Odkrywamy kosmos - recenzja książki z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Odkrywamy kosmos - recenzja książki z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Książki dla dzieci o kosmosie, to jedne z najczęściej poszukiwanych przez rodziców pozycji na rynku. Nic dziwnego, że dzieci są tak zafascynowane tą tematykę. W końcu mogą dziś na żywo śledzić loty kosmiczne i to, co dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Słyszą o wyprawie na Marsa i wiedzą, że to wśród osób z ich pokolenia będą rekrutowane pierwsze osoby, które polecą na czerwoną planetę.

To wszystko szalenie wpływa na dziecięcą wyobraźnię. Warto więc wybrać książkę, która w interesujący sposób odpowiada o wszechświecie i jego eksploracji, żeby nie zdusić tej pasji.

Taką książką niewątpliwie jest Odkrywamy kosmos z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa sam.

To popularnonaukowa książka, z mnóstwem ukrytych okienek, w których dzieci znajdą najróżniejsze ciekawostki. Nie brak tu również elementu humorystycznego – przewodnikiem po książce, jest biały karzeł, który występuje tu nie pod postacią gwiazdy, ale wygląda jak krasnoludek w białym ubraniu.

To opowieść i o tajemnicach wszechświata: układzie słonecznym, cyklu księżycowym, gwiazdozbiorach, jak i o historii (i przyszłości) kosmicznych misji i odkryć. Całą rozkładówkę poświęcono Słońcu. Dzieci dowiedzą się, kiedy powstało i gdzie się „chowa” w nocy. Przeczytają o eksplozjach na jego powierzchni i o wykorzystaniu energii słonecznej.

W okienkach ukryto informacje o tym, jak długo trwałaby podróż na słońce… samochodem i jak działają zegary słoneczne.

Nie mniej pasjonujący jest rozdział poświęcony Księżycowi. Nie miałam pojęcia, że jest wielkości Afryki! Nie każdy wie też na pewno, że są na nim morza, a nawet ocean! Jaki wpływ ma Księżyc na przypływy i odpływy? Czy świeci sam z siebie? Czy ma jakiś wpływ na nasze życie?

Opowieść o gwiazdach to również historia pierwszych obserwatorów nieba. Dzieci dowiedzą się, jak podróżowano przed wynalezieniem kompasów i gdzie najlepiej wybudować obserwatorium.

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Ta wiedza o gwiazdach, platenach i naturalnych satelitach to jednak zbyt mało dla naszego ciekawskiego gatunku. Nic więc dziwnego, że ludzie zrobili wszystko, żeby w końcu polecieć na orbitę, a potem wylądować na Księżycu. Jak zbudowane są rakiety kosmiczne i jak wyglądają kolejne etapy jej lotu? Co astronauci zostawili na Księżycu? Czy wieje tam wiatr? Czym były promy kosmiczne? Co znajdziemy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Każde dziecko, które marzy o tym, żeby zostać astronautą lub astronautka znajdzie tu mnóstwo informacji o tym, jak wygląda szkolenie, gdzie można ćwiczyć stan nieważkości, jakie są zasady bezpieczeństwa obowiązujące osoby noszące skafander kosmiczny i co się pod nimi nosi.

Okazuje się, że siusianie w kosmosie, to niełatwa sprawa (to chyba ulubione okienko moich dzieci ;) ) a do strzyżenia włosów używa się na stacji kosmicznej... odkurzacza.

Żeby życie w przestrzeni kosmicznej było znośne i możliwie wygodne, opracowano szereg wynalazków, które ułatwiają życie na stacji. Nawet nie wiemy, że wielu rzeczy opracowanych z myślą o astronautach używamy dziś na co dzień!

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

To nie koniec atrakcji. W książce jest też ruchoma, obrotowa mapa nieba, która pomoże nam odnaleźć na nocnym niebie nasz znak zodiaku.

Książka zachęca też do zadawania pytań o przyszłość – czy kiedyś będziemy spędzać wakacje na Księżycu? Czy wybudujemy miasta na odległych planetach?

Jeszcze słowo o ilustracjach. Wydawnictwo sam specjalizuje się w książkach Montessori friendly, więc do swojej oferty wybiera takie książki, w których są one realistyczne. Zadbano tutaj o wierne odwzorowanie szczegółów. Kilka dni temu zabraliśmy ze sobą książkę na wystawę eksponatów zgromadzonych przez NASA i spójrzcie, jak idealnie oddają one to, jak w rzeczywistości wyglądają rakiety czy kombinezony kosmiczne!

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos - recenzja książki

Odkrywamy kosmos to druga po Prawdziwych księżniczkach - KLIK książka z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?. Wraz z nią na rynku pojawia się pierwszy tytuł z podserii Junior przeznaczonej dla młodszych dzieci. To Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać, o której piszę TUTAJ

Przedsprzedaż i rabaty!

Już od dzisiaj do 1 listopada 2021 możecie zamawiać książkę w przedsprzedaży w sklepie wydawnictwa sam z 20% rabatem na hasło EMKA

Rabat obowiązuje na wszystkie książki dla dzieci na stronie wydawnictwa. Recenzję każdej z nich znajdziecie TUTAJ