Fascynacja własnym ciałem jest jednym z naturalnych etapów rozwoju dziecka. Nic dziwnego - nasze ciała towarzyszą nam cały czas, nie ma nic, co byłoby nam bliższe. Jednocześnie to skomplikowane mechanizmy, które skrywają wiele tajemnic.
- Czemu miewamy czkawkę?
- Jak oddychamy?
- Czemu, kiedy się skaleczymy leci nam krew?
- Gdzie byliśmy, zanim się urodziliśmy?
- Dlaczego robimy kupę?
Te wszystkie pytania nurtują dzieci.
Im lepiej znamy nasze ciała, tym lepiej się w nich czujemy. Im większą mamy wiedzę, tym łatwiej nam zadbać o to, żeby były zdrowe i długo nam służyły. Warto więc wykorzystać dziecięcą ciekawość i zadbać o to, żeby przekazać im porcję sprawdzonej wiedzy na temat funkcjonowania ich organizmów.
Książka ** Poznajemy nasze ciało ** z bestsellerowej serii z okienkami ** Dlaczego? Kiedy? Jak? ** będzie świetną pomocą naukową dla wszystkich dzieci.
Książka o ciele z okienkami
Trudno mi wyobrazić sobie temat, do którego forma książki z okienkami pasowała by bardziej niż do anatomii. Dzięki otwieranym klapkom dzieci mogą zajrzeć do środka człowieka, obejrzeć układ kostny, sprawdzić, jak wyglądają mięśnie czy wnętrze tętnic.
** Poznajemy nasze ciało ** to książka przekrojowa, poruszająca wiele zagadnień.
Rozpoczyna się od informacji, że na świecie żyje około 2 miliardów dzieci. Każde z nich jest wyjątkowe. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że bardzo się od siebie różnimy – wzrostem, sylwetką, kolorem włosów czy skóry, to w istocie jesteśmy do siebie bardzo podobni i mamy podobne potrzeby. I przychodzimy na świat w podobny sposób. Jaki? Temu poświęcona jest druga strona, na której dzieci mogą zajrzeć do brzucha ciężarnej osoby i porównać, to, co w nim zobaczą ze zdjęciem z USG. Na tym zdjęciu jest przyszły brat lub siostra Ani i Franka, to dzieci, wraz z którymi czytelnicy i czytelniczki będą zgłębiać tajemnice ludzkiego ciała.
Na kolejnych stronach znajdziemy informacje o tym, jak rośniemy. Franek ma teraz 100 cm wzrostu, ale w okienkach są jego zdjęcia jako pięciodniowego noworodka z zaklejonym pępkiem, czy niemowlaka karmionego piersią. Teraz jest większy od siostry, ale nadal dużo mniejszy niż mama. Od Ani różni się nie tylko wzrostem, ale również kolorem włosów, tym, że ma znamię na plecach. Kiedy zajrzymy pod klapki zobaczymy też, że dzieci różnią się budową ciała. Ania ma wulwę, Franek penisa (nareszcie ktoś nazwał rzeczy po imieniu! Jest tu jednak przestrzeń na rozmowę z dziećmi o tym, jakie nazwy są używane zwyczajowo w jego domu).
Miłym akcentem jest zostawienie miejsca na odcisk dziecięcego kciuka – to pozwala nieco spersonalizować książkę.
Książka dla dzieci o zmysłach
Kolejna rozkładówka poświęcona jest zmysłom. Czym widzimy i słyszymy? Jak smakujemy i wąchamy? Czemu przy katarze nie czujemy dobrze smaku potraw? W okienkach kryją się rysunki przedstawiające budowę oka i ucha. Nie zabrakło tu również elementów sensorycznych – z zamkniętymi oczami dzieci mogą wodzić palcami po wklęsłych kształtach zwierzątek i zgadywać, którego dotykają.
Najciekawsze jest oczywiście to, czego nie widać gołym okiem. Książka umożliwia objerzenie ludzkiego szkieletu, sprawdzenie, jaka jest największa kość w naszym ciele. W przystępny sposób wyjaśnia, dzięki czemu możemy się poruszać. Są tu również elementy aktywizujące. Nasze kręgosłupy lubią ćwiczenia opisane w książce – warto na chwilę oderwać się od czytania, żeby je wykonać. Odrobina ruchu na pewno sprawi, że dzieci lepiej przyswoją informacje!
Nie zabrakło porcji informacji o układzie krwionośnym i oddechowym (to tu dowiemy się, skąd się bierze czkawka i jak się jej pozbyć!)
Skąd się biorą bąki?
Nie mam wątpliwości, że dla wielu dzieci ulubioną rozkładówką stanie się ta poświęcona jedzeniu i wydalaniu. W końcu mowa tu o bąkach, a w okienkach oprócz informacji o układzie trawiennym kryją się również zabawne elementy – kotek śpiący na sedesie, czy pająk zaglądający do łazienki przez okienko.
Kolejne strony poświęcono temu, co dzieje się w naszym organizmie, gdy zachorujemy, mamy gorączkę. Ania ma ospę wietrzną. Wygląda na to, że Franek się nie zaraził. Dlaczego? Kolejny moment, w którym książka zachęca do rozmowy z dzieckiem i zadawania mu pytań. Może był szczepiony? Albo już chorował?
Wpływ na nasze zdrowie mają również emocje i to im poświęcono ostatnie strony książki. Dzieci dowiedzą się z nich, że Aby czuć się komfortowo, potrzebujemy nie tylko powietrze do oddychania, nie tylko jedzenia i picia, aktywności fizycznej i snu. Potrzebujemy również ludzi, których kochamy i którzy nas kochają: rodziców, rodzeństwa, dziadków, przyjaciół lub innych bliskich nam osób. Piękna puenta, prawda?
Książka spodoba się przedszkolakom. To idealna tytuł na pierwszą książkę poświęconą tej tematyce w dziecięcej biblioteczce. Traktuje temat dość szeroko, co pozwoli zidentyfikować te obszary, którymi dziecko aktualnie najbardziej się interesuje. Aktywizuje, zachęca do rozmów, a dzięki okienkom dodatkowo pomaga ćwiczyć małą motorykę!
Gdzie kupić?
Książki kupicie na stronie Wydawnictwa Sam . Trwa już przedsprzedaż. W jej trakcie - do 11 kwietnia - z kodem EMKA20 tę i wszystkie inne książki sama – KLIK kupicie 20% taniej.
Do tej pory w serii ukazały się *Prawdziwe księżniczki**** - KLIK*** , Odkrywamy kosmos - KLIK przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia i dzieci w wieku wczesnoszkolnym i książka o relacjach Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - KLK z podserii Dlaczego? Kiedy? Jak? Junior dla nieco młodszych czytelniczek i czytelników.