Rozmawianie z dziećmi o złym dotyku jest dla rodziców trudne. Jednak aby chronić nasze dzieci, musimy od najmłodszych lat uczyć je, że mają prawo mówić nie, że ich ciało należy tylko do nich. Dzisiaj psycholog Dorotą Mintą podpowiadzałyśmy, jak prowadzić takie rozmowy i pokażałyśmy książki, które w nich pomogą.
BUZIAK? NIE! (NOWOŚĆ)
Leon uwielbia ciocię Kasię, która dużo się śmieje. Lubi swoją babcię Emilię, która czyta mu dużo książek. Kiedy dorośnie, chce być taki, jak brodaty wujek Karol – najlepszy przyjaciel taty. Chłopiec nie cierpi jednak, kiedy te osoby go całują. Usta cioci, umalowane czerwoną szminką, trochę go przerażają. Fe! Broda wujka kłuje jak jeż. Fe! Babcia robi śmieszny dziubek, kiedy wyjmuje swoją protezę, ale Leon nie chce tego dziubka całować. Fe!
Starsze rodzeństwo ma już swoje sposoby, żeby uniknąć niechcianych buziaków. Brat Kuba beknął kiedyś, akurat w momencie, kiedy ciocia chciała go pocałować – od tej pory ma spokój. Siostra Amelia zawsze głośno krzyczy, kiedy nie chce, żeby ktoś ją całował.
Kiedy więc zbliża się kolejna rodzinna impreza i Leon opracowuje sprytny plan. Smaruje buzię czekoladą, płucze usta śmierdzącą miksturą. „Buziaki dla wszystkich!” – krzyczy.
więcej o książce "BUZIAK? Nie!" i więcej zdjęć znajdziecie tutaj
wiek: 4+ wydawnictwo: sam
GDZIE KUPIĆ? na stronie Wydawnictwa Sam trwa już PRZEDSPRZEDAŻ książki. Do 23 września na hasło EMKA3 otrzymacie rabat w wysokości 20%
ZŁY DOTYK. NIE! (NOWOŚĆ)
Odświeżone po latach wydanie zawiera 6 komiksowych historii, które pokazują różne oblicza molestowania seksualnego. Hubert poznaje w internecie kogoś, kto udaje jego rówieśnika. Trener Mateusza próbuje go namówić, żeby zrobił mu masaż. Wujek Neli próbuje jej włożyć rękę pod spódnicę i powtarza, że musi dochować ich wspólnej tajemnicy. Pawła zaczepia na ulicy kobieta, która udaje reżyserkę poszukującą aktorów do nowego filmu. Sąsiad Zosi próbuje podstępem zwabić ją do domu. Kuzyn Mai nalega na spanie z nią w jednym łóżku.
Wszystkie historie mogą się skończyć się na 3 różne sposoby. Mateusz mógł nic nie powiedzieć rodzicom o zachowaniu trenera – czuje się z tym źle, boi się, wstydzi. W innym scenariuszu chłopiec rezygnuje z treningów – on nie zobaczy już trenera, ale nikt nie dowiedział się o jego zachowaniu i zagrożone są inne dzieci. Mateusz może też, mimo strachu, powiedzieć o wszystkim rodzicom, którzy zawiadomią policję.
Po każdej historyjce dzieci znajdą rady, co zrobić, jeśli znajdą się w podobnej sytuacji. W książce są adresy i telefony miejsc, w których można otrzymać pomoc i przydatne informacje dla rodziców.
wiek: 7+ wydawnictwo: Muchomor
POCAŁUNEK ŚLIMAKA (6+)
Blanka opowiada nam o strasznej rzeczy, która jej się przytrafiła, która sprawia, że dziewczynka ma ochotę „zasnąć, żeby zapomnieć”. Pewnego dnia, jak zawsze bawiła się po szkole z kolegami w domu swojej przyjaciółki Mellisy. Kiedy została sama w korytarzu, pojawił się wujek koleżanki, który wepchnął Blankę za firankę i „zmienił się raptem w żarłoczną bestię o stu łapskach” Dziewczynka jest przerażona. Ma nocne koszmary, nie pozwala się przytulać rodzicom. Unika kolegów, nie może znieść rozmów o ciąży nauczycielki. Rodzice zaczynają podejrzewać, że stało się coś złego, kiedy Blanka niszczy lalkę, którą dostała od wujka Mellisy. W końcu dziewczynka decyduje im się o wszystkim opowiedzieć. Odczuwa ulgę, a ramiona mamy znów stają się być bezpieczne.
Ta terapeutyczna historia nie tylko pomoże rozmawiać z dzieckiem, ale też pokaże rodzicom, jakie sygnały powinny ich zaniepokoić.
wiek: 6+ wydawnictwo: WAM