Książki z PnŚ 22 sierpnia 2018 - jak pomóc dziecku pokonać lęk

Prawdopodobnie każde dziecko ma w swoim życiu etap, w którym czegoś się boi. Od nas zależy czy pomożemy mu ten strach zwalczyć. O tym, jak łagodnie pokonać lęki i jak sprawić, że dziecko zacznie wierzyć we własne siły rozmawiałysmy dziś z Dorotaą Mintą.

HORTENSJA I CIEŃ

o dziewczynce, która bała się własnego cienia

Hortensja jest dzielną dziewczynką, która nie boi się wilków ani ciemnego lasu. Za to nie lubi swojego cienia – drażni ją, robi jej na złość, a wieczorem staje się większy i straszniejszy. Dziewczynka bardzo chce się go pozbyć i w końcu jej się to udaje. Wydaje jej się, że od teraz jest bezpieczna, ale… nocą spotyka w lesie zbójców. I wtedy okazuje się, że cień był jej sprzymierzeńcem. Pięknie ilustrowana, niemal monochromatyczna, ale zachwycająca zimowym klimatem książka sióstr O’Hara – podobno nocami znajdują czas na wspólną pracę – jedna z nich pisze, a druga rysuje. To książka nie tylko o strachu, ale też o tym, że pewne rzeczy nie mogą istnieć bez siebie nawzajem i o akceptacji samego siebie.

wiek: 3+ wydawnictwo: Pruszyński i S-ka

NUSIA I WILKI

Nusia boi się wszystkiego, dopóki nie spotka wilków

Nusia nie bawi się z dziećmi w przedszkolu – można spaść lub zgubić but. Nie głaszcze psa – przecież może mieć drzazgę w łapie i ją ugryźć. Nie przeskoczy też strumienia i nie weźmie do ręki robaka. Taka już jest. Pewnego dnia Nusia gubi się w lesie i spotyka stado wilków. Pokazuje i różne zabawy, gotuje zupę, układa do snu, a potem wraca do przedszkola. Pija Lindenbaum bardzo wnikliwie obserwuje dziecięcy świat. Jej książki, często z niedowierzaniem przyjmowane przez rodziców, są bardzo lubiane przez dzieci, które łatwo utożsamiają się z jej bohaterami.

(Nusie spotkacie również w innych książkach – np. w „NUSIA I BARANIE ŁBY” ucieka znad hotelowego basenu, bo nie chce się kąpać i spotyka nad rzeką owieczki, które… uczy pływać)

wiek: 3+ wydawnictwo: Zakamarki

  • NUSIA I WILKI
  • NUSIA I BARANIE ŁBY

DZIELNA MAŁPKA

odważna wyprawa małej małpki

Najmniejsza małpka w dżungli ma problem. Nie może niczego dosięgnąć, ani zbyt wiele zobaczyć. Rzeka jest zbyt głęboka, dżungla niebezpieczna, a po banany powinien się wspinać ktoś inny. Ma dosyć – postanawia wdrapać się na najwyższe drzewo w okolicy. Po drodze znajdzie sposób, żeby pokonać przeszkody, spotka małe żyjątka, które robią niezwykłe rzeczy. I nawet nie zauważy, że przez całą drogę podąża za nią groźny tygrys. więcej o dzielnej małpce przeczytasz tu

wiek: 3+ wydawnictwo: Tako

LOT OSVALDA

Osvald wyrusza na poszukiwania przyjaciela

W innej dżungli spotkacie Osvalda. Ten jegomość w meloniku nigdy nie opuszczał własnej dzielnicy. W zasadzie prawie nie wychodził ze swojego pokoju na poddaszu. Pewnego dnia musi jednak – w poszukiwaniu skrzydlatego przyjaciela - przemierzyć miasto, za sprawą magii zamienione w wielką dżunglę. Przez 2 dni zobaczy, usłyszy i zrobi więcej, niż przez całe swoje życie. I okaże się, że to dopiero początek nowości i zmian – tych na lepsze! To też książka o tym na czym polega mądra przyjaźń, o tym, że czasem chcąc czyjegoś dobra, możemy go niechcący unieszczęśliwić. O tym, że wokół nas są życzliwi ludzie, nawet jeśli ich nie dostrzegamy, a szczęście często jest na wyciągnięcie ręki.

wiek: 5 wydawnictwo: Tadam

polecam wam dzisiejszą rozmowę, Dorota Minta odpowiadała między innymi na pytania:

  • czemu dzieci tak często się boją?
  • dlaczego rodzice często bagatelizują dziecięce strachy i do czego to może doprowadzić?
  • często to rodzice przekazują dzieciom własne lęki i bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy…
  • lęki są naturalne, ale co powinno nas zaniepokoić?
  • strach sprawia, że dzieci się „blokują”, nie chcą zdobywać nowych doświadczeń – jak pomóc im otworzyć się na nie?
Kategorie/wiek: 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sport starość stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wspieranie rozwoju mowy wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość śmierć rodzica święta żłobek