Najciekawsze propozycje dla maluchów, które ostatnio pojawiły się w naszej biblioteczce.
Urodziny Misia
Książeczka interaktywna, dzięki której mały czytelnik bierze aktywny udział w przyjęciu urodzinowym z okazji pierwszych urodzin misia. To książka, która nie tylko dostarczy mnóstwa zabawy i zaangażuje dziecko. Pomoże też przygotować malucha na to, co go czeka na imprezach – jego własnej i tych, na które będzie zaproszony. To ważne, bo często jest to trudne i pełne emocji doświadczenie.
Gość, który przybywa na przyjęcie do Misia musi zapukać lub zadzwonić do drzwi, pomóc w nadmuchaniu balonów, włączyć muzykę, podskakiwać w jej rytm. Kiedy pojawia się niespodzianka, dzieci zakrywają oczy, kiedy pęka balon zatykają uszy. Pomagamy Misiowi zdmuchnąć świeczkę na urodzinowym torcie i karmimy go ciastem. Jeszcze tylko wytrzyjmy mu buzię serwetką i pora na rozpakowywanie prezentu!
Wielkim atutem książki są artystyczne ilustracje, które w rzeczywistości powstały jako olejne obrazy, dzięki temu wydają się mieć ciekawą fakturę.
wydawnictwo: Kinderkulka
Czapu Czipu Co to tak świszczy? Co to tak skrobie? Co to tak kapie? Co to tak człapie?
Książeczki z serii Czapu Czipu wspierają rozwój mowy. Łączą naukