Wspólne gotowanie to cudowny pomysł na spędzanie czasu z dziećmi. Teraz okazji mamy do tego więcej. Dlatego dzisiaj pokazywałam książki kucharskie dla dzieci, a także książki gotowaniu, jedzeniu i zachowaniu przy stole.
Na początek książki kucharskie:
Przy ulicy Ogrodowej 10. Rodzinne przepisy z czterech stron świata
Przy Ogrodowej smakowicie pachnie. Mieszkańcy kamienicy szykują sąsiedzką ucztę. Zaglądamy do kolejnych mieszkań i widzimy potrawy, jakie przygotowują ich lokatorzy. A potrawy są najróżniejsze, bo ich twórcy mają najróżniejsze korzenie. Na parterze Maria szykuje guacoamole, piętro wyżej senora Flores pichci zupę z czarnej fasoli. Nie macie na pewno wątpliwości skąd pochodzi signora Lella, która miesza spaghetti z sosem pomidorowym ;). Znajdziecie tu też między innymi indyjski dahl, żydowską babę ganoush, a także słodkie desery – truskawki pod kruszonką czy ciasteczka z masłem orzechowym.
Na każdej rozkładówce zaglądamy do kolejnej kuchni i widzimy uwijających się mieszkańców. Na drugiej stronie mamy rozpisany przepis i narysowaną listę składników. Czego tu nie ma?! Mirin, mleko kokosowe, olej sezamowy, szynka serrano, oliwki kalamata . Przepisy są krótkie i proste. Wszystkie te dania bez problemu przygotujecie z dziećmi. Starsze dzieci z wieloma z nich poradzą sobie same.
więcej o tej książce przeczytasz tu
wiek: 5+ wydawnictwo: Zielona Sowa
Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami
Nie wiadomo dokładnie, kto i kiedy usmażył pierwszego naleśnika, ale dziś jest to ukochana potrawa dzieci na całym świecie. I choć naleśniki z Islandii lub Francji różnią się od tych z Chin, czy USA, wszystkie łączą składniki - mąka i jakiś płyn (najczęściej mleko lub woda), często jajko, sól, cukier, odrobina tłuszczu.
W książce znajdziecie przepis podstawowy na naleśniki i 16 przepisów z całego świata. Zapiekane włoskie crespelle z parmezanem. Oryginalne francuskie galettes z szynką i jajkiem. Ale spokojnie. Mnóstwo tu też słodkich propozycji! A Wy? Jakie naleśniki jecie najchętniej?
wiek: 5+ wydawnictwo: Druganoga
Mała historia kuchni. Dzieje się je (nowość)
Pięknie zilustrowana, pasjonująca, wielkoformatowa opowieść o historii jedzenia. Czy wiecie, że pierwsze drożdżowe pieczywo wypiekano już w starożytnym Egipcie? Że w tym samym czasie kuchnia Chińska była najbardziej rozwiniętą na świecie? Co jadali Maratończycy? Dlaczego Rzymianie zaczynali posiłek od jajek, a kończyli zagryzając jabłkiem? Jak wielkie odkrycia geograficzne wpłynęły na kuchnię europejską? Włoskie eksperymenty kulinarne, wystawne francuskie uczty, dania uliczne i zupy w puszce. A także dania, które powstały na cześć znanych osób i kulinarni celebryci.
wiek: 7+ wydawnictwo: Bajka
Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci
Kiedy już wszystko ugotowane, warto porozmawiać o zachowaniu przy stole. Gdzie położyć widelec i serwetkę, co zrobić z łokciami. Co zrobić, kiedy coś nam nie smakuje? Albo kiedy niechcący przewrócimy kubek z sokiem. Co możemy jeść palcami i jak poradzić sobie ze skomplikowanymi potrawami takimi jak spaghetti albo zielony groszek? Znajdziecie tu porady dotyczące posiłków w domu, mniej lub bardziej oficjalnych przyjęć czy wizyty w restauracji.
wiek: 5+ wydawnictwo: Adamada
Gotujemy. Książka aktywnościowa o kuchni i gotowaniu
Z pomocą farb i kredek przyrządzicie pizzę, kanapki z hummusem, kotlety z ziemniaczkami z koperkiem i mizerią – również w wersji wege. Upieczecie ciasto, zerwiecie truskawki, a nawet zaparzycie espresso. A ziarna kawy przerobicie na owady. Z tostów możecie zrobić kolorowy domek – również na własnym talerzu. Poznacie też kuchenne przybory i sami ozdobicie swój kuchenny fartuszek. Znajdziecie tu kulinarne ciekawostki, ale też poćwiczycie liczenie i nauczycie się alfabetu. Uważajcie na czarnego kota, które chce Wam ukraść kotlety!
wiek: 6+ wydawnictwo: Babaryba