Książki z PnŚ 22 sierpnia 2018 - jak pomóc dziecku pokonać lęk

Prawdopodobnie każde dziecko ma w swoim życiu etap, w którym czegoś się boi. Od nas zależy czy pomożemy mu ten strach zwalczyć. O tym, jak łagodnie pokonać lęki i jak sprawić, że dziecko zacznie wierzyć we własne siły rozmawiałysmy dziś z Dorotaą Mintą.

HORTENSJA I CIEŃ

o dziewczynce, która bała się własnego cienia

Hortensja jest dzielną dziewczynką, która nie boi się wilków ani ciemnego lasu. Za to nie lubi swojego cienia – drażni ją, robi jej na złość, a wieczorem staje się większy i straszniejszy. Dziewczynka bardzo chce się go pozbyć i w końcu jej się to udaje. Wydaje jej się, że od teraz jest bezpieczna, ale… nocą spotyka w lesie zbójców. I wtedy okazuje się, że cień był jej sprzymierzeńcem. Pięknie ilustrowana, niemal monochromatyczna, ale zachwycająca zimowym klimatem książka sióstr O’Hara – podobno nocami znajdują czas na wspólną pracę – jedna z nich pisze, a druga rysuje. To książka nie tylko o strachu, ale też o tym, że pewne rzeczy nie mogą istnieć bez siebie nawzajem i o akceptacji samego siebie.

wiek: 3+ wydawnictwo: Pruszyński i S-ka

NUSIA I WILKI

Nusia boi się wszystkiego, dopóki nie spotka wilków

Nusia nie bawi się z dziećmi w przedszkolu – można spaść lub zgubić but. Nie głaszcze psa – przecież może mieć drzazgę w łapie i ją ugryźć. Nie przeskoczy też strumienia i nie weźmie do ręki robaka. Taka już jest. Pewnego dnia Nusia gubi się w lesie i spotyka stado wilków. Pokazuje i różne zabawy, gotuje zupę, układa do snu, a potem wraca do przedszkola. Pija Lindenbaum bardzo wnikliwie obserwuje dziecięcy świat. Jej książki, często z niedowierzaniem przyjmowane przez rodziców, są bardzo lubiane przez dzieci, które łatwo utożsamiają się z jej bohaterami.

(Nusie spotkacie również w innych książkach – np. w „NUSIA I BARANIE ŁBY” ucieka znad hotelowego basenu, bo nie chce się kąpać i spotyka nad rzeką owieczki, które… uczy pływać)

wiek: 3+ wydawnictwo: Zakamarki

  • NUSIA I WILKI
  • NUSIA I BARANIE ŁBY

DZIELNA MAŁPKA

odważna wyprawa małej małpki

Najmniejsza małpka w dżungli ma problem. Nie może niczego dosięgnąć, ani zbyt wiele zobaczyć. Rzeka jest zbyt głęboka, dżungla niebezpieczna, a po banany powinien się wspinać ktoś inny. Ma dosyć – postanawia wdrapać się na najwyższe drzewo w okolicy. Po drodze znajdzie sposób, żeby pokonać przeszkody, spotka małe żyjątka, które robią niezwykłe rzeczy. I nawet nie zauważy, że przez całą drogę podąża za nią groźny tygrys. więcej o dzielnej małpce przeczytasz tu

wiek: 3+ wydawnictwo: Tako

LOT OSVALDA

Osvald wyrusza na poszukiwania przyjaciela

W innej dżungli spotkacie Osvalda. Ten jegomość w meloniku nigdy nie opuszczał własnej dzielnicy. W zasadzie prawie nie wychodził ze swojego pokoju na poddaszu. Pewnego dnia musi jednak – w poszukiwaniu skrzydlatego przyjaciela - przemierzyć miasto, za sprawą magii zamienione w wielką dżunglę. Przez 2 dni zobaczy, usłyszy i zrobi więcej, niż przez całe swoje życie. I okaże się, że to dopiero początek nowości i zmian – tych na lepsze! To też książka o tym na czym polega mądra przyjaźń, o tym, że czasem chcąc czyjegoś dobra, możemy go niechcący unieszczęśliwić. O tym, że wokół nas są życzliwi ludzie, nawet jeśli ich nie dostrzegamy, a szczęście często jest na wyciągnięcie ręki.

wiek: 5 wydawnictwo: Tadam

polecam wam dzisiejszą rozmowę, Dorota Minta odpowiadała między innymi na pytania:

  • czemu dzieci tak często się boją?
  • dlaczego rodzice często bagatelizują dziecięce strachy i do czego to może doprowadzić?
  • często to rodzice przekazują dzieciom własne lęki i bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy…
  • lęki są naturalne, ale co powinno nas zaniepokoić?
  • strach sprawia, że dzieci się „blokują”, nie chcą zdobywać nowych doświadczeń – jak pomóc im otworzyć się na nie?
Kategorie/wiek: 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek