Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele - recenzja

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele - recenzja

Wielkie księgi towarzyszą nam od roku. I nie ma dnia, żeby mój syn nie przyniósł jednej z nich do czytania. A najnowsza z nich, Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele skradła jego serce kilka tygodni temu. Może dlatego, że budowa za naszym oknem dobiega końca. I nie ma już dźwigów i betoniarek? A może po prostu dlatego, że to jeden z tych tematów, który fascynuje dzieci najbardziej?

To idealna książka o placu budowy dla dzieci. Jest tu osiedle domków i wielki biurowiec. Na oczach dziecka powstają też tajemniczy tunel i majestatyczny most. Dorzućcie do tego nazwy fascynujących narzędzi (ja nie znałam pewnie z połowy z nich), ciekawe zawody i mnóstwo pojazdów do zadań specjalnych! Czy może być coś ciekawszego?

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Największe wyszukiwanki na rynku, o których pisałam tutaj zyskały tysiące fanów i fanek wśród najmłodszych czytelników. Choć i dzieci w wieku przedszkolnym chętnie po nie sięgają. Znam nawet uczennicę, która z jednej z części uczyła się do szkolnego sprawdzianu! To naprawdę książki na lata.

Wznowienie dwóch poprzednich części i najnowsza część opatrzone są logo marki DUDEN. To wielki sukces właścicieli wydawnictwa sam. Wiem, że Anita i Robert marzyli o tym od początku działalności. Jeśli kiedyś uczyliście się języka niemieckiego, to na pewno trafiliście na słowniki DUDEN. Wydawnictwo to wydaje piękne książki dla dzieci. Od teraz nie tylko Wielkie księgi ale i inne cudowne pozycje z serii DUDEN będą się pojawiać na polskim rynku!

No dobrze, ale co dzieciaki znajdą w książce Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tenele?

Są tu 4 place budowy. Każda rozkładówka ma wymiary 52 x 36 cm. To naprawdę olbrzymie ilustracje! Są pełne realistyczne i pełne szczegółów. Zadbano też o właściwe oddanie perspektywy.

Pierwszy plac budowy to powstające gdzieś na obrzeżach miasta (może pod nim?) osiedle domków. Budowane są tu i domy z cegły i z prefabrykatów. W jednym trwa właśnie wylewanie stropu. W innym prace są już bardziej zaawansowane – połowa dachu pokryta jest już dachówką. Grupka dzieci obserwuje plac budowy z domku na drzewie.

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

W centrum miasta powstaje z kolei wielki biurowiec. Na każdym piętrze dzieje się coś innego. A na dodatek obok trwa rozbiórka starego budynku!

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Kolejna rozkładówka to budowa mostu nad doliną. Wielkie filary są już odlane. Pracownicy budowy układają na nich płyty jezdne. Na budowie dużo się dzieje. Moje dzieci wypatrzyły na tej stronie pracownicę budowlaną w kasku, która… karmi dżdżownicami kreta. To za takie smaczki uwielbiamy te książki!

Ostatnią budowę pokazaną w książce najtrudniej będzie wam znaleźć w Waszej okolicy. Powstaje tu tunel w zboczu góry. Będą nim jeździć pociągi. Aury tajemniczości dodaje mu fakt, że obserwujemy budowę nocą. Prace trwają 24 godziny na dobę, żeby zdążyć z końcem prac w wyznaczonym terminie. Pod osłoną nocy ktoś maluje grafitti na ścianie. Są tu też nocne zwierzęta i… pluszowy miś – ciekawe jak szybko uda Wam się go odnaleźć?

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Myślicie, że 4 place budowy to koniec? Nie! To dopiero początek. Pomiędzy nimi znajdziecie strony pełne ciekawostek dla dzieci i wyzwań dla rodziców. Na białym tle znajdziecie kolejno rysunki: Narzędzi i maszyn, pojazdów budowlanych, pracowników budowlanych i ich wyposażenia.

Narzędzi i maszyn jest ponad 40. Od gwoździ śrub i nakrętek, przez kombinerki i podbijak po betoniarkę i zagęszczarkę. Pion sznurkowy, szczypce boczne, bity – ja też się czegoś nauczyłam.

14 pojazdów do zadań specjalnych. Wśród nich wozidło sztywnoramowe czy rozściełacz asfaltu.

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

No i moja ulubiona strona poświęcona pracownikom i pracowniczkom (!) budowy. Po raz kolejny Wielka Księga zachwyca mnie, pokazując, że kobiety mogą wykonywać stereotypowo męskie zawody. To już nie tylko kobiety za kierownicami wielkich maszyn. Mamy tu elektryczkę, monterkę urządzeń grzewczych, operatorkę żurawia wieżowego i glazurniczkę. Można? Można!

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele

Jeśli szukacie książki na prezent dla kilkuletniego dziecka, ta i inne Wielkie księgi będą doskonałym wyborem.

PRZEDSPRZEDAŻ I RABATY!

Dziś, 13 listopada rusza przedsprzedaż, która potrwa do 23 listopada. Z kodem EMKAWK macie 20% rabatu! Rabatem objęte są WSZYSTKIE KSIĄŻKI DLA DZIECI w sklepie wydawnictwa sam

Recenzje pozostałych tytułów wydawnictwa znajdziecie tutaj!