Książki z PnŚ 1 kwietnia 2020 - książki, których nie można przegapić

Co tydzień pokazuję w Pytaniu na śniadanie książki poruszające najróżniejsze tematy. Jednak to na przeglądy nowości czekają Państwo najbardziej. Dlatego dzisiaj podsumowujemy pierwszy kwartał 2020 roku. Oto kilka książek wydanych w tym roku, których nie można przegapić. To nie był łatwy wybór ;)

Bombastica Naturalis

Bombastica Naturalis

Idealna książka na dzisiejszy Prima Aprilis, gdyż jest to atlas botaniczny, w którym opisano nieistniejące rośliny.

Jest tu krzew, który rosnąc tworzy nieustannie zmieniający się labirynt. Jest dynia karoca, która zerwana po północy straci koła. Moczarka peryskopowa, która pozwala znad lustra wody obserwować co się dziennie na dnie jeziora. I na odwrót. Są nawet oliwki wyhodowane do… celów wojennych. Największy kaliber mają te zebrane w listopadzie.

Poznamy też historie osób, które miała do czynienia z tymi niesamowitymi okazami. Biada temu, kto fałszuje przy stokrotce muzykalnej (Leucanthemum musicale). O dużym szczęściu może natomiast mówić każdy, kto na swej drodze krzak porzeczki mamoladowej (Ribes nigrum marmeladicum) lub lipy naparzanny, na której rosły gotowe torebki do zaparzania naparu.

Bombastica Naturalis

Bombastica Naturalis

Bombastica Naturalis

Bombastica Naturalis

Bombastica Naturalis

więcej o tej książce przeczytasz tu

wiek: 6+ wydawnictwo: Tekturka

Jestem przy Tobie

Jestem przy Tobie

Książka o WIEEELKIEJ przyjaźni i… potrzebie autonomii. Ciepła, wzruszająca, zabawna i świetnie zilustrowana.

Jak śledź i śmietana, lukier i pączek, kawa i ciastko. Tak dobrana jest dwójka przyjaciół – niedźwiedź i wiewiórka. Problem w tym, że niedźwiedź jest towarzyszem dość absorbującym. Miś jest nie tylko gadatliwy, ale też trochę niezdarny, więc obcowanie z nim bywa kłopotliwe. Zdarza mu się niszczyć rzeczy. Albo zjeść ciasto kolegi. Wiewiórka ma dosyć. Czuje się przytłoczona. Ma ochotę pobyć sama. Jednym słowem potrzebuje się „odniedźwiedzić” na jakiś czas.

Jestem przy Tobie ksiażka

Jestem przy Tobie ksiażka

Jestem przy Tobie ksiażka

Jestem przy Tobie ksiażka

Jestem przy Tobie ksiażka

Szybko jednak zaczyna rozumieć, że brakuje jej Misia. Pędzi namówić przyjaciela do powrotu. Na szczęście urażony niedźwiedź daje się udobruchać. Książka pokazuje, że przyjaciele mogą mieć siebie dość, mogą się pokłócić. Ale wspólnie uda się to co zepsute złożyć do kupy.

więcej o tej książce przeczytasz tu

wiek: 3+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Często prosicie o zaproponowanie książki, która będzie wspierać naukę angielskiego. Niedawno na rynku pojawił się wyjątkowy, obrazkowy słownik polsko angielski. Słówka podzielono tutaj na interesujące kategorie. Są przedmioty, które możemy znaleźć w domu i miejskie budowle. Rozdział poświęcony świętowaniu i zabawie oraz wizycie na plaży. Jedzenie, ubrania, słówka, które przydadzą nam się w ogrodzie. I oddzielny dział poświęcony kwiatom. Dzięki temu dzieci przyswoją wiele słówek, których próżno szukać w podręcznikach czy czytankach. Wiele stron poświęcono zwierzętom. Jest nawet osobny rozdział z nazwami ptaków. Może się okazać, że wiele nazw dzieci poznają od razu w dwóch językach ;)

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Tak wiele rzeczy, so many things

Na uwagę zasługują piękne ilustracje, które sprawiają, że ta książka jest wyjątkowa i bardzo różni się od słowników obrazkowych dostępnych na rynku. Oglądanie jej to nie tylko nauka języka, to tez obcowanie z nowoczesną ilustracją.

wiek: 5+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dołek

dołek książka

Książka o dziecięcej zabawie. I o tym, że dorosłym zdarza się zapominać, że sami kiedyś byli dziećmi.

Dołek powstał w trakcie budowy szkoły i jest ulubionym miejsce zabaw dzieci. Są w nim kamienie, gałęzie i korzenie. I żółta glina, której pokłady wydają się nie mieć końca. Na każdej przerwie dzieciaki biegną do Dołka i wymyślają niesamowite scenariusze zabaw. Tym zabawom nauczyciele przyglądają się z rosnącym niepokojem. Na nic dziecięce protesty. Na nic argumenty, że do tej pory wypadki zdarzały się na sali gimnastycznej. Wystarczy, że jedno z dzieci rozbije sobie nos, bynajmniej nie w dołku, a w wejściu do szkoły, żeby dorośli zabronili dzieciom zabaw w niebezpiecznym według nich miejscu.

dołek

dołek

dołek

Przez cały tydzień dzieci spędzają przerwy na huśtawkach. Na których na dodatek nie wolno im stawać. Po tygodniu zaczynają się bawić na krawędzi Dołka. W ten sposób przecież do niego nie wchodzą! Dorośli są jednak nieugięci, kiedy dzieci wracają do szkoły po weekendzie odkrywają, że dołek został zasypany. Dzieciom rzuca się jednak w oczy coś nowego.

To książka o dziecięcej wolności, wyobraźni i potrzebie nieskrępowanej zabawy.

więcej o tej książce przeczytasz tu

wiek: 5+ wydawnictwo: Zakamarki

Dziecko Gruffalo

dziecko Gruffalo

Kontynuacja kochanego na całym świecie „Gruffalo” – czyli historii cwanej myszy, która sprytnie uniknęła bycia zjedzoną przez większych przez siebie, sprawiając, że nawet przerażający stwór Gruffalo woli jej unikać. W drugim tomie poznajemy potomkinię stwora. Mała Gruffalo od dziecka karmiona jest opowieściami o groźnej Myszy, przed którą drżą wszyscy mieszkańcy lasu. Dziewczynce nie straszne jednak ojcowskie opowieści. Pewnego mroźnego wieczoru, kiedy Tata smacznie śpi Mała Gruffalo wyrusza na poszukiwania Złej Mychy.

dziecko Gruffalo

dziecko Gruffalo

dziecko Gruffalo

Po drodze spotyka znanych nam już bohaterów – Lisa, Sowę i Węża. Na pytanie o Mysz wszyscy trzęsą się ze strachu. Nasza bohaterka nie wierzy w ich opowieści i rusza dalej w drogę. W końcu spotyka małą Mysz. Czy rzeczywiście niestraszną? Czy Mysz zostanie jej kolacją.

dziecko Gruffalo

dziecko Gruffalo

dziecko Gruffalo

Niektórzy mogą być zaskoczeni tym, że Dziecko Gruffalo jest dziewczynką. Do tej pory na polskim rynku ukazały się 2 wydania tej książki. W obydwu tłumacze postanowili przerobić córkę na syna. Wywołało to sprzeciw czytelników. W końcu więc i my mamy książkę z córką w roli głównej!

więcej o tej książce przeczytasz tu

wiek: 3+ wydawnictwo: Tekturka

dzisiejsza rozmowa do zobaczenia tu

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek