Książki z PnŚ 31 lipca 2019 - Przyjaźń w roli głównej

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Dlatego dziś przyniosłam książki, w których różne odcienie przyjaźni odgrywają ważną rolę. Bo przecież bez niej, nasze życie byłoby bardzo ubogie!

PAPIEROWE SAMOLOTY

Papierowe Samoloty

Mia i Ben są sąsiadami i najlepszymi przyjaciółmi. Wspólnie robią samoloty i marzą o tym, że kiedyś uda im się zbudować taki, który doleci na drugi brzeg jeziora, nad którym mieszkają. Niestety pewnego dnia dowiadują się, że Ben musi się przeprowadzić i to bardzo, bardzo daleko. Dzieci są załamane. Mia jest przekonana, że już nigdy nie będzie mieć przyjaciela. Czuje się bardzo samotna, chce zapomnieć o Benie. Porzuca gdzieś samolocik, który ofiarował je na pożegnanie. Pewnego dnia dziewczynka dostaje paczkę. Jest w niej samolot bez skrzydeł i list od Bena, w którym prosi on przyjaciółkę, żeby pomogła mu skończyć samolot. Kiedy Mia idzie go wypróbować, model bez problemu ląduje na drugim brzegu jeziora. Okazuje się, że prawdziwa przyjaźń trwa mimo odległości.

Papierowe Samoloty

Papierowe Samoloty

Papierowe Samoloty

Papierowe Samoloty

Papierowe Samoloty

Papierowe Samoloty

wiek: 5+ wydawnictwo: Zielona Sowa

NIEDŹWIEDŹ I PIANINO

Niedżwiedż i pianino

Pewnego dnia mały niedźwiedź znajduje na leśnej polanie dziwny przedmiot. Nigdy nie widział pianina, nie wie do czego służy, ale jest nim zafascynowany i dzień po dniu powraca i próbuje grać. I robi to bardzo dobrze. Każdego wieczoru daje koncert, którego słuchają jego zachwyceni przyjaciele. Do czasu, gdy jego muzykę usłyszą przechodzący lasem ludzie. To oni namawiają niedźwiedzia, żeby popłynął z nimi do wielkiego miasta, gdzie, według nich, zostanie gwiazdą. Nasz bohater wie, że będzie tęsknił za lasem i przyjaciółmi, ale kusi go wyprawa w nieznane. Zgodnie z przewidywaniami, zostaje uwielbianym pianistą, który gra koncerty na największych scenach. Tęskni jednak za lasem i za przyjaciółmi. Postanawia więc wrócić. Nie znajduje jednak znajomych. Ani pianina. Czyżby przyjaciele o nim zapomnieli? Są źli, że ich zostawił? Gorzkie rozmyślania niedźwiedzia przerywa pojawienie się znajomego, szarego przyjaciela, który jednak zaraz zaczyna uciekać przez las. Nasz niedźwiedź próbuje go dogonić i wtedy trafia w miejsce, w którym jego dawni przyjaciele schowali jego pianino, żeby się nie zniszczyło. Okazuje się, że mieszkańcy lasu przez lata skrzętnie śledzili karierę niedźwiedzia.

więcej o tej książce i więcej zdjęć znajdziesz tutaj

niedźwiedź i pianino

niedźwiedź i pianino

niedźwiedź i pianino

niedźwiedź i pianino

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

GDZIE JEST PAN AMOS?

