Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści. Ta data upamiętnia kilka tragicznych wydarzeń: likwidację getta warszawskiego, masakrę na wyspie Utøya i zamach bombowy w Oslo. Dlatego dziś chciałam Wam pokazać kilka książek, które pokazują, że to, że się różnimy jest naturalne. Książki, które pomogą Wam rozmawiać z dziećmi o tolerancji.
Niebieska niedźwiedzica
Uważam, że to jedna z najważniejszych książek wydanych w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Cudownie, że doczekała się wznowienia!
W Niedźwiedziej Dolinie rodzi się Azul, niebieska niedźwiedziczka. Już w pierwszych dniach jej życia rodzice muszą zmierzyć się z brakiem akceptacji. W odwiedziny przybywa Król Niedźwiedzi. Kiedy widzi kolor futra małej niedźwiedzicy wypowiada wiele słów, które nie tylko ranią rodziców, ale też ruszają w świat i zaczynają żyć własnym życiem. Niebieska niedźwiedzica, dorasta w miejscu, w którym z każdym kolejnym rokiem jest bardziej szykanowana. Kiedy dodatkowo okazuje się, że wygrywa kolejne niedźwiedzie konkursy, musi się zmierzyć z nienawiścią rówieśników, którzy do tej pory byli jej towarzyszami zabaw.
Rodzina podejmuje trudną decyzję. Opuszczają ukochaną dolinę i ruszają na poszukiwanie miejsca, w którym mieszkają żółte krokodyle i pasiaste hipopotamy. To miejsca, w którym każdy może być sobą. I wtedy w Niedźwiedziej Dolinie zaczyna się źle dziać. Czy król zrozumie swój błąd? Czy Azul spotka jeszcze w życiu niedźwiedzie? Czy wszystko da się jeszcze naprawić?
wiek: 5+ wydawnictwo: Bajka
Wilczek
Kolejne wznowienie, na które długo czekałam.
Mały wilczek z każdym dniem coraz wyraźniej widzi, że jest inny niż jego bracia i siostry. Zamiast polować, przyjaźni się z królikami. Nie łowi ryb w stawie, tylko urządza sobie z nimi wyścigi. Jego ulubionym przysmakiem jest szczaw. Rodzice nie mogą tego zaakceptować. Co z ciebie wyrośnie? - pytają zmartwieni.
Wilczek postanawia więc upodobnić się do rodzeństwa. Sprawić, żeby wszyscy się go bali. Pożycza więc pasy od tygrysa, kolce od jeża, a nawet kły od lwa. Jednak jego przyjaciele nadal widzą w nim swojego ukochanego, łagodnego wilczka. Wilczek w końcu pogodzi się ze swoją łagodna naturą. Zaakceptują ją również rodzice, którzy zaczną dostrzegać wyjątkowe cechy również u innych swoich dzieci.
wiek: 4+ wydawnictwo: Tatarak
Być jak Bernard
Królik Bernard próbuje być jak inne króliki. To znaczy, że kiedy trzeba rusza noskiem, strzyże uszami i kopie norki. No i zawsze stara się być możliwie uroczym stworzonkiem. Natomiast nocą, kiedy wszystkie króliki śnią o marchewkach, Bernardowi śnią się dyskotekowe kule. Oczywiście pytany przez przyjaciół, odpowiada, że podobnie jak oni śni o pomarańczowych marchewkach. To były straszne, POTWORNE kłamstwa.
Pewnego dnia Bernard ma dość. Do buntu dojrzewa powoli. Najpierw hopsa, kiedy wszystkie króliki skaczą. Skacze wtedy, kiedy kumple hopsają. I w końcu nadchodzi wielki dzień, w którym nasz bohater pojawia się na balu wystrojony w cekiny i brokat. Już nie tylko hopsa i skacze. Kręci też piruety, buja się w rytm ulubionej muzyki. Królicza społeczność jest zaszokowana. Nie możesz tego nosić! – krzyczeli. Jesteś królikiem! – naciskali. Wszyscy jesteśmy jednakowi! – mówili chórem.
I wtedy do akcji wkracza Michasia, która zaczyna tańczyć razem z Bernardem. A potem dołączają kolejni. Kiedy zmęczone króliki siadają obok siebie, Bernard zadaje im ważne pytanie. Od dawna nurtuje go, czy rzeczywiście wszystkie króliki śnią o marchewkach? Jak myślicie? ;)
wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa
więcej o Bernardzie przecztasz tu
Rasizm i nietolerancja. Nie!
Krótki, komiksowy poradnik o tym co robić, kiedy widzimy, że ktoś jest dyskryminowany.
Różnimy się wyglądem, jesteśmy niscy lub wysocy, młodsi i starsi. Wśród nas są osoby białe, czarnoskóre i skośnookie. A także na przykład niewidomi. Mamy tez różne cechy charakteru. Różni nas język, kuchnia, sposób ubierania się, muzyka której słuchamy, religia. Różnimy się nawet od naszego rodzeństwa. Nawet jeśli oboje jesteśmy podobni do rodziców. Dzięki temu każdy z nas jest NIEPOWTARZALNY.
Te różnice często nas zadziwiają i przyciągają, czasem sprawiają, że nie wiemy, jak się zachować. Ale czasem sprawiają, że pojawia się nienawiść… Pora więc zastanowić się, co możemy zrobić. Jak rozpoznać nietolerancję? I jak na nią reagować. Pokazano to na przykładzie sześciu scenek. Co zrobić, kiedy czyjeś zachowanie nas zadziwia? Jak reagować, kiedy jesteśmy zakłopotani. Gdzie szukać pomocy, kiedy pojawi się agresja? W niektórych sytuacjach dzieci będą potrzebować wsparcia dorosłych. Z tej książki dowiedzą się, kiedy prosić ich o pomoc.
wiek: 5+ wydawnictwo: Muchomor
o innej książce z tej serii Zły dotyk. Nie! opowiadałam tutaj
Mury
Historia ludzkości jest pełna murów, nie tylko tych realnych, ale również tych zbudowanych w naszej świadomości. Autorzy w tej porywającej opowieści przedstawiają historie najsłynniejszych z nich. Od tysięcy lat mury są budowane w tym samym celu – żeby się od kogoś odgrodzić. Albo kogoś za nimi zamykaliśmy, albo się za nimi chowaliśmy. Znajdziecie tu Mur Berliński i mur otaczający getto warszawskie. Ścianę płaczu i mur na granicy izraelsko palestyńskiej. Jest Mur Chiński i budowany na naszych oczch mur, który ma oddzielić USA od Meksyku.
Z tej książki dowiecie się również, jak ludzie zdobywali i pokonywali mury. Okazuje się, że najtrwalszymi murami są te, które zbudowane są w naszych głowach. A powodem ich powstania może być choćby to, jaka jest nasza ulubiona drużyna piłkarska. Dlatego według autorów warto szukać nie murów, tylko mostów. Czyli odkryć to, co nas łączy!
wiek: 9+ wydawnictwo: Albus
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]