Dzisiaj pokazywałam najpiękniejsze jesienne książki. Opowieści do czytania pod ciepłym kocykiem i książki, które zachęcą do wyjścia na dwór i zbierania jesiennych skarbów. Mądre przesłania i absurdalny humor na długie jesienne wieczory.
LIŚĆ
Wzruszającą, poetycka, pięknie zilustrowana opowieść o jesiennym liściu miłorzębu niesionym przez wiatr. Z kieszeni małej dziewczynki trafia na ulicę i odwiedza kolejne miejsca. Z każdego wynosi ważną lekcję.
Spotyka chłopca, który martwi się, że kolega nie przyjął jego przeprosin. Widzi wzruszające z ceny z życia babci, córki i wnuczki. Obserwuje zrozpaczonego przegraną na boisku chłopca, któremu pomaga przyjacielski uścisk nauczycielki. Spędza jakiś czas w uczniowskim plecaku i podsłuchuje codzienne rozmowy kochającej się rodziny.
Jest na warzywnym straganie, w ogrodzie dziewczynki marzącej o przyjęciu urodzinowym, towarzyszy grzybiarzowi w zbieraniu… śmieci w lesie. Mądra i piękna opowieść.
wiek: 5+ Kupisz w sklepie autorki - Julii Rozumek TUTAJ
TAPPI I KOCYK MOCYK (PREMIERA)
Kolejna część przygód sympatycznego Wikinga i jego leśnych przyjaciół. Do Lasu Tappiego zawitała jesień. Wraz z nią pojawiły się wichry, które pewnego dnia urządziły sobie szaloną gonitwę. Okazało się, że bawią się kolorowym kocykiem. Tappi szybko interweniuje – przecież kocyk ma na pewno właściciela, który go potrzebuje. Trzeba go odszukać! Zanim jednak Wiking wyruszy na poszukiwania, usłyszy głośne kichnięcie. To przeziębiony Chichotek, mały renifer. Zatroskany Tappi okrywa przyjaciela kocykiem i czuwa przy nim całą noc. Rano Chichotek wstaje zdrowy. I ma mnóstwo energii! Nigdy nie biegał tak szybko! Czy to zasługa kocyka? W takim razie to prawdziwy Kocyk Mocyk! Również inne zwierzęta chcą wypróbować moc kocyka. Niedźwiedź Brzuchacz rzuca drzewami z taką łatwością, jakby to były zapałki. Kruk Paplak lata szybciej, niż kiedykolwiek.
W końcu Kocyk Mocyk znów wpada w szpony jesiennego wiatru, który chce stać się najgroźniejszym wichrem na świecie. Na szczęście mała myszka, której wreszcie udaje się zwrócić na siebie uwagę Tappiego ma plan. Wie, co zrobić, żeby odzyskać kocyk.
Mocyk zostaje odebrany wichrowi, a myszka oznajmia, że to ona jest jego właścicielką. Używa go, żeby otulić na zimę całą swoją rodzinę. Tappi oddaje kocyk myszce, Chichotek przynosi jej ser, Niedźwiedź pomaga w zbieraniu orzechów, a Paplak podwozi ją do norki. Wiking tłumaczy przyjaciołom, że nie potrzebują supermocy. „Nikt z was nie musi być lepszym, niż jest” – mówi. „Prawdziwym bohaterem jest ten, kto potrafi pomóc słabszemu”.
więcej o książce i więcej zdjęć znajdziesz tu
wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa
JESIEŃ W KLINICE MAŁYCH ZWIERZĄT W LEŚNEJ GÓRCE
Leśna górka to klinika weterynaryjna, w której zwierzęta leczą zwierzęta. Jesienią dużo tam się dzieje – trzeba przygotować klinikę na zimę, zapełnić spiżarnię smakołykami dla wszystkich pacjentów (a przecież jeże jedzą co innego niż wiewiórki).
Profesor Borsuk, doktor Kuna czy doktor Łasiczka wykonują operacje, jeżdżą do wypadków, ale dzielą też z czytelnikami swoje smutki i radości. To opowieści, które pomogą dzieciom oswoić się ze szpitalem i medycznym słownictwem. Wiele tu również punktów wyjścia do rozmowy – są nietoperze dzieci, które wymagają operacji plastycznych. Nie po to, żeby były ładniejsze, ale żeby poprawić jakość ich życia. Jest mama, która źle oceniła przyjaciela swojej córki. Wszystko o w scenerii jesiennego lasu, w którym młode zwierzęta bawią się z grę „Łap kolory”.
wiek: 5+ wydawnictwo: BIS
W serii również "Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce", "Wiosna w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce" i "Zima w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce".
ZIARNA, PESTKI, ORZECHY CZYLI TE NIESAMOWITE NASIONA (NOWOŚĆ)
Choć "Ziarna, pestki, orzechy" to książka na cały rok, to właśnie teraz możemy ją najlepiej wykorzystać – to teraz zbieramy kasztany, orzechy, żołędzie, szyszki. To teraz klonowe noski podróżują z wiatrem, a upuszczone przez wiewiórki zimowe zapasy kryją się w ziemi, żeby doczekać do wiosny. To więc idealny czas, żeby dzieci poznały niesamowity i różnorodny świat nasion.
Autor – dr Szymon Jastrzębowski, jest ekspertem od nasiennictwa, biologii i ekologii nasion w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Jego pomocnikami w tej książce zostają wiewiórka Tosia i wróbel Wojtek.
Dowiemy się od nich m.in.: Czy nasiona zapadają w sen zimowy? Jak podróżują? Jak używamy nasion w naszej kuchni (niewykluczone, że całe Wasze śniadanie powstało z nasion!) Czy można trzymać nasiona w banku? Czy pożary szkoda nasionom. W każdym rozdziale znajdziemy krótką scenkę z życia leśnych przyjaciół, przystępnie wytłumaczone zagadnienie i świetne zabawy zadania dla czytelników. Całość uzupełniają lubiane ilustracje Justyny Kierat. Kopalnia wiedzy i inspiracji na jesienne zabawy!
wiek: 6+ wydawnictwo: Multico
JAK ROZPOZNAĆ MISIA (NOWOŚĆ)
Młody poszukiwacz przygód wyrusza na wyprawę do krainy niedźwiedzi. Dobrych rad udziela mu dowcipna narratorka, która będzie mu towarzyszyć w trakcie poszukiwań. Po krótce przedstawia różnice pomiędzy niedźwiedziami czarnym i brunatny (oraz pluszowym misiem). Nie zagłębia się zbytnio w szczegóły, zwłaszcza, że czarne niedźwiedzie bywają lekko brunatne, a brunatne trochę czarne. Poza tym szanse na znalezienie niedźwiedzia są raczej marne.
Jednak nasz bohater najwyraźniej ma szczęście. Dowiemy się więc, że czarne niedźwiedzie potrafią włazić na drzewa. I są dość ciężkie. A także, że sposób na przechytrzenie brunatnego niedźwiedzia, raczej nie zadziała na czarnego. Pora więc sięgnąć do plecaka – może tam znajduje się coś, co pomoże nam w ucieczce? Gaz pieprzowy? Owsianka? guma balonowa? Majtki na zmianę? Absurdalna, zabawna, pięknie zilustrowana. Idealna na jesienne wieczory i wygłupy. Zachęca maluchy do interakcji z książką i powoduje niekontrolowane wybuchy śmiechu.
więcej o książce i więcej zdjęć znajdziesz tu
wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa