W świecie uczuć — książki i gry, które pomogą rozmawiać o emocjach

W świecie uczuć — książki i gry, które pomogą rozmawiać o emocjach

Moje ulubione książki (i nie tylko) o emocjach.

1. Myszka

![dummy alt](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653905200/myszka-okladka_fmzpi2.jpg]

Propozycja dla najmłodszych. Krótkie wierszyki o mysich emocjach.

„Smutek myszki jest szary, wypłowiały, pluszowy, czasem myszkę ogarnia od ogonka do głowy.

Wtedy myszka się snuje W zasmuconych kapciuszkach I jak dwie bure szmatki Opadają jej uszka”

Kupiłam tę książkę dla synka, będąc w ciąży i po przeczytaniu powyższego testu trochę się rozkleiłam ;) więc przyszłe mamy i rodzice wrażliwców – uważajcie!

Myszka jest bardzo uczuciowa, a wierszyki Doroty Gellner działają na wyobraźnie.

Smutek, radość, strach czy głód – to wszystko emocje, które nasze maluchy właśnie uczą się rozpoznawać.

Doskonałym dopełnieniem tekstów są klimatyczne, pełne szczegółów ilustracje Dobrusi Rurańskiej

mysie emocje

mysie emocje

mysie emocje

wiek: 2+ Wydawnictwo Bajka

2. Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości

Kolejna odsłona przygód lubianego duetu, stworzonego przez Ulfa Starka i Charlotte Ramel

dummy alt

Nieco dłuższe rymowane opowiastki dwójki przyjaciół o emocjach jakie im towarzyszą.

Choć każda z nich dotyczy konkretnej emocji, razem tworzą wciągającą opowieść o tym jak można dbać o siebie nawzajem, ale też pokłócić, nie zrozumieć, zatęsknić za przyjacielem i w końcu pogodzić. To ważne - pokazujemy dzieciom, że mają prawo być smutne czy rozżalone i nie muszą ukrywać tych emocji.

A wszystko zaczyna się od niewinnego kamienia…

Zazdrość, ulga, wstyd, samotność – ile jeszcze uczuć znajdziecie w tej książce?

Udane tłumaczenie sprawia, że historię czyta się z przyjemnością. (Niektóre wiersze są napisane trzynastozgłoskowcem! J)

Cynamin i Trusia

Cynamin i Trusia

Cynamin i Trusia

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Zakamarki

3. Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze

Trudno wyobrazić sobie autora, który piękniej pisałby o uczuciach niż Janusz Leon Wiśniewski. Bardzo cieszy mnie, że zaczął pisać również dla młodszych czytelników.

dummy alt

Narratorem jest chłopiec, który opowiada o swoich przeżyciach i o tym, co go poruszyło. Każda opowieść to jedno uczucie. Są takie, które są uczuciami naszego bohatera, ale też takie, które są udziałem jego bliskich, kolegów czy osób zobaczonych w telewizji.

Wstyd kolegi, którego nie stać na szkolną wycieczkę, radość ze spokojnego wieczoru spędzanego z rodziną, samotność sąsiada, któremu zginął kot. Opowiadania, mimo że krótkie, wciągają i pozwalają identyfikować się z bohaterem. Całość jest przepięknie, klimatycznie zilustrowana przez Anię Jamróz. Mamy tu dużo ukrytych w zgięciach kartek czy wycinankach rysunków, które idealnie oddają nastrój chłopca. Perełka!

w świecie uczuć

uczucia młodego chłopca

niesamowite wycinanki

wiek: 8+ Wydawnictwo: Tadam

4. Uczucia. W mojej głowie i w moim sercu

![dummy alt](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653905291/uczucia_okladka_e5ij0o.jpg]

„Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją, To – wierz lub nie – na serca dnie, uczucia we mnie żyją. Czasami wpadam w groźny ton lub włosy rwę z rozpaczy, A innym razem śmieję się – jak więc to wytłumaczyć? Gdy spojrzysz z zewnątrz, zdaje się, że całkiem nic nie czuję, Lecz wewnątrz mnie coś kłębi się, bulgocze i buzuje.”

Kolejna propozycja napisana wierszem. Teksty są krótkie a sama książka szalenie atrakcyjna wizualnie. Dzięki wycinankom, na każdej stronie widzimy tę samą postać chłopca. Zmieniająca się wokół niego sceneria ilustruje emocje, z jakimi musi się zmierzyć. Niech Was jednak nie zmylą ilustracje i mała ilość tekstu! Poetyckie opisy uczuć są zdecydowanie dla dzieci, które myślą już abstrakcyjnie. Doskonale oddają myśli i emocje, które potrafią kłębić się w każdym z nas. Choć wydawca podaje, ze to książka już dla czterolatków, ja uważam, że lepiej zrozumieją ją trochę starsze dzieci. Mój pomysł? Spróbujcie czytać dzieciom wiersze bez wcześniejszego nazywania emocji, o których opowiadają. Czy odgadną jakie uczucie kryje się za metaforycznym opisem? To świetne ćwiczenie empatii!

wiecie jakie to uczucie?

piękne ilustracje

poetyckie teksty

Wiek: 4+ (wg wydawcy) 6+ (wg mnie) Wydawnictwo: Zielona Sowa

5. A Królik słuchał

Książka, której wróżę popularność na miarę kultowych „Kiedyś” czy „Miłości”.

![dummy alt](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653905328/a_krolik_sluchal_okladka_onzzsr.jpg]

Oto mały Taylor, który jest szalenie dumny ze swojej budowli. Niestety ta zostaje zniszczona. Do Taylora przychodzi plejada zwierząt a każde z nim ma złotą radę na to, jak chłopiec powinien sobie poradzić z sytuacją (krzyczeć, schować się, zniszczyć coś komuś innemu, odbudować). Taylor jednak nie przyjmuje, żadnej z tych rad i zwierzęta odchodzą. A potem pojawia się Królik. Przytula się i słucha... dopiero wtedy Taylor daje upust swoim emocjom. Ważna książka dla dzieci, którym pokazujemy, że mogą nimi targać sprzeczne emocje i dla rodziców, którzy powinni być dla swoich dzieci jak króliki.

dumny Taylor

kura

Taylor i zwierzęta

Taylor i królik

Wiek: 2+ Wydawnictwo: Mamania

6. W moim sercu

dummy alt

Mała dziewczynka opowiada nam o tym, co dzieje się w jej sercu. Jaki tam bałagan! Mieszają się w nim radość, łzy, strach i inne emocje. O każdej z nich bohaterka opowiada w prosty, obrazowy sposób – mówi nie tylko CO czuje, co spowodowało to uczucie, ale i JAK się – jak reaguje jej ciało.

„Czasem moje serce jest jak słońce, promienne i radosne. W takich chwilach jestem dla wszystkich miła, kocham cały świat i ze szczęścia obcałowuję całą rodzinę.”

„Dziś nie mam dobrego dnia. Moje serce jest ciężkie i smutne. Czuję, jakby leżał na nim ogromny kamień i utrudniał mi oddychanie”

Ilustracje są proste, ale zabawne. A wycięte w okładce i wszystkich kolejnych stronach tęczowe serce sprawia, że książka jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Idealna na prezent

smutek

dziękuję!

serce to ogród

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Mamania

7. Jakiego koloru są buziaki

dummy alt

Monika, zwana Minimonią, narysowała już w życiu wiele rzeczy, ale jeszcze nigdy nie rysowała buziaków. Ma z tym pewien problem – nie jest pewna, jakiego koloru powinny być buziaki.

Może czerwone jak sos do spaghetti? Ale przecież czerwień to też kolor gniewu? Zielone są niezbyt lubiane przez Minimonię warzywa, ale też milutkie krokodyle. Żółty to kolor dobrych pomysłów, miodu, ale też przerażających pszczół. Mogłyby być różowe, jak ulubione ciastka dziewczynki. Problem w tym, że nie nie lubi ona wróżek i księżniczek.

Filozoficzne rozważania doprowadzają bohaterkę między innymi do konkluzji, że brązowy to jednocześnie kolor czekolady i… kupy. Nie pomagają jej jednak podjąć decyzji o wyborze odpowiedniej kredki. Czy mamie uda się naprowadzić ją na dobry trop?

Zabawne, pełne ciepła ilustracje. Bohaterka, którą lubimy od pierwszej strony. Dowcipny, inspirujący tekst. A wy jak myślicie? Jakiego koloru są buziaki?

monika lubi rysować

niebieski to kolor smutku?

buziaki są ciepłe!

mama wie wszystko!

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Tadam

8. CzujeMisie

dummy alt

Kolejna część misiowych książek autorstwa Agaty Królak. Pomoże rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Jak czuje się ktoś kto strzelił gola? A ktoś, komu siostra zabrała zabawkę? Kiedy miś jest przestraszony, a kiedy zaciekawiony? A kiedy Wy się tak czujecie? W opisanych w książce, z życia wziętych sytuacjach przedszkolaki z łatwością odnajdą siebie. Sympatyczne misie nauczą dzieci rozpoznawać emocje, ale też mogą sprowokować do opowiadania o tym co je spotkało w ciągu dnia. A jeśli maluch będzie miał problem z nazwaniem uczucia, pomoże mu w tym ściągawka umieszczona na końcu książki

jak się czują misie?

trudne uczucie

raz wesoło, raz smutno

podpowiedzi

wiek:4+ wydawnictwo: Dwie Siostry

9. Uczuciometr Inspektora Krokodyla

dummy alt

To najbardziej wyczerpująca temat książka o emocjach dostępna na rynku. Lektura, która będzie towarzyszyć Wam długo i do której będziecie mogli wracać wtedy, kiedy Wasze dzieci będą tego potrzebować. Zawiera też praktyczne narzędzie, które pomoże dziecku zidentyfikować towarzyszące mu emocje. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu uczuciu. Na początku odpowiedni Emoludek uczy nas jak je rozpoznać, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy je czujemy i jak możemy określić jego intensywność. Znajdziemy tu analogie, które łatwo zrozumieją dzieci. Następnie znajdujemy opis krótkiej sprawy prowadzonej przez inspektora Krokodyla. Może to być historia to wypłakującej oczy kury Koko, która stłukła jajko otrzymane od przyjaciółki, albo opowieść o rozzłoszczonym panu żabie, który jest niezadowolony z obsługi w restauracji. Po takiej krótkiej opowiastce możemy zapoznać się z notatkami inspektora krokodyla. W nich znajdziemy objawy wskazujące na to, że bohater czuje konkretną emocję. Dodatkowo wraz z inspektorem możemy przeanalizować jej intensywność. Kiedy już dzieci poznają wszystkie Emoludki i nauczą się identyfikować emocje, czekają na nie porady, które pomogą wam radzić sobie z uczuciami w praktyce. Więcej o tej książce przeczytacie w obszernej recenzji tu

zabawne emoludki

czym jest smutek?

jak regulować uczucia?

wiek: 4+ wydawnictwo: Dwukropek

10. Twarze - Emocje

dummy alt

Kartonowa książeczka dla najmłodszych ze zdjęciami ludzkich twarzy. Twarze (rodziców, rodzeństwa) to to, na co niemowlęta najbardziej zwracają uwagę i najchętniej oglądają. Realne zdjęcia, a nie ilustracje, sprawiają, że dziecko bardziej interesuje się książką. Przy okazji, poznaje różne emocje.

rozpoznajemy emocje od najmłodszych lat

Wiek: od 3 miesięcy Wydawnictwo: Tekturka

11. Gra Pytaki

Rodzinna gra, która ułatwi rozmowę o emocjach i pomoże zacieśnić rodzinne więzy. Według mnie powinna być w każdym domu!

dummy alt

Układamy planszę składającą się z różnorodnych pytań, na które w trakcie gry będziemy musieli odpowiedzieć. Już samo to jest dużą frajdą, bo układacie planszę jak chcecie i z ilu pytaków chcecie. Wiele z nich to pytania o uczucia. Ale są też takie dotyczące naszej rodzinnej historii czy codziennego życia. Idealny sposób, żeby w trakcie zabawy lepiej zrozumieć swoich najbliższych i dostrzec to, co umyka nam w codziennym pośpiechu.

sami decydujemy jak wygląda plansza

Gra zajmuje mało miejsca, więc możecie ją zabrać ze sobą wszędzie. Dołączony notatnik, nazwany zapamiętnikiem, pozwoli wam zanotować odpowiedzi, które zechcecie kiedyś wykorzystać (np. o czym marzy mama)

Karty uczuć pomogą najmłodszym zidentyfikować symbole widniejące na kostce uczuć i poznać ich różne odcienie.

gra w Pytaki

karty uczuć

Wydawnictwo (tu kupisz): DOBRETO, Wiek: 4+

12. Emocje — karty obrazkowe

Zanim Wasze dzieci dorosną do Pytaków, proponuję Wam zabawę z kartami edukacyjnymi.

dummy alt

W zestawie znajdziecie 17 kart ze zdjęciami osób przeżywających różne emocje z jednej stronu i wyrazami lub onomatopejami, które je opisują – z drugiej.

Na opakowaniu znajdziecie informacje, że to pomoc przeznaczona dla dzieci powyżej drugiego roku życia, ale ja przetestowałam również na roczniaku – w końcu nic tak nie przyciąga małych dzieci jak zdjęcia ludzkich twarzy.

Oprócz kart dostaniecie krótki, przystępnie napisany poradnik z propozycjami zabaw.

W wersji podstawowej po prostu rozkładamy karty i szukamy z dzieckiem wesołej albo zawstydzonej osoby. Ale prawdziwa magia zaczyna się, kiedy emocje pokazane na kartach potraktujemy jako punkt wyjścia do rozmowy:

  • ten pan jest smutny? A kiedy ty tak ostatnio się czułeś?

  • chłopiec na zdjęciu jest zdenerwowany? Co robisz w przedszkolu, kiedy tak się poczujesz?

  • dziewczynka jest zaskoczona? Jak myślisz, co mogło to sprawić?

Gwarantuję, że dowiecie się wiele o swoich dzieciach i o tym co dzieje się w ich serduszkach. I pomożecie im rozumieć ich własne emocje.

Wydawnictwo: Kapitan Nauka, Wiek: 2+

13. Seria "Uczucia Gucia"

dummy alt

Gucio jest małym jednorożcem o tęczowej grzywie. Kiedy coś jest nie w porządku, kiedy Gucio czuje się źle, jego grzywa przyjmuje tylko jeden z kolorów. Za każdy z nich odpowiada jedno uczucie.

Wszystkie książki zaczynają się w ten sam sposób:

Poznajemy Gucia, dowiadujemy się, że czasami bywa wesoły, czasem smutny, bywają chwile, w których jest zły. Dzisiaj Gucio gorzej się czuje – zaraz dowiemy się dlaczego.

Potem poznajemy wydarzenia, które sprawiły, że Gucio jest zły, albo się boi, albo mu smutno.

W każdej książce znajdziemy proste ćwiczenie oddechowe, które pomoże dziecku uporać się z trudną emocją.

więcej o tej serii przeczytasz tutaj

dziś Gucio czuje się źle

Gucio boi się ciemności

ćwiczenie oddechowe

  • GUCIO SIĘ SMUCI
  • GUCIO SIĘ ZŁOŚCI
  • GUCIO SIĘ BOI