Książki dla dzieci uczące tolerancji - Książki z PnŚ 22 lipca 2020

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści. Ta data upamiętnia kilka tragicznych wydarzeń: likwidację getta warszawskiego, masakrę na wyspie Utøya i zamach bombowy w Oslo. Dlatego dziś chciałam Wam pokazać kilka książek, które pokazują, że to, że się różnimy jest naturalne. Książki, które pomogą Wam rozmawiać z dziećmi o tolerancji.

Niebieska niedźwiedzica

Niebieska niedźwiedzica

Uważam, że to jedna z najważniejszych książek wydanych w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Cudownie, że doczekała się wznowienia!

W Niedźwiedziej Dolinie rodzi się Azul, niebieska niedźwiedziczka. Już w pierwszych dniach jej życia rodzice muszą zmierzyć się z brakiem akceptacji. W odwiedziny przybywa Król Niedźwiedzi. Kiedy widzi kolor futra małej niedźwiedzicy wypowiada wiele słów, które nie tylko ranią rodziców, ale też ruszają w świat i zaczynają żyć własnym życiem. Niebieska niedźwiedzica, dorasta w miejscu, w którym z każdym kolejnym rokiem jest bardziej szykanowana. Kiedy dodatkowo okazuje się, że wygrywa kolejne niedźwiedzie konkursy, musi się zmierzyć z nienawiścią rówieśników, którzy do tej pory byli jej towarzyszami zabaw.

Niebieska niedźwiedzica

Niebieska niedźwiedzica

Rodzina podejmuje trudną decyzję. Opuszczają ukochaną dolinę i ruszają na poszukiwanie miejsca, w którym mieszkają żółte krokodyle i pasiaste hipopotamy. To miejsca, w którym każdy może być sobą. I wtedy w Niedźwiedziej Dolinie zaczyna się źle dziać. Czy król zrozumie swój błąd? Czy Azul spotka jeszcze w życiu niedźwiedzie? Czy wszystko da się jeszcze naprawić?

Niebieska niedźwiedzica

Niebieska niedźwiedzica

wiek: 5+ wydawnictwo: Bajka

Wilczek

Wilczek

Kolejne wznowienie, na które długo czekałam.

Mały wilczek z każdym dniem coraz wyraźniej widzi, że jest inny niż jego bracia i siostry. Zamiast polować, przyjaźni się z królikami. Nie łowi ryb w stawie, tylko urządza sobie z nimi wyścigi. Jego ulubionym przysmakiem jest szczaw. Rodzice nie mogą tego zaakceptować. Co z ciebie wyrośnie? - pytają zmartwieni.

Wilczek

Wilczek

Wilczek postanawia więc upodobnić się do rodzeństwa. Sprawić, żeby wszyscy się go bali. Pożycza więc pasy od tygrysa, kolce od jeża, a nawet kły od lwa. Jednak jego przyjaciele nadal widzą w nim swojego ukochanego, łagodnego wilczka. Wilczek w końcu pogodzi się ze swoją łagodna naturą. Zaakceptują ją również rodzice, którzy zaczną dostrzegać wyjątkowe cechy również u innych swoich dzieci.

Wilczek

Wilczek

wiek: 4+ wydawnictwo: Tatarak

Być jak Bernard

Być jak Bernard

Królik Bernard próbuje być jak inne króliki. To znaczy, że kiedy trzeba rusza noskiem, strzyże uszami i kopie norki. No i zawsze stara się być możliwie uroczym stworzonkiem. Natomiast nocą, kiedy wszystkie króliki śnią o marchewkach, Bernardowi śnią się dyskotekowe kule. Oczywiście pytany przez przyjaciół, odpowiada, że podobnie jak oni śni o pomarańczowych marchewkach. To były straszne, POTWORNE kłamstwa.

Być jak Bernard

Być jak Bernard

Pewnego dnia Bernard ma dość. Do buntu dojrzewa powoli. Najpierw hopsa, kiedy wszystkie króliki skaczą. Skacze wtedy, kiedy kumple hopsają. I w końcu nadchodzi wielki dzień, w którym nasz bohater pojawia się na balu wystrojony w cekiny i brokat. Już nie tylko hopsa i skacze. Kręci też piruety, buja się w rytm ulubionej muzyki. Królicza społeczność jest zaszokowana. Nie możesz tego nosić! – krzyczeli. Jesteś królikiem! – naciskali. Wszyscy jesteśmy jednakowi! – mówili chórem.

Być jak Bernard

I wtedy do akcji wkracza Michasia, która zaczyna tańczyć razem z Bernardem. A potem dołączają kolejni. Kiedy zmęczone króliki siadają obok siebie, Bernard zadaje im ważne pytanie. Od dawna nurtuje go, czy rzeczywiście wszystkie króliki śnią o marchewkach? Jak myślicie? ;)

Być jak Bernard

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

więcej o Bernardzie przecztasz tu

Rasizm i nietolerancja. Nie!

Rasizm i nietolerancja. Nie!

Krótki, komiksowy poradnik o tym co robić, kiedy widzimy, że ktoś jest dyskryminowany.

Różnimy się wyglądem, jesteśmy niscy lub wysocy, młodsi i starsi. Wśród nas są osoby białe, czarnoskóre i skośnookie. A także na przykład niewidomi. Mamy tez różne cechy charakteru. Różni nas język, kuchnia, sposób ubierania się, muzyka której słuchamy, religia. Różnimy się nawet od naszego rodzeństwa. Nawet jeśli oboje jesteśmy podobni do rodziców. Dzięki temu każdy z nas jest NIEPOWTARZALNY.

Rasizm i nietolerancja. Nie!

Rasizm i nietolerancja. Nie!

Te różnice często nas zadziwiają i przyciągają, czasem sprawiają, że nie wiemy, jak się zachować. Ale czasem sprawiają, że pojawia się nienawiść… Pora więc zastanowić się, co możemy zrobić. Jak rozpoznać nietolerancję? I jak na nią reagować. Pokazano to na przykładzie sześciu scenek. Co zrobić, kiedy czyjeś zachowanie nas zadziwia? Jak reagować, kiedy jesteśmy zakłopotani. Gdzie szukać pomocy, kiedy pojawi się agresja? W niektórych sytuacjach dzieci będą potrzebować wsparcia dorosłych. Z tej książki dowiedzą się, kiedy prosić ich o pomoc.

Rasizm i nietolerancja. Nie!

Rasizm i nietolerancja. Nie!

wiek: 5+ wydawnictwo: Muchomor

o innej książce z tej serii Zły dotyk. Nie! opowiadałam tutaj

Mury

Mury

Historia ludzkości jest pełna murów, nie tylko tych realnych, ale również tych zbudowanych w naszej świadomości. Autorzy w tej porywającej opowieści przedstawiają historie najsłynniejszych z nich. Od tysięcy lat mury są budowane w tym samym celu – żeby się od kogoś odgrodzić. Albo kogoś za nimi zamykaliśmy, albo się za nimi chowaliśmy. Znajdziecie tu Mur Berliński i mur otaczający getto warszawskie. Ścianę płaczu i mur na granicy izraelsko palestyńskiej. Jest Mur Chiński i budowany na naszych oczch mur, który ma oddzielić USA od Meksyku.

Mury

Mury

Z tej książki dowiecie się również, jak ludzie zdobywali i pokonywali mury. Okazuje się, że najtrwalszymi murami są te, które zbudowane są w naszych głowach. A powodem ich powstania może być choćby to, jaka jest nasza ulubiona drużyna piłkarska. Dlatego według autorów warto szukać nie murów, tylko mostów. Czyli odkryć to, co nas łączy!

Mury

Mury

wiek: 9+ wydawnictwo: Albus

[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek