Uczuciometr inspektora Krokodyla – praktyczny przewodnik po świecie emocji

To najbardziej wyczerpująca temat książka o emocjach dostępna na rynku. Lektura, która będzie towarzyszyć Wam długo i do której będziecie mogli wracać wtedy, kiedy Wasze dzieci będą tego potrzebować. Zawiera też praktyczne narzędzie, które pomoże dziecku zidentyfikować towarzyszące mu emocje.

Ale zacznijmy od początku.

Warto wiedzieć, że autorka, jest psycholożką, psychoterapeutką i wykłada psychologię nauczania na uniwersytecie w Santander. Ma więc doświadczenie w pracy z dziecięcymi emocjami.

Na wstępie znajdziemy przewodnik, który po krótce wyjaśni czytelnikom dlaczego tak ważne jest, żeby umieć rozpoznawać i rozumieć nasze uczucia. Poznamy też postacie, które będą naszymi przewodnikami po świecie emocji. Główną z nich jest inspektor Krokodyl – detektyw z Leśnogrodu. Sprawy, które prowadził, posłużą za ilustracje tego jak wpływają na nas konkretne uczucia i czym są powodowane. Towarzyszą mu Emoludki reprezentujące konkretne emocje. Zwróćcie uwagę na ich imiona: Pan Frasunek, Konfuzja, Cykorek czy Amoruś nie tylko pomogą rozwijać inteligencję emocjonalną, ale również wzbogacą słownictwo malucha :)

emoludki - zabawni przewodnicy po świecie uczuć

jak rozpoznać i zmierzyć uczucia?

No! Na początku jeszcze tylko krótki opis tego, czym właściwie jest uczucie, skąd się bierze i jak wpływa na nasze zachowanie - dowiemy się jak inspektor Krokodyl prowadzi swoje sprawy. Na co zwraca uwagę? Jakie reakcje i zmiany w zachowaniu osób zauważa? Co ma w swojej walizce? I czym jest tajemniczy uczuciometr? I już możemy ruszać w emocjonalną podróż.

czym właściwie jest uczucie

jak wpływają na nas uczucia?

Każdy rozdział poświęcony jest jednej emocji. Na początku odpowiedni Emoludek uczy nas jak ją rozpoznać, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy ją czujemy i jak możemy określić jej intensywność. Znajdziemy tu analogie, które łatwo zrozumieją dzieci. Na przykład intensywność radości porównana jest do łaskotek (1 to niska, jak wtedy kiedy ktoś dmucha nam w kark, 2 to średnia, jak biedronki spacerujące nam po plecach, 3 - wysoka, kiedy ktoś łaskocze nas piórkiem w stopę).

każdy czasem się złości

Następnie przechodzimy do krótkiego opisu sprawy prowadzonej przez inspektora. Może to być historia wypłakującej oczy kury Koko, która stłukła jajko otrzymane od przyjaciółki, albo opowieść o rozzłoszczonym panu żabie, który jest niezadowolony z obsługi w restauracji. Po takiej krótkiej opowiastce możemy zapoznać się z notatkami inspektora Krokodyla. W nich znajdziemy objawy wskazujące na to, że bohater czuje konkretną emocję. Dodatkowo wraz z inspektorem możemy przeanalizować jej intensywność. Co ważne, ta intensywność może się zmieniać. I tak kura Koko poczuła się lepiej, kiedy mogła opowiedzieć o swojej stracie i żalu, a tata Żabczyński był coraz bardziej rozzłoszczony – początkowo długim oczekiwaniem (1), potem tym, że kelner rozlał zupę (2), a na końcu tym, że w jego zupie nie było muchy (3).

czego boi się szczurek?

Kiedy już dzieci poznają wszystkie Emoludki i nauczą się identyfikować emocje, czekają na nie porady, które pomogą wam radzić sobie z uczuciami w praktyce. Przede wszystkim pomoże w tym uczuciometr – to kolorowa tarcza, którą znajdziecie na końcu książki. Zaznaczono na niej wszystkie emocje. Ma suwak ze skalą, który pozwoli zaznaczyć intensywność uczucia. Jeśli dziecko ma wątpliwości, może powrócić do odpowiedniego rozdziału i porównać to jak się czuje z opisem. Teraz może odszukać w książce rozdział opisujący sposób na regulowanie danej emocji i skorzystać z rad i ćwiczeń w nim w nim zawartych.

sposoby na smutek

co zrobić, żeby smutek sobie poszedł?

Co ważne, autorka podkreśla, że przyjęty podział na uczucia „pozytywne” i „negatywne” (np. złość, zazdrość, wstręt) nie oznacza, że tych „negatywnych” nie powinniśmy odczuwać. Ich nazwa oznacza, że nie są dla nas miłe, ale mamy do nich prawo. Co więcej różne uczucia są jak składniki dobrego ciasta – jeśli jakiś pominiemy, albo zbytnio zmienimy między nimi proporcje, może się okazać, że ciasto będzie niesmaczne. To bardzo ważne, żeby pokazywać dzieciom, że mają prawo do przezywania różnych emocji i jednocześnie pokazywać im, jak mogą się z nimi uporać. Uczuciometr z pewnością Wam w tym pomoże.

inspektor krokodyl ze swoim uczuciometrem

I jeszcze słowo o ilustracjach. Z zaskoczeniem (reprezentowanym przez Emoludkę Ojejkę ;) ) przeczytałam, że ilustratorka jest samoukiem. Książka jest dopracowana w każdym szczególe. Narysowane scenki cieszą oko, postaci są przemyślane, a my bez problemu możemy rozpoznać jakie emocje rysują się na ich twarzach (a w zasadzie mordkach ;) ). Na uwagę zasługuje też szata graficzna: książka jest przejrzysta, bez trudu odnajdziemy interesujący nas rozdział, kierując się kolorami.

dopracowane ilustacje

miłość na obrazku

zgadniecie jakie to uczucie?

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek