Książki z PnŚ 2 października 2019 - piękne i mądre książki na jesień

Dzisiaj pokazywałam najpiękniejsze jesienne książki. Opowieści do czytania pod ciepłym kocykiem i książki, które zachęcą do wyjścia na dwór i zbierania jesiennych skarbów. Mądre przesłania i absurdalny humor na długie jesienne wieczory.

LIŚĆ

Liść

Wzruszającą, poetycka, pięknie zilustrowana opowieść o jesiennym liściu miłorzębu niesionym przez wiatr. Z kieszeni małej dziewczynki trafia na ulicę i odwiedza kolejne miejsca. Z każdego wynosi ważną lekcję.

Liść

Liść

Spotyka chłopca, który martwi się, że kolega nie przyjął jego przeprosin. Widzi wzruszające z ceny z życia babci, córki i wnuczki. Obserwuje zrozpaczonego przegraną na boisku chłopca, któremu pomaga przyjacielski uścisk nauczycielki. Spędza jakiś czas w uczniowskim plecaku i podsłuchuje codzienne rozmowy kochającej się rodziny.

Liść

Liść

Jest na warzywnym straganie, w ogrodzie dziewczynki marzącej o przyjęciu urodzinowym, towarzyszy grzybiarzowi w zbieraniu… śmieci w lesie. Mądra i piękna opowieść.

Liść

Liść

Liść

Liść

wiek: 5+ Kupisz w sklepie autorki - Julii Rozumek TUTAJ

TAPPI I KOCYK MOCYK (PREMIERA)

Tappi i Kocyk Mocyk

Kolejna część przygód sympatycznego Wikinga i jego leśnych przyjaciół. Do Lasu Tappiego zawitała jesień. Wraz z nią pojawiły się wichry, które pewnego dnia urządziły sobie szaloną gonitwę. Okazało się, że bawią się kolorowym kocykiem. Tappi szybko interweniuje – przecież kocyk ma na pewno właściciela, który go potrzebuje. Trzeba go odszukać! Zanim jednak Wiking wyruszy na poszukiwania, usłyszy głośne kichnięcie. To przeziębiony Chichotek, mały renifer. Zatroskany Tappi okrywa przyjaciela kocykiem i czuwa przy nim całą noc. Rano Chichotek wstaje zdrowy. I ma mnóstwo energii! Nigdy nie biegał tak szybko! Czy to zasługa kocyka? W takim razie to prawdziwy Kocyk Mocyk! Również inne zwierzęta chcą wypróbować moc kocyka. Niedźwiedź Brzuchacz rzuca drzewami z taką łatwością, jakby to były zapałki. Kruk Paplak lata szybciej, niż kiedykolwiek.

Tappi i Kocyk Mocyk

Tappi i Kocyk Mocyk

W końcu Kocyk Mocyk znów wpada w szpony jesiennego wiatru, który chce stać się najgroźniejszym wichrem na świecie. Na szczęście mała myszka, której wreszcie udaje się zwrócić na siebie uwagę Tappiego ma plan. Wie, co zrobić, żeby odzyskać kocyk.

Tappi i Kocyk Mocyk

Tappi i Kocyk Mocyk

Mocyk zostaje odebrany wichrowi, a myszka oznajmia, że to ona jest jego właścicielką. Używa go, żeby otulić na zimę całą swoją rodzinę. Tappi oddaje kocyk myszce, Chichotek przynosi jej ser, Niedźwiedź pomaga w zbieraniu orzechów, a Paplak podwozi ją do norki. Wiking tłumaczy przyjaciołom, że nie potrzebują supermocy. „Nikt z was nie musi być lepszym, niż jest” – mówi. „Prawdziwym bohaterem jest ten, kto potrafi pomóc słabszemu”.

więcej o książce i więcej zdjęć znajdziesz tu

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

JESIEŃ W KLINICE MAŁYCH ZWIERZĄT W LEŚNEJ GÓRCE

jesień w leśnej górce

Leśna górka to klinika weterynaryjna, w której zwierzęta leczą zwierzęta. Jesienią dużo tam się dzieje – trzeba przygotować klinikę na zimę, zapełnić spiżarnię smakołykami dla wszystkich pacjentów (a przecież jeże jedzą co innego niż wiewiórki).

jesień w leśnej górce

jesień w leśnej górce

Profesor Borsuk, doktor Kuna czy doktor Łasiczka wykonują operacje, jeżdżą do wypadków, ale dzielą też z czytelnikami swoje smutki i radości. To opowieści, które pomogą dzieciom oswoić się ze szpitalem i medycznym słownictwem. Wiele tu również punktów wyjścia do rozmowy – są nietoperze dzieci, które wymagają operacji plastycznych. Nie po to, żeby były ładniejsze, ale żeby poprawić jakość ich życia. Jest mama, która źle oceniła przyjaciela swojej córki. Wszystko o w scenerii jesiennego lasu, w którym młode zwierzęta bawią się z grę „Łap kolory”.

jesień w leśnej górce

jesień w leśnej górce

jesień w leśnej górce

wiek: 5+ wydawnictwo: BIS

W serii również “Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce”, “Wiosna w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce” i “Zima w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce”.

ZIARNA, PESTKI, ORZECHY CZYLI TE NIESAMOWITE NASIONA (NOWOŚĆ)

ziarna pestki orzechy

Choć “Ziarna, pestki, orzechy” to książka na cały rok, to właśnie teraz możemy ją najlepiej wykorzystać – to teraz zbieramy kasztany, orzechy, żołędzie, szyszki. To teraz klonowe noski podróżują z wiatrem, a upuszczone przez wiewiórki zimowe zapasy kryją się w ziemi, żeby doczekać do wiosny. To więc idealny czas, żeby dzieci poznały niesamowity i różnorodny świat nasion.

ziarna pestki orzechy

Autor – dr Szymon Jastrzębowski, jest ekspertem od nasiennictwa, biologii i ekologii nasion w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Jego pomocnikami w tej książce zostają wiewiórka Tosia i wróbel Wojtek.

ziarna pestki orzechy

Dowiemy się od nich m.in.: Czy nasiona zapadają w sen zimowy? Jak podróżują? Jak używamy nasion w naszej kuchni (niewykluczone, że całe Wasze śniadanie powstało z nasion!) Czy można trzymać nasiona w banku? Czy pożary szkoda nasionom. W każdym rozdziale znajdziemy krótką scenkę z życia leśnych przyjaciół, przystępnie wytłumaczone zagadnienie i świetne zabawy zadania dla czytelników. Całość uzupełniają lubiane ilustracje Justyny Kierat. Kopalnia wiedzy i inspiracji na jesienne zabawy!

ziarna pestki orzechy

ziarna pestki orzechy

ziarna pestki orzechy

ziarna pestki orzechy

wiek: 6+ wydawnictwo: Multico

JAK ROZPOZNAĆ MISIA (NOWOŚĆ)

jak rozpoznać misia

Młody poszukiwacz przygód wyrusza na wyprawę do krainy niedźwiedzi. Dobrych rad udziela mu dowcipna narratorka, która będzie mu towarzyszyć w trakcie poszukiwań. Po krótce przedstawia różnice pomiędzy niedźwiedziami czarnym i brunatny (oraz pluszowym misiem). Nie zagłębia się zbytnio w szczegóły, zwłaszcza, że czarne niedźwiedzie bywają lekko brunatne, a brunatne trochę czarne. Poza tym szanse na znalezienie niedźwiedzia są raczej marne.

Jak rozpoznać misia

Jak rozpoznać misia

Jednak nasz bohater najwyraźniej ma szczęście. Dowiemy się więc, że czarne niedźwiedzie potrafią włazić na drzewa. I są dość ciężkie. A także, że sposób na przechytrzenie brunatnego niedźwiedzia, raczej nie zadziała na czarnego. Pora więc sięgnąć do plecaka – może tam znajduje się coś, co pomoże nam w ucieczce? Gaz pieprzowy? Owsianka? guma balonowa? Majtki na zmianę? Absurdalna, zabawna, pięknie zilustrowana. Idealna na jesienne wieczory i wygłupy. Zachęca maluchy do interakcji z książką i powoduje niekontrolowane wybuchy śmiechu.

Jak rozpoznać misia

Jak rozpoznać misia

więcej o książce i więcej zdjęć znajdziesz tu

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

TUTAJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ JESIENNYCH KSIĄŻEK

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek