: Dwukropek
Apsik! czyli bitwa na smarki
Jeśli Wasze dzieci pokochają Maleńkiego Pirata mam dobre wieści. Właśnie ukazała się książka Apsik! czyli bitwa na smarki - druga część przygód piracika, w której jego dzielna załoga trafiają na wyspę pełną wielkich zasmarkanych nosów. To zasadzka! Tylko kto zastawił pułapkę na kapitana i jego załogę? I czy maleńkiemu piratowi uda się wyleczyć nietypowy katar, który sprawia, że z jego nosa lecą bańki mydlane i confetti?
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]