Książki z PnŚ 22 sierpnia 2018 - jak pomóc dziecku pokonać lęk

Prawdopodobnie każde dziecko ma w swoim życiu etap, w którym czegoś się boi. Od nas zależy czy pomożemy mu ten strach zwalczyć. O tym, jak łagodnie pokonać lęki i jak sprawić, że dziecko zacznie wierzyć we własne siły rozmawiałysmy dziś z Dorotaą Mintą.

HORTENSJA I CIEŃ

o dziewczynce, która bała się własnego cienia

Hortensja jest dzielną dziewczynką, która nie boi się wilków ani ciemnego lasu. Za to nie lubi swojego cienia – drażni ją, robi jej na złość, a wieczorem staje się większy i straszniejszy. Dziewczynka bardzo chce się go pozbyć i w końcu jej się to udaje. Wydaje jej się, że od teraz jest bezpieczna, ale… nocą spotyka w lesie zbójców. I wtedy okazuje się, że cień był jej sprzymierzeńcem. Pięknie ilustrowana, niemal monochromatyczna, ale zachwycająca zimowym klimatem książka sióstr O’Hara – podobno nocami znajdują czas na wspólną pracę – jedna z nich pisze, a druga rysuje. To książka nie tylko o strachu, ale też o tym, że pewne rzeczy nie mogą istnieć bez siebie nawzajem i o akceptacji samego siebie.

wiek: 3+ wydawnictwo: Pruszyński i S-ka

NUSIA I WILKI

Nusia boi się wszystkiego, dopóki nie spotka wilków

Nusia nie bawi się z dziećmi w przedszkolu – można spaść lub zgubić but. Nie głaszcze psa – przecież może mieć drzazgę w łapie i ją ugryźć. Nie przeskoczy też strumienia i nie weźmie do ręki robaka. Taka już jest. Pewnego dnia Nusia gubi się w lesie i spotyka stado wilków. Pokazuje i różne zabawy, gotuje zupę, układa do snu, a potem wraca do przedszkola. Pija Lindenbaum bardzo wnikliwie obserwuje dziecięcy świat. Jej książki, często z niedowierzaniem przyjmowane przez rodziców, są bardzo lubiane przez dzieci, które łatwo utożsamiają się z jej bohaterami.

(Nusie spotkacie również w innych książkach – np. w „NUSIA I BARANIE ŁBY” ucieka znad hotelowego basenu, bo nie chce się kąpać i spotyka nad rzeką owieczki, które… uczy pływać)

wiek: 3+ wydawnictwo: Zakamarki

  • NUSIA I WILKI
  • NUSIA I BARANIE ŁBY

DZIELNA MAŁPKA

odważna wyprawa małej małpki

Najmniejsza małpka w dżungli ma problem. Nie może niczego dosięgnąć, ani zbyt wiele zobaczyć. Rzeka jest zbyt głęboka, dżungla niebezpieczna, a po banany powinien się wspinać ktoś inny. Ma dosyć – postanawia wdrapać się na najwyższe drzewo w okolicy. Po drodze znajdzie sposób, żeby pokonać przeszkody, spotka małe żyjątka, które robią niezwykłe rzeczy. I nawet nie zauważy, że przez całą drogę podąża za nią groźny tygrys. więcej o dzielnej małpce przeczytasz tu

wiek: 3+ wydawnictwo: Tako

LOT OSVALDA

Osvald wyrusza na poszukiwania przyjaciela

W innej dżungli spotkacie Osvalda. Ten jegomość w meloniku nigdy nie opuszczał własnej dzielnicy. W zasadzie prawie nie wychodził ze swojego pokoju na poddaszu. Pewnego dnia musi jednak – w poszukiwaniu skrzydlatego przyjaciela - przemierzyć miasto, za sprawą magii zamienione w wielką dżunglę. Przez 2 dni zobaczy, usłyszy i zrobi więcej, niż przez całe swoje życie. I okaże się, że to dopiero początek nowości i zmian – tych na lepsze! To też książka o tym na czym polega mądra przyjaźń, o tym, że czasem chcąc czyjegoś dobra, możemy go niechcący unieszczęśliwić. O tym, że wokół nas są życzliwi ludzie, nawet jeśli ich nie dostrzegamy, a szczęście często jest na wyciągnięcie ręki.

wiek: 5 wydawnictwo: Tadam

polecam wam dzisiejszą rozmowę, Dorota Minta odpowiadała między innymi na pytania:

  • czemu dzieci tak często się boją?
  • dlaczego rodzice często bagatelizują dziecięce strachy i do czego to może doprowadzić?
  • często to rodzice przekazują dzieciom własne lęki i bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy…
  • lęki są naturalne, ale co powinno nas zaniepokoić?
  • strach sprawia, że dzieci się „blokują”, nie chcą zdobywać nowych doświadczeń – jak pomóc im otworzyć się na nie?
Kategorie/wiek: 3-6 6-8 PnŚ