Gdzie jest pan Amos

Pan Amos codziennie wstaje wcześnie rano i rozpoczyna swój poranny rytuał. Owsianka, herbata z dwiema łyżeczkami cukru i spacer na przystanek autobusowy. Autobusem nr 5 jedzie do pracy, a pracuje w zoo. Poświęca dużo czasu swoim podopiecznym – gra w szachy ze słoniem, pozwala żółwiowi zwyciężyć w wyścigu, wyciera nos nosorożcowi i czyta na dobranoc sowie, która boi się ciemności. Pewnego dnia pan Amos budzi się chory – nie ma mowy o pójściu do pracy, nie ma nawet siły wstać z łóżka. Tymczasem w zoo zwierzęta czekają i coraz bardziej się niepokoją. W końcu wsiadają do autobusu nr 5 i jadą odwiedzić przyjaciela. Nosorożec wyciera mu nos, pingwin grzeje mu stopy, sowa czyta mu bajkę. A potem wszyscy razem idą spać. Wzruszająca historia o przyjaźni i o tym, że dobro wraca. Nic dziwnego, że książka zdobyła wiele nagród, m.in. tytuł najlepszej książki dla dzieci The New York Timesa i Publishers Weekly w 2010 roku.

więcej o tej książce i więcej zdjęć znajdziesz tutaj

podopieczni pana Amosa

zwierzęta w drodze do przyjaciela

przy łóżku przyjaciela

dobranoc!

wiek: 4+ wydawnictwo: Debit

O MISIU, KTÓRY SZUKAŁ PRZYJACIELA

O misiu, który szukał przyjaciela

Na ławce w parku siedzi samotny pluszowy Miś. Nie pamięta skąd się tam wziął (misie mają krótką pamięć), ale wie, że musi znaleźć przyjaciela. Każdy miś potrzebuje przyjaciela, a najlepszymi przyjaciółmi misiów są dzieci. Pluszak udaje się więc na poszukiwanie dzieci. Sprawa nie jest prosta – park jest ogromny, a Miś nie może zapamiętać, która łapka jest prawa, a która lewa. W końcu, z pomocą napotkanych zwierząt, trafia na plac zabaw. Jest tam mnóstwo dzieci, które chętnie się z nim bawią, ale żadne z nich nie zabiera zabawki do domu. W końcu pojawia się Tomek, który uważa, że Misia absolutnie nie można zostawić samego w parku i choć rodzice przekonują, że jakieś dziecko musi tęsknić za swoją zgubą, poprzedniego właściciela nie udaje się odnaleźć. Od teraz Miś i Tomek są nierozłączni. Okazuje się, że nasz bohater wypełnił pustkę po innej przytulance, którą chłopiec niechcący zostawił na lotnisku… Ciepła opowieść o tym, co dla wielu dzieci najważniejsze

O misiu, który szukał przyjaciela

O misiu, który szukał przyjaciela

O misiu, który szukał przyjaciela

O misiu, który szukał przyjaciela

O misiu, który szukał przyjaciela

wiek: 5+ wydawnictwo: Kinderkulka

PRZYJAŹŃ

Przyjażń

Kolejna książka uwielbianego duetu Pauline Martin i Astrid Desbordes. W klasie Archibalda pojawia się nowy chłopiec. Sam wszystko robi trochę inaczej. Zamiast bawić się z innymi dziećmi, najchętniej patrzy w niebo. Archibalda na początku to trochę irytuje, ale z każdym dniem jest coraz bardziej zafascynowany nowym kolegą. Dzięki jego opowieściom zaczyna patrzeć na świat w inny sposób. Kiedy któregoś dnia Sam nie pojawia się w szkole, Archibald zaczyna rozumieć, że za nim tęskni. Nawet nie zauważył, kiedy się zaprzyjaźnili. Nie wiedział, jak bardzo ceni sobie to, że on i Sam tak bardzo się różnią. Dzięki przyjaźni z Archibaldem Sam, który do tej pory był outsiderem, staje się członkiem grupy. Jak zwykle u tych autorów, oszczędna w słowach, ale bogata w treść opowieść o ty co ważne, uzupełniona klimatycznymi ilustracjami. Pokazuje, że naszym najlepszym przyjacielem może zostać ten, kogo najmniej o to podejrzewamy.

Przyjażń

Przyjażń

Przyjażń

Przyjażń

Przyjażń

wiek: 4+ Wydawnictwo: Entliczek

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj, link będzie aktywny, kiedy video pojawi się w sieci

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek