Skąd wziął się pomidor na naszej kanapce? Skąd przyjechały jajka, które mamy w lodówce? Ile rodzajów fasoli jesteście w stanie wymienić? Ile gatunków pieczywa nazwać? Czy wiecie, jak sprawić, żeby owoce szybciej dojrzewały? I po co, tak właściwie, jemy?
87% dzieci w wieku szkolnym deklaruje, że źródłem wiedzy o jedzeniu są dla nich rodzice. To od nas zależy co będą o nim wiedzieć!
Skad pochodzi nasze jedzenie?
Z tej olbrzymiej (ma aż 38 cm!) książki dzieci dowiedzą się jak wytwarza się 7 podstawowych produktów żywnościowych: mleko, jajka, mięso, ryby, chleb, jabłka, pomidory. Każdemu poświęcono 4 strony. Pokazano 2 miejsca, z których może pochodzić dany produkt. Zawsze jest to mały, nawet rodzinny zakład produkcyjny czy niewielkie gospodarstwo i wielka ferma lub fabryka. Szczegółowo opisano też same procesy powstawania, hodowli lub uprawy.
Dzieci dowiedzą się więc jak wypieka się chleb w piekarni, a jak w fabryce pieczywa, czym ryby z kutra różnią się od tych z rybiej fermy i jak wygląda życie krów na farmie mlecznej od tego, które mają krowy mieszkające w oborze u rolnika.
Nie ma tu oceniania, nie ma owijania w bawełnę. Książka zachęca do samodzielnego wyciąga wniosków i podejmowania decyzji. Zwłaszcza, że jest tu też rozdział, z którego dzieci dowiedzą się, jak czytać etykiety, rozszyfrować symbole umieszczone na skorupce jajka czy sprawdzić skąd do lokalnego warzywniaka przyjechały jabłka.
Więcej o tej książce przeczytacie w szczegółowej recenzji TUTAJ
wiek: 4+ KUPISZ w sklepie wydawnictwa sam
do 22 lutego z KODEM RABATOWYM EMKA8 wszystkie książki dla dzieci od wydawnictwa sam kupicie 20% taniej!
Jeśli nie znacie innych samowych tytułów, ich recenzje znajdziecie TUTAJ
Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie
W tej książce znajdziecie aż 1000 haseł. Warzywa i owoce. Pieczywo i przyprawy. Dania najbardziej lubianych kuchni narodowych: włoskiej, meksykańskiej, japońskiej czy greckiej. Zajrzycie do sklepu rybnego i mięsnego, do cukierni i kawiarni.
Poznacie potrawy na różne święta: od urodzin przez Wielkanoc i Boże Narodzenie po Chiński Nowy Rok, Ramadan i święto Diwali. Co kryje się w spiżarni? Jakie są sposoby przyrządzania potraw? Co możemy zjeść na lunch na mieście. Wszystkie wymienione tu produkty i potrawy łatwo odnaleźć dzięki alfabetycznemu skorowidzowi.
Ładne, realistyczne ilustracje – aż ślinka leci. To książka, dzięki której dzieci chętniej będą odkrywać nowe smaki. Początek prawdziwej kulinarnej przygody.
wiek: 3+ wydawnictwo: Wilga
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Pożywienie
Starannie wydana książka aktywnościowa z serii Akademia Mądrego Dziecka Plus – przeznaczonej dla nieco starszych czytelniczek i czytelników. Do wycinania, naklejania i kolorowania. Dzieci znajdą tu cenne i przystępnie podane informacje o zbilansowanej diecie. Dowiedzą się, jakich produktów warto unikać, a co można jeść bez ograniczeń.
Przeczytają o alergiach pokarmowych. Poznają produkty sezonowe. Dowiedzą się jakie warzywa i owoce można zebrać zanim dojrzeją (i jak im w tym potem pomóc) a które zerwane, przestaną dojrzewać. Są tu również zdrowe przepisy i informacje o tym, jak wyhodować własne zioła i pomidorki koktajlowe!
wiek: 7+ wydawnictwo: HarperKids
Czy wiesz, po co jesz? Książka z okienkami
Każdy kęs jedzenie, które połykamy rozpoczyna długą drogę. Z tej książki dzieci dowiedzą się Jak zbudowany jest układ pokarmowy i co się w nim dzieje z jedzeniem. Co się dzieje w ich organizmach, kiedy zjedzą cukier i dlaczego warto z nim nie przesadzać. W ukrytych okienkach znajdą informacje o ty, ile cukry zawierają różne produkty.
Dlaczego musimy jeść tłuszcze? Co jeść, żeby rosnąć i mieć energię? Gdzie znaleźć cenne witaminy i minerały. Po co nam bakterie w brzuchu i czemu czasem po jedzeniu czujemy się źle. Ilustracje są zabawne. Wiedza przekazana jest w lekki sposób. Jest tu też piramida zdrowego żywienia.
wiek: 5+ wydawnictwo: Olesiejuk
Polecam Wam również TEN wpis o książkach poświęconych jedzeniu i gotowaniu