Książki z PnŚ 5 czerwca 2019 - jak pomóc dziecku odkrywać przyrodę

Książki z PnŚ 5 czerwca 2019 - jak pomóc dziecku odkrywać przyrodę

Wakacje za pasem, pogoda sprzyjająca, ruszany na działki, do lasu, na łąki. Zastanawialiście się kiedyś ile niesamowitych rzeczy mogą tam obserwować poznawać dzieci? Kwiaty, owady, ptaki. Dzisiaj przygotowałam nowości, które pomogą maluchom odkrywać ten niesamowity świat.

ILUSTROWANY INWENTARZ KWIATÓW (PREMIERA)

Inwentarz kwiatów

65 gatunków kwiatów, które spotkacie na łąkach lub w babcinym ogródku. Pięknie ilustrowane ryciny zawierają przydatne informacje i ciekawostki. Kwiaty ułożone są kolorystycznie – dzięki temu łatwo odszukacie okaz, który was interesuje. Jakie ptaki możecie spotkać wśród słoneczników? Kiedy sadzimy tulipany? Co zrobić, żeby jaskry nie były trujące? Dlaczego warto posiać niezapominajki między krzakami malin? Czy widzieliście kiedyś czarne kwiaty? Dowiemy się, które z pięknych roślin są trujące, a których możemy użyć w celach leczniczych, a które po prostu zjeść ;)

wiek: 4+ wydawnictwo: Zakamarki

Inwentarz kwiatów

Inwentarz kwiatów

Inwentarz kwiatów

Inwentarz kwiatów

TYSIĄC I JEDNA MRÓWKA (NOWOŚĆ)

Tysiąc i jedna mrówka

W środku lasu, przykryte igłami, stoi mrowisko, w którym mieszkają tysiące mrówek. Przyjrzyjcie się im dokładnie i sprawdźcie dokąd idą. Podążając śladami mrówek, dowiecie się wiele o życiu lasu. Barwne rozkładówki kryją wiele ciekawostek:

  • jak zbudowane jest mrowisko? Kto pilnuje wejścia? Co robi mrówka, kiedy sama nie jest w stanie udźwignąć smakowitego kąska?
  • kogo mrówki spotykają wiosną wśród paproci?
  • razem z mrówkami poznajemy też różne gatunki grzybów – pamiętajcie, że nie wszystkie są jadalne!
  • czy wiecie, czym różnią się szyszki jodły i świerka?
  • nad brzegiem sadzawki mrówki powinny uważać – mieszka tam ktoś, kto lubi jeść mrówki!
  • na łąkach i polach spotkamy wiele gatunków roślin i wiele małych stworzeń, które chronią się wśród nich
  • o nie! Mrówki muszą też uważać na pajęczyny (a wy śledząc je, uważajcie na kleszcze!) Nasi dzielni piechurzy spotykają też leśne zwierzęta – niedźwiedzia, jeża, zająca, dzięcioła – jak myślicie, kogo mrówki powinny unikać?

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Tysiąc i jedna mrówka

Tysiąc i jedna mrówka

Tysiąc i jedna mrówka

Tysiąc i jedna mrówka

MOTYLE DZIENNE I NOCNE (NOWOŚĆ)

Motyle dzienne i nocne

Fascynujący świat motyli, ciem i gąsienic. Jedne zachwycają kolorami, inne, choć mniej spektakularnie wyglądają, mają przedziwne zwyczaje. Czy wiecie, że są motyle, które odlatują na zimę do ciepłych krajów? Albo takie, które zapadają w zimowy sen? Czy widzieliście kiedyś walkę motyli? Po co gąsienice huśtają się wisząc na gałęzi w kokonie? Czy wiecie, że motyle potrafią mieszkać w mrowisku? Że są takie, które „jedzą” zdechłe żaby? Wszystkie je spotkacie w Polsce. Autorka, Izabella Dziekańska, doktorantka w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, od dziecka jest zafascynowana motylami – pracuje jako architekta krajobrazu specjalizująca się w projektowaniu tzw. ogrodów motyli. Chce zarazić młodych czytelników swoją wielką miłością.

wiek: 6+ wydawnictwo: Multico

Motyle dzienne i nocne

Motyle dzienne i nocne

Motyle dzienne i nocne

Motyle dzienne i nocne

Motyle dzienne i nocne

Motyle dzienne i nocne

Może Cię również zainteresować "Mały Atlas Motyli"

PRZEWODNIK MIŁOŚNIKÓW CHRZĄSZCZY (NOWOŚĆ)

Przewodnik miłośników chrząszczy

Wiedzieliście, że chrząszcze to największa grupa zwierząt na Ziemi? Zapylają więcej roślin niż pszczoły! Chrząszcze to m.in. wołki zbożowe, które buszują w naszych kuchniach, biedronki czy świetliki i wiele wiele innych fascynujących gatunków. Co powinien wiedzieć każdy początkujący koleopterolog, czyli badacz chrząszczy? Gdzie i o jakiej porze szukać chrząszczy? Co przyda się w trakcie badań terenowych? Poznacie chrząszcze, które potrafią oddychać pod wodą, chrząszcze, które żyją pod ziemią i jedzą butwiejące drewno. Czy wiecie, że niektóre chrząszcze razem wychowują swoje potomstwo i wspólnymi siłami są w wstanie przynieść martwą mysz, żeby je wykarmić? Są też chrząszcze, których pancerze zachwycają tęczowym ubarwieniem. Wszystkie możecie podziwiać na szczegółowych ilustracjach. Poręczny format książki, twarda okładka i gruby papier, pozwolą zabrać książkę na wyprawy śladem chrząszczy

wiek: 8+ wydawnictwo: Wilga

Przewodnik miłośników chrząszczy

Przewodnik miłośników chrząszczy

Przewodnik miłośników chrząszczy

Przewodnik miłośników chrząszczy

Przewodnik miłośników chrząszczy

Przewodnik miłośników chrząszczy

KARTY EDUKACYJNE Z SERII BIBLIOTECZKA MONTESSORI OGRÓD I PTAKI EUROPY (PREMIERA)

Kolejne nowości z uwielbianej przez dzieci i rodziców serii.

PTAKI EUROPY

biblioteczka montessori

30 gatunków ptaków, podzielonych według terenów, na których żyją: -parki i ogrody, tereny wiejskie, lasy, obszary podmokłe. W zestawie znajdziecie tez karty w piórami, które możecie dopasować do odpowiedniego gatunku, książeczkę, która opowiada o tym, jak żyją ptaki i zawiera porady ornitologów, którzy podpowiadają jak obserwować ptaki. Oprócz tego zeszyt z sylwetkami ptaków pozwalający ćwiczyć ich rysowanie. Dodatkowo możecie ściągnąć na telefon bezpłatną aplikację Nathan live, która pozwoli Wam słuchać śpiewu ptaków – wystarczy skierować aparat na rysunek!

biblioteczka montessori

biblioteczka montessori

OGRÓD

biblioteczka montessori

120 kart edukacyjnych, na których znajdziecie warzywa, kwiaty jadalne, mieszkańców ogrodu i narzędzia ogrodnicze. W zestawie również książeczka, dzięki której dzieci dowiedzą się więcej o ogrodowych roślinach, zawierająca wskazówki dotyczące ich wysiewu i uprawy.

wiek: 3+ wydawnictwo: Egmont

biblioteczka montessori

może Cię zainteresować również to zestawienie - znajdziesz w nim więcej książek i pomocy "Montessori friendly", które pomogą odkrywać świat przyrody

CO PRZYDADA SIĘ MAŁEMU ODKRYWCY?

LUPA

Zawsze na wycieczki zabieramy ze sobą lupę. jest tyle rzeczy do oglądania! Mrówki i żuczki (również te już nieżywe), faktura liści, które spadły z drzew, mech, kiełkujące rośliny. Ostrzegam jednak - spacer z lupą i przedszkolakiem trwa pięć razy dłużej, niż taki bez lupy ;)

lupa

lupa

LORNETKA LUB PERYSKOP

Przydadzą się do obserwacji zwierząt - lornetka sprawdza się u nas, kiedy chcemy wypatrzeć ptaki wśród drzew, lub kaczki na stawie są za daleko. Zabieramy ją też na górskie wyprawy. Bambusowy peryskop, który miałam dziś w studiu jest bardziej gadżetem sprawdza się, kiedy Iwo chce oglądać coś z ukrycia ;) czuje się wtedy jak prawdziwy odkrywca

lornetka

ZESTAW MAŁEGO OGRODNIKA

Własne grabki, łopatka, konewka, fartuszek czy rękawice sprawią, że maluch poczuje się pewniej w nowej roli. I będzie mu zdecydowanie wygodniej używać narzędzi dostosowanych do rozmiaru dziecięcych rączek

konewka

POJEMNIK DO OBSERWACJI OWADÓW

Zarówno w pokazywanej dziś książce o motylach, jak i w "Przewodniku miłośników chrząszczy", znajdziecie instrukcje, jak wykonać takie pojemniki. Możecie jednak wyrać gotowy - paiętajcie, żeby łatwo było z nich wypuścić małych lokatorów i żeby nie trzymać je w nich zbyt długo! chwila na spacerze powinna wystarczyć, żeby dokładnie przyjrzeć się biedronce czy dżdżownicy

PRASA DO SUSZENIA KWIATÓW LUB LIŚCI

Przyda się, kiedy mały odkrywca zechce zabrać ciekawe okazy do domu :)

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj - możecie w niej m.in. zobaczyć, jak działają karty "Ptaki Europy" wraz z aplikacją