Książki z Pnś 18 lipca 2018 - jak rozmawiac z dzieckiem o uczuciach

Świat uczuć jest skomplikowany nawet dla dorosłych! Nic wiec dziwnego, że dzieciom często trudno uporać się z własnymi uczuciami a nawet je zidentyfikować i nazwać. Tu jest pole dla popisu dla rodziców - to my powinniśmy mądrze wprowadzić dzieci w świat emocji. A w tym pomogą nam książki.

MYSZKA

mysie emocje

Propozycja dla najmłodszych. Krótkie wierszyki o mysich emocjach.

„Smutek myszki jest szary, wypłowiały, pluszowy, czasem myszkę ogarnia od ogonka do głowy.

Wtedy myszka się snuje W zasmuconych kapciuszkach I jak dwie bure szmatki Opadają jej uszka”

Myszka jest bardzo uczuciowa, a wierszyki Doroty Gellner działają na wyobraźnie.

Smutek, radość, strach czy głód – to wszystko emocje, które nasze maluchy właśnie uczą się rozpoznawać.

wiek: 2+ Wydawnictwo Bajka

UCZUCIA. DZIECINNE OPOWIEŚCI O TYM CO NAJWAŻNIEJSZE. JANUSZA LEONA WIŚNIEWSKIEGO

uczucia dla trochę starszych

Coś dla trochę starszych. Narratorem jest chłopiec, który opowiada o swoich przeżyciach i o tym, co go poruszyło. Każda opowieść to jedno uczucie. Są takie, które są uczuciami naszego bohatera, ale też takie, które są udziałem jego bliskich, kolegów czy osób zobaczonych w telewizji. Opowiadania, mimo że krótkie, wciągają i pozwalają identyfikować się z bohaterem. Całość jest przepięknie, klimatycznie zilustrowana przez Anię Jamróz. Mamy tu dużo ukrytych w zgięciach kartek czy wycinankach rysunków, które idealnie oddają nastrój chłopca.

wiek: 8+ Wydawnictwo: Tadam

UCZUCIA (W MOJEJ GŁOWIE I W MOIM SERCU)

Uczucia w mojej głowie

Kolejna propozycja napisana wierszem. Teksty są krótkie a sama książka szalenie atrakcyjna wizualnie. Niech Was jednak nie zmylą ilustracje i mała ilość tekstu! Poetyckie opisy uczuć są zdecydowanie dla dzieci, które myślą już abstrakcyjnie. Doskonale oddają myśli i emocje, które potrafią kłębić się w każdym z nas. Mój pomysł? Spróbujcie czytać dzieciom wiersze bez nazywania emocji. Czy odgadną jakie uczucie kryje się za metaforycznym opisem? To świetne ćwiczenie empatii!

wiek: 6+ wydawnictwo: Zielona Sowa

A KRÓLIK SŁUCHAŁ

mysie emocje

Nowość, której wróżę popularność na miarę kultowych „Kiedyś” czy „Miłości”. Oto mały Taylor, który jest szalenie dumny ze swojej budowli. Niestety ta zostaje zniszczona. Do Taylora przychodzi plejada zwierząt a każde z nim ma złotą radę na to, jak chłopiec powinien sobie poradzić z sytuacją (krzyczeć, schować się, zniszczyć coś komuś innemu, odbudować). Taylor jednak nie przyjmuje, żadnej z tych rad i zwierzęta odchodzą. A potem pojawia się Królik. Przytula się i słucha… dopiero wtedy Taylor daje upust swoim emocjom. Ważna książka dla dzieci, którym pokazujemy, że mogą nimi targać sprzeczne emocje i dla rodziców, którzy powinni być dla swoich dzieci jak króliki.

wiek: 2+ wydawnictwo: Mamania

GRA PYTAKI

gra o emocjach

na koniec rodzinna gra, która ułatwi rozmowę o emocjach i pomoże zacieśnić rodzinne więzy. Według mnie powinna być w każdym domu! Układamy planszę składającą się z różnorodnych pytań, na które w trakcie gry będziemy musieli odpowiedzieć. Wiele z nich to pytania o uczucia. Ale są też takie dotyczące naszej historii czy codziennego życia. Idealny sposób, żeby w trakcie zabawy lepiej zrozumieć swoich najbliższych i dostrzec to, co umyka nam w codziennym pośpiechu.

wiek: 4+ wydawnictwo (tu kupisz): DOBRETO

KARTY EDUKACYJNE EMOCJE

karty z emocjami

Zanim Wasze dzieci dorosną do Pytaków, proponuję Wam zabawę z kartami edukacyjnymi. W zestawie znajdziecie 17 kart ze zdjęciami osób przeżywających różne emocje z jednej stronu i wyrazami lub onomatopejami, które je opisują – z drugiej. Na opakowaniu znajdziecie informacje, że to pomoc przeznaczona dla dzieci powyżej drugiego roku życia, ale ja przetestowałam również na roczniaku – w końcu nic tak nie przyciąga małych dzieci jak zdjęcia ludzkich twarzy.

Oprócz kart dostaniecie krótki, przystępnie napisany poradnik z propozycjami zabaw. W wersji podstawowej po prostu rozkładamy karty i szukamy z dzieckiem wesołej albo zawstydzonej osoby. Ale prawdziwa magia zaczyna się, kiedy emocje pokazane na kartach potraktujemy jako punkt wyjścia do rozmowy.

wiek: 2+ wydawnictwo: Kapitan Nauka

rozmowę w studiu możesz obejrzeć tutaj

POLECAM mój przegląd książek o emocjach

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek