Wakacyjne odkrywanie natury - książki o przyrodzie dla dzieci. Książki z PnŚ 8 lipca 2020

Wakacje, zwłaszcza te, w trakcie których będziemy omijać duże skupiska ludzi, to idealny czas na poznawanie natury. Drzewa, zioła, ptaki, owady czekają na małych odkrywców. Mam dziś dla Was książki, które zachęcą dzieci do zaprzyjaźnienia się z przyrodą.

Tola na biwaku (przedpremierowo)

Tola na biwaku

To już nasze trzecie wakacje z Tolą. Dla lata temu Tola jechała nad morze. W zeszłym roku spędzała wakacje na wsi Tym razem dziewczynka wybiera się z rodzicami nad pole namiotowe nad rzeką. Taki biwak to idealna okazja do obcowania z naturą. Można obserwować rybki pływające w przejrzystej rzece. Można spotkać ptaki, których nie ma w mieście. Nocą Tola obserwuje gwiazdy i… świecące pupami świetliki. Poznaje konika polnego, którego na początku trochę się boi, ale później próbuje go zachęcić, żeby usiadł jej na dłoni. Na leśnym biwaku można też biegać w deszczu, pływać kajakiem, no i, co najważniejsze, rozkładać namiot i dmuchać materace.

Tola na biwaku

Tola na biwaku

Tola na biwaku

Kolejne opowiadania o przygodach Toli są, jak zawsze, pełne ciepła i miłości. W trakcie urlopu rodzice znajdują wymarzone miejsce na działkę i snują plany na przyszłość, a Tola wiele rzeczy robi po raz pierwszy – noc pod namiotem, obserwacja pliszki, walka o uwolnienie rybek.

Tola na biwaku

Tola na biwaku

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Co rośnie w parku, Co rośnie w sadzie (przedpremierowo)

Co rośnie w parku, Co rośnie w sadzie

W parku, nad stawem rośnie 11 wielkich drzew i jeden mały pęd. Maluch zastanawia się, kim jest. Na razie ma cienką łodyżkę i 2 listki, ale bardzo chciałby wiedzieć, na kogo wyrośnie. Pyta więc kolejne drzewa, czy jest do nich podobny. Każde drzewo jest szczegółowo opisane. A jego liście realistycznie narysowane. Znajdziecie je nie tylko na głównych ilustracjach, ale również wplecione w tekst. Dzięki temu dziecko łatwo zapamięta ich kształty i nauczy się rozpoznawać poszczególne gatunki.

Co rośnie w parku

Co rośnie w parku

Co rośnie w parku

Dowiecie się też jak wygląda kora każdego drzew, ich kwiaty, owoce. Poznacie zwierzęta, które się nimi żywią. Pęd rozmawia z brzozą, dębem, jarzębiną, lipą, klonem, jesionem, jaworem, kasztanowcem, topolą, wierzbą. Kiedy już traci nadzieję, że znajdzie przedstawiciela swojego gatunku, trafia na miłorząb. Okazuje się, że jest jego latoroślą! A kogo jeszcze spotkamy w parku? Gołębie – jeśli dokładnie się im przyjrzycie, zobaczycie, że nie ma wśród nich dwóch takich samych. Również biedronki różnią się od siebie – liczbą kropek i odcieniem skrzydełek.

Co rośnie w parku

Co rośnie w parku

Co rośnie w parku

Książka Co rośnie w sadzie to z kolei historia słowika, który wiosną przylatuje z Afryki i szuka miejsca, w którym będzie mógł założyć gniazdo. Wiśnia, czereśnia, grusza, śliwy, ałycza opowiadają mu o sobie, swoich kwiatach i owocach. Jest też stara jabłoń, ktora rodzi aż 3 gatunki jabłek. To zasługa dziadka, który założył sad. Drzewa słyszały, że dziadek jest gdzieś w niebie, ale dobrze go wspominają.

Co rośnie w sadzie

Co rośnie w sadzie

Co rośnie w sadzie

Żadne z drzew nie jest jednak miejscem dla słowika. Próbuje więc szczęścia oglądając krzewy. Porzeczki, agrest, lilak - nikt nie wydaje się wystarczojąco przyjaźnie nastawiony do młodego ptaka. I wtedy słowik widzi pigwowiec. Przypomina sobie, że jego tata śpiewał piękną pieśń o czerwonych kwiatach…

Co rośnie w sadzie

Co rośnie w sadzie

Co rośnie w sadzie

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Mój pierwszy zielnik

Mój pierwszy zielnik

Autorka, dr Maja Graniszewska od 12 lat kieruje Zielnikiem Wydziału Biologii UW. Jej fascynację przyrodą i zielnikami widać na każdej stronie tej książki. Wyjątkowa, piękna książka, którą uzupełnicie dwudziestoma własnoręcznie zasuszonymi roślinami. Odnajdziecie je i rozpoznacie bez problemu pomagając sobie szczegółowymi ilustracjami Doroty Wojciechowskiej-Danek. Na początku znajdziemy szczegółową instrukcję wykonania zielnika. Dowiecie się co będzie Wam potrzebne, jak zbierać rośliny i jak je suszyć i jak zabezpieczyć przed pokruszeniem. Dalsze rozdziały to opisy Waszych przyszłych okazów – każdy z miejscem na przyklejenie ususzonej rośliny i notatki. Dalej pojawiają się przydatne informacje i ciekawostki. Wszystko napisane pięknym językiem.

Mój pierwszy zielnik

Mój pierwszy zielnik

Mój pierwszy zielnik

Mój pierwszy zielnik

Te opowieści o roślinach są naprawdę wciągające! Zajdziecie tu kwiat, który rośnie w Dolinie Muminków. Poznacie zioło, które „pamięta” czasy panowania dinozaurów. Magiczne ilustracje są idealnym uzupełnieniem tych, działających na wyobraźnię opisów. W każdym rozdziale znajdziecie też ramkę zatytułowaną „rady nie od parady” - to wskazówki podpowiadające, jak suszyć daną roślinę.

Mój pierwszy zielnik

więcej zdjęć z tej książki znajdziesz tutaj

wiek: 5+ wydawnictwo: Multico

Na dworze, przewodnik dla odkrywców przyrody

Na dworze

Gdybym miała mieć w biblioteczce tylko jedną książkę dotyczącą przyrody, to byłaby to Na dworze. Dlaczego? Bo znajdziecie tutaj odpowiedzi na wszelkie nurtujące dzieci pytania. Te wyczerpujący przewodnik przyda Wam się i w mieście i w trakcie wędrówek po polach, łąkach, lasach, górach, nadmorskich plażach.

Na dworze

Na dworze

Na dworze

Dzięki tej książce zostaniecie zwierzęcymi detektywami, nauczycie się rozpoznawać owady i robale. Jest tu rozdział poświęcony skałom i kamieniom. Chmurom i zjawiskom atmosferycznym. Są kwiaty i drzewa. Niezależnie od tego dokąd zawędrujecie w trakcie wakacyjnych wędrówek i jaką pogodę napotkacie, znajdziecie w tej książce informacje, które pomogą Wam zrozumieć, co obserwujecie i rozbudzą Waszą ciekawość.

Na dworze

Na dworze

Na dworze

Ta wielokrotnie nagradzana książka powstała w Portugalii, ale na potrzeby polskiego wydania umieszczono w niej również zwierzęta i rośliny występujące w naszym kraju. Autorzy przygotowali nawet specjalne ilustracje dla polskich czytelników.

wiek: 8+ wydawnictwo: Dwie siostry

Owady. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Połączenie atlasu przyrodniczego z książką aktywnościową. Przyda się zarówno w trakcie letnich wojaży, jak i w pochmurne dni. Jak rozróżnić muchówkę od osy. Jak wygląda poczwarka biedronki. Gdzie możemy spotkać owady. Jak je zwabić, jak wybudować dla nich schronienia. Oprócz mnóstwa przydatnych informacji, ciekawostek i realistycznych rysunków, znajdziecie tu też miejsce na narysowanie owadów, które spotkacie w ogródku, na balkonie czy w domu. A więc kredki (i lupy!) w dłoń. Ruszajcie i odkrywajcie niesamowity świat owadów!

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

w serii znajdziecie więcej zeszytów:

Drzewa. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Cykle życiowe drzew i liści. Drzewne supermoce. Gatunki drzew, które można spotkać w mieście. Pozncie też mieszkańców drzew i dowiecie się jak zasadzić dąb.

Przyroda w mieście. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Gdzie w mieście można znaleźć przyrodę? Jakie dzikie zwierzęta żyją w mieście? Jak zostać miejskim ogrodnikiem?

Pożywienie. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych

Jak produkowana jest żywność? Jak wybierać zdrowe jedzenie? Jak wyhodować własne pomidorki? Dlaczego warto jeść dużo warzyw strączkowych i jak upiec bezglutenowe ciasto czekoladowe?

wiek: 5+ wydawnictwo: Egmont

WIĘCEJ KSIĄŻEK DLA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW ZNAJDZIECIE **TUTAJ - KLIK I TU - KLIK

cała rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek