Książki z PnŚ 16 padziernika 2019 - scenki z życia przedszkolaków

Zakończył się czas adaptacji w przedszkolu. Na pewno większość dzieci, które poszły pierwszy raz, lub powróciły po wakacjach do przedszkola, wpadło już w przedszkolny rytm. Wraz z nim pojawiają się nowe sytuacje i ważne tematy do omówienia. W końcu to teraz ważny kawałek dziecięcego świata naszych pociech! Dzisiaj pokazywałam najciekawsze książki o perypetiach przedszkolaków.

FELUŚ I GUCIO WIEDZĄ, JAK SIĘ ZACHOWAĆ (NOWOŚĆ)

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

Wielu z Was może znać pierwszą część przygód debiutującego przedszkolaka Felusia i jego pluszowego misia Gucia, o której opowiadałam tutaj Jest to jedna z najlepszych na rynku pozycji pomagających w przedszkolnej adaptacji. W kolejnej części nasi bohaterzy poznają kodeks przedszkolaka. Na każdej stronie znajdziecie scenkę z życia przedszkolaka z krótkim opisem.

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

Jak witać się z paniami, kolegami i ich rodzicami? Kiedy powinniśmy powiedzieć „przepraszam”? Co zrobić, kiedy nie smakuje nam jedzenie w przedszkolu? Jest rozdział o szanowaniu cudzej własności. Zwrócono uwagę na to, że dzieci różnią się od siebie – różnie wyglądają, ale też różnie odczuwają i reagują na te same sytuacje. Co zrobić kiedy pokłócimy się z kolegą? Dlaczego powinniśmy sprzątać po skończonej zabawie? Jak zachować się na wycieczce – np. do teatru? Piękne, ciepłe ilustracje i garść porad dla rodziców.

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować

wiek: 2+ wydawnictwo: Nasza Księgarna

TOLA W PRZEDSZKOLU (NOWOŚĆ)

Tola w Przedszkolu

Kolejny tom przygód lubianej pięciolatki. Tym razem aż 6 opowiadań! Przedszkolną przygodę zaczynamy we wrześniu, a kończymy tuż przed rozpoczęciem wakacji – możemy się więc cieszyć książką przez cały rok. Towarzyszymy Toli w powrocie do przedszkola po wakacjach. Poznajemy nową koleżankę i obserwujemy, jak radzi sobie w trakcie pierwszych dni w przedszkolu. Obserwujemy zaniepokojoną Tolę, kiedy jej mama nie przychodzi o stałej porze. Przedszkolaki wybierają się też na szalony, zimowy spacer, własnoręcznie przyrządzają pizzę i poznają panią stomatolog, która opowiada im, jak dbać o zęby. Jest też rozdział poświęcony chorobie – Tola zaczyna się le czuć w przedszkolu i czeka na mamę, która zabierze ją do domu. W tym czasie koledzy starają się jak najlepiej nią zaopiekować.

Tola w przedszkolu

Tola w przedszkolu

Tola w przedszkolu

Przedszkole Toli to przedszkole przyjazne, ciepłe miejsce, otwarte na potrzeby swoich podopiecznych. Opisane w książce sytuacje, bliskie naszym dzieciom, mogą się stać punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów, o tym co dzieje się w Waszych przedszkolach. więcej o książce i więcej zdjęć znajdziesz tutaj

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

IGNACY IDZIE DO PRZEDSZKOLA (NOWOŚĆ)

Ignacy idzie do Przedszkola

Wyjątkowa książka bo opowiadająca o wyjątkowym – montessoriańskim – przedszkolu. Dzieci, które uczęszczają do placówek prowadzonych zgodnie z metodą Marii Montessori odnajdą w niej choćby pomoce – zabawki, które znają ze swoich przedszkoli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby czytały ją dzieci, uczęszczające do przedszkoli prowadzonych w według innych metod. Najważniejsze rzeczy dzieją się bowiem w serduszku Ignacego, którego kolejne dni i tygodnie w przedszkolu obserwujemy.

Ignacy idzie do Przedszkola

Ignacy idzie do Przedszkola

Nie ma chyba na rynku książki, która równie wnikliwie opisywałaby dziecięce odczucia. Od dylematu, czy zostać w kącie przy mamie czy iść bawić się z dziećmi, po poznawanie nowych smaków (w przedszkolu zupa smakuje inaczej niż w domu). Z czasem początkowa niepewność mija. Chłopiec nawiązuje nowe znajomości, oswaja przedszkole, które w końcu staje się przyjaznym miejscem, w którym zna każdy kąt. Powoli Ignacy dojrzewa do decyzji, że chce być odebrany dopiero po podwieczorku. Odkrywa w sobie nowe pasje, zdobywa nowe umiejętności. Książka dla całej rodziny - zawiera też cenne informacje dla rodziców.

Ignacy idzie do Przedszkola

Ignacy idzie do Przedszkola

wiek: 3+ wydawnictwo: Mamania

Z SERII DUSIA I PSINEK ŚWINEK. DZIEŃ NIEGRZECZNIUCHA (NOWOŚĆ)

Dzień Niegrzeczniucha

Magdalena Felicja, dla przyjaciół Dusia i jej towarzysz, prosiaczek uszyty przez mamę dziewczynki, chodzą razem do przedszkola. Razem stawiają czoła różnym sytuacjom.

Dzień Niegrzeczniucha

Dzień Niegrzeczniucha

Tym razem dzień Dusi nie zaczął się najlepiej. Od rana wszyscy są podminowani. Mama jest zła, bo niespodziewanie odwiedził ich jej kuzyn, który wypił cały sok i zjadł ulubiony serek Dusi. Kierowca furgonetki nazywa tatę dziewczynki osłem. Koledzy w przedszkolu rozrabiają podczas zabawy warzywnymi pieczątkami i potwornie się kłócą. Czy ten „Dzień niegrzeczniucha” da się jeszcze uratować? No pewnie! Trochę życzliwości wystarczy, żeby wszyscy znów zaczęli się uśmiechać. Każde dziecko ma czasem taki dzień. Trudno też patrzeć, jak inni się kłócą. Ta książka da Wam pretekst do omówienia podobnych sytuacji i zaplanowania co zrobić, kiedy nam się przytrafią.

Dzień Niegrzeczniucha

Dzień Niegrzeczniucha

Na czas leżakowania, Psinek-Świnek ląduje w czerwonym czajniku, gdzie wraz z innymi zabawkowymi kolegami rozwiązuje problemy podobne do tych, z którymi Dusia musi się zmierzyć w ciągu dnia.

Dzień Niegrzeczniucha

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

W SERII “DUSIA I PSINEK ŚWINEK”” ZNAJDZIECIE RÓWNIEŻ:

Dusia i Psinek świnek

  • PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU Dla wszystkich którzy rozpoczynają przedszkolną przygodę. Dowiecie się też, skąd wziął się Psinek-Świnek
  • WSZYSTKO W PORZĄDKU Dlaczego najpierw jemy brokuły, a potem czekoladę? Czemu najpierw smarujemy ułkę masłem, a dopiero potem kładziemy na niej ser? czemu ręce myjemy przed jedzeniem? i czy czasem można zrobić wyjątek od panujących reguł ;)
  • NIKT SIĘ NIE BOI Dusia chce usłyszeć straszną bajkę na dobranoc. zaczyna jednak trochę bać się potwora z opowieści taty. Okazuje się, że wszystkie dzieci czegoś się boją. Czasem są to naprawdę zaskakujące rzeczy.

KRÓLIK FRANEK I HISTORIA NIEŚMIAŁEGO MISIA. Z SERII KRÓLIK FRANEK (3+)

Dusia i Psinek świnek

Seria o Króliku Franku to krótkie książeczki poruszające problemy znane wszystkim przedszkolakom. Powstała przy współpracy z psycholożką dziecięcą. Franek ma nowego sąsiada i kolegę w przedszkolu. To mały Miś. Podekscytowany Króliczek próbuje zachęcić nowego znajomego do zabawy, ale Misia trudno namówić choćby do chwili rozmowy. Na placu zabaw chowa się za mamą, w przedszkolu nie opuszcza na krok pani wychowawczyni. Początkowo Franek le go ocenia, uważa, że jest niesympatyczny. Rodzice próbują mu wytłumaczyć, że Miś jest nieśmiały, ale Króliczek nie jest przekonany. Na dodatek, kiedy następnego dnia prosi Misia o pomoc w narysowaniu rysunku, ten nie odpowiada. Frankowi łzy cisną się do oczu. Czy nie jest „wystarczająco fajny” dla nowego kolegi? Mądra reakcja nauczycielki pomaga chłopcom w końcu się dogadać. Na końcu każdej z książeczek znajdziecie pytania do tekstu i zagadnienia do rozmowy rozwijające temat.

Dusia i Psinek świnek

Dusia i Psinek świnek

Dusia i Psinek świnek

Dusia i Psinek świnek

wiek: 3+ wydawnictwo: Wilga

więcej książeczek z serii o Króliku Franku, poruszających ważne dla najmłodszych tematy, znajdziesz np. tutaj

książki, które pomogą w przedszkolnej adaptacji i w trakcie rozłąki z rodzicami znajdziesz też tu

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek