Tupeciary – komiks o 15 kobietach, które robiły co chciały

„Tupeciary” to jedna z moich ulubionych książek z nurtu girl power dostępna na polskim rynku.

Komiks francuskiej ilustratorki przedstawia życiorysy 17 kobiet, które nie tylko są fascynujące, ale będą punktem wyjścia do rozmów na wiele ważnych, ciekawych, choć czasem niełatwych tematów. Niektóre z bohaterek są Wam na pewno dobrze znane, ale założę się, że w ich historiach znajdziecie wiele faktów, które Was zaskoczą. O innych prawdopodobnie nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby Pénélope Bagieu nie postanowiła nam o nich opowiedzieć.

W „Tupeciarach” znajdziecie biografie:

 • Clémentine Delait – żyjącej na przełomie XIX i XX wieku „kobiety z brodą”, która ze swojej odmienności uczyniła atut. Została gwiazdą zapraszaną na salony całej Europy. Była idolką nieogolonych żołnierzy w trakcie I wojny światowej.

 • Nzingi – afrykańskiej królowej, która nie tylko zgładziła swoich wrogów, ale też wiele lat samodzielnie dowodziła swoją armią, tocząc zacięte walki z Portugalczykami, których w końcu udało jej się zmusić do wypełnienia ustaleń traktatu pokojowego.

 • Margaret Hamilton – aktorki, która nie uległa naciskom i nie zoperowała dużego nosa. Została gwiazdą i nawet niebezpieczny wypadek nie powstrzymał jej przed dokończeniem prac nad filmem „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.

niesamowita historia popularnej aktorki

 • Las Mariposas – trzech sióstr Mirabal, które walczyły z dyktaturą w Dominikanie, za co zostały brutalnie zamordowane.

 • Josephiny van Gorkum – która sprzeciwiła się dziewiętnastowiecznemu holenderskiemu porządkowi społecznemu i wbrew panującym zasadom wyszła za protestanta, mimo, że sama była katoliczką.

 • Lozen – wojowniczej szamanki, opiekunki plemienia Apaczów.

 • Annette Kellerman – pływaczki, twórczyni pierwszego kostiumu kąpielowego, aktorki, promotorki zdrowego trybu życia. Zapoczątkowała ona pływanie synchroniczne, pokazała się nago na ekranie, napisała książkę dla dzieci i pływała CODZIENNIE aż do śmierci w wieku 89 lat.

pionierka w wielu dziedzinach

 • Delii Akeley – podróżniczki, która po rozwodzie wyruszyła w samotną podróż do Afryki i jako pierwsza kobieta pokonała wszerz cały kontynent. Mieszkała z Pigmejami i badała ssaki naczelne

nieustrazona podrozniczka

 • Josephine Baker – która nie tylko występowała na scenie w bananowej spódniczce, ale była wysoko odznaczoną członkinią francuskiego ruchu oporu, walczyła z segregacją rasową u boku Martina Luthera Kinga i adoptowała dwanaścioro dzieci z całego świata.

czego nie wiecie o Josephine Baker

 • Tove Jansson – twórczyni Muminków, której historia sprawi, że spojrzycie innym okiem na jej książki i stanie się pretekstem do rozmowy o depresji i wypaleniu zawodowym. Poznacie również historię jej związku z inną fińską artystką – Tuulikki Pietilä.

 • Agnodice – ateńskiej ginekolożki, która musiała udawać mężczyznę, żeby móc uprawiać leczyć i która w końcu wywalczyła dla kobiet prawo do wykonywania zawodu lekarza.

udawała mężczyznę, żeby zostać lekarką

 • Leymah Gbowee – laureatki pokojowej Nagrody Nobla, która była ofiarą przemocy domowej i znalazła w sobie siłę, żeby odejść od męża i zaangażować się najpierw w pomoc ofiarom wojny, a potem w resocjalizację dzieci-żołnierzy. W końcu udało jej się zjednoczyć chrześcijańskie i muzułmańskie mieszkanki Liberii, zapoczątkować wprowadzanie pokoju w pogrążonym w walce kraju i doprowadzić do zmiany władzy.

kobiety zjednoczone dla pokoju

 • Giorginy Reid – która opracowała metodę spowolnienia erozji nabrzeża i ocaliła zabytkową latarnię morską. Przez 15 lat, w każdą niedzielę po kawałku budowała wał (nawet ze złamaną nogą!)

 • Christine Jorgensen – która urodziła się jako George i poddała się operacji zmiany płci. Była pierwszą osobą, która nie bała się opowiadać o tym publicznie.

 • Wu Zetian – jedynej chińskiej cesarzowej, która wzmocniła pozycję kobiet i stworzyła zarysy prawa pracy, a czas jej panowania uznano za jeden z okresów największej świetności Chin.

Jak widzicie, warto, żeby rodzice najpierw sami przeczytali „Tupeciary” i przygotowali się na trudne pytania i rozmowy – pretekstów do nich komiks dostarcza wiele. Mimo, że losy wielu tych bohaterek były naprawdę trudne, napisany jest lekko i dowcipnie – czytanie go sprawi Wam na pewno dużo frajdy. Myślę, że jeśli będziecie czytać go razem z dziećmi, poświęcicie mu wiele dni. W końcu złożoność losów tych kobiet wymaga omówienia, przedyskutowania z dzieckiem, przetrawienia tematu i refleksji. Dorośli natomiast pochłoną go w jeden wieczór – i niewykluczone, że postanowią wnikliwiej przyjrzeć się biografiom niektórych bohaterek.

A potem pozostaje już tylko czekać, aż na polskim rynku ukaże się druga część.

mogą Ci się spodobać również: Sufrażystki i Sufrażetki

wojownicze kobiety

Kategorie/wiek: 8+ historia


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek