Uroki zwykłego życia czyli wiosenne i letnie przygody Toli

Dawno żadna książka mnie tak nie wzruszyła. A może lepszym słowem jest “rozczuliła”?

W czym tkwi moc, na pozór zwyczajnych, opowieści o czteroletniej dziewczynce?

Z punktu widzenia przedszkolaka, do którego kierowana jest ta seria, sprawa jest prosta. Oto mamy dziecko, które przeżywa codzienne przygody, z którym inne dzieci mogą się identyfikować. Maluchy lubią historie o podobnych do nich dzieciach - stąd popularność Basi, Jasia i Janeczki i zakamarkowej Eli.

cała Tola

Co więc sprawiło, że Tola wydała mi się taka szczególna?

Po pierwsze, obserwując zmieniające się pory roku, towarzyszymy nie tylko Toli, ale i całej jej rodzinie - tej najbliższej i tej dalszej.

Po drugie, i najważniejsze, to jest kochająca się rodzina, szanująca się, licząca się z głosem i emocjami dziecka, ciesząca się wspólnie spędzanym czasem.

piknik z mamą

Mamy tu rodzicielstwo bliskości i porozumienie bez przemocy w praktyce!

Mamy nawet karmione piersią dzieci! I to półtoraroczne bliźniaki! ❤️

Co na co dzień robi Tola? Jeździ z tatą na rowerze, chodzi po lesie z mamą, sadzi poziomki z babcią, szykuje wyprawkę dla małego kuzyna z ciocią i wujkiem.

piknik z tatą

w oczekiwaniu na małego kuzyna

Przed śnieżycą (ta polska wiosna!) chowa się w warzywniaku, wakacje spędza nad morzem, a urodziny w rodzinnym gronie.

Nic specjalnego prawda?

Przeciwnie!

To najważniejsze elementy dziecięcego świata!

Otoczona miłością dziewczynka, jest łagodna dla zwierząt, wyrozumiała dla młodszych kuzynów, nie boi się wyrażać emocji (tych dobrych i tych trudnych).

Tola z psem

O ilustracjach Oli Krzanowskiej mogłabym też wiele napisać, ale widzicie sami - są idealne, zarośnięte z tekstem, ciepłe, delikatne. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie lepszych.

Obowiązkowo tekst alternatywny do każdego obrazka

Obowiązkowo tekst alternatywny do każdego obrazka

Obowiązkowo tekst alternatywny do każdego obrazka

Przeczytajcie swoim przedszkolakom opowiadania o przygodach Toli.

Zabierzcie je na spacer, zróbcie z nimi domowe lody, przytulcie.

I razem z nimi i Tolą czekajcie na kolejne pory roku.

Tylko tyle i aż tyle.

lody z rodzicami

drzemka z ciocią

o dalszych jesiennych przygodach Toli przeczytacie tu

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino komiks konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sport starość stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wspieranie rozwoju mowy wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość śmierć rodzica święta żłobek