Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele - recenzja

Wielkie księgi towarzyszą nam od roku. I nie ma dnia, żeby mój syn nie przyniósł jednej z nich do czytania. A najnowsza z nich, Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele skradła jego serce kilka tygodni temu. Może dlatego, że budowa za naszym oknem dobiega końca. I nie ma już dźwigów i betoniarek? A może po prostu dlatego, że to jeden z tych tematów, który fascynuje dzieci najbardziej?

To idealna książka o placu budowy dla dzieci. Jest tu osiedle domków i wielki biurowiec. Na oczach dziecka powstają też tajemniczy tunel i majestatyczny most. Dorzućcie do tego nazwy fascynujących narzędzi (ja nie znałam pewnie z połowy z nich), ciekawe zawody i mnóstwo pojazdów do zadań specjalnych! Czy może być coś ciekawszego?

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Największe wyszukiwanki na rynku, o których pisałam tutaj zyskały tysiące fanów i fanek wśród najmłodszych czytelników. Choć i dzieci w wieku przedszkolnym chętnie po nie sięgają. Znam nawet uczennicę, która z jednej z części uczyła się do szkolnego sprawdzianu! To naprawdę książki na lata.

Wznowienie dwóch poprzednich części i najnowsza część opatrzone są logo marki DUDEN. To wielki sukces właścicieli wydawnictwa sam. Wiem, że Anita i Robert marzyli o tym od początku działalności. Jeśli kiedyś uczyliście się języka niemieckiego, to na pewno trafiliście na słowniki DUDEN. Wydawnictwo to wydaje piękne książki dla dzieci. Od teraz nie tylko Wielkie księgi ale i inne cudowne pozycje z serii DUDEN będą się pojawiać na polskim rynku!

No dobrze, ale co dzieciaki znajdą w książce Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tenele?

Są tu 4 place budowy. Każda rozkładówka ma wymiary 52 x 36 cm. To naprawdę olbrzymie ilustracje! Są pełne realistyczne i pełne szczegółów. Zadbano też o właściwe oddanie perspektywy.

Pierwszy plac budowy to powstające gdzieś na obrzeżach miasta (może pod nim?) osiedle domków. Budowane są tu i domy z cegły i z prefabrykatów. W jednym trwa właśnie wylewanie stropu. W innym prace są już bardziej zaawansowane – połowa dachu pokryta jest już dachówką. Grupka dzieci obserwuje plac budowy z domku na drzewie.

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

W centrum miasta powstaje z kolei wielki biurowiec. Na każdym piętrze dzieje się coś innego. A na dodatek obok trwa rozbiórka starego budynku!

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Kolejna rozkładówka to budowa mostu nad doliną. Wielkie filary są już odlane. Pracownicy budowy układają na nich płyty jezdne. Na budowie dużo się dzieje. Moje dzieci wypatrzyły na tej stronie pracownicę budowlaną w kasku, która… karmi dżdżownicami kreta. To za takie smaczki uwielbiamy te książki!

Ostatnią budowę pokazaną w książce najtrudniej będzie wam znaleźć w Waszej okolicy. Powstaje tu tunel w zboczu góry. Będą nim jeździć pociągi. Aury tajemniczości dodaje mu fakt, że obserwujemy budowę nocą. Prace trwają 24 godziny na dobę, żeby zdążyć z końcem prac w wyznaczonym terminie. Pod osłoną nocy ktoś maluje grafitti na ścianie. Są tu też nocne zwierzęta i… pluszowy miś – ciekawe jak szybko uda Wam się go odnaleźć?

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Myślicie, że 4 place budowy to koniec? Nie! To dopiero początek. Pomiędzy nimi znajdziecie strony pełne ciekawostek dla dzieci i wyzwań dla rodziców. Na białym tle znajdziecie kolejno rysunki: Narzędzi i maszyn, pojazdów budowlanych, pracowników budowlanych i ich wyposażenia.

Narzędzi i maszyn jest ponad 40. Od gwoździ śrub i nakrętek, przez kombinerki i podbijak po betoniarkę i zagęszczarkę. Pion sznurkowy, szczypce boczne, bity – ja też się czegoś nauczyłam.

14 pojazdów do zadań specjalnych. Wśród nich wozidło sztywnoramowe czy rozściełacz asfaltu.

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

No i moja ulubiona strona poświęcona pracownikom i pracowniczkom (!) budowy. Po raz kolejny Wielka Księga zachwyca mnie, pokazując, że kobiety mogą wykonywać stereotypowo męskie zawody. To już nie tylko kobiety za kierownicami wielkich maszyn. Mamy tu elektryczkę, monterkę urządzeń grzewczych, operatorkę żurawia wieżowego i glazurniczkę. Można? Można!

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Jeśli szukacie książki na prezent dla kilkuletniego dziecka, ta i inne Wielkie księgi będą doskonałym wyborem.

PRZEDSPRZEDAŻ I RABATY!

Dziś, 13 listopada rusza przedsprzedaż, która potrwa do 23 listopada. Z kodem EMKAWK macie 20% rabatu! Rabatem objęte są WSZYSTKIE KSIĄŻKI DLA DZIECI w sklepie wydawnictwa sam

Recenzje pozostałych tytułów wydawnictwa znajdziecie tutaj!

Kategorie/wiek: 1-3 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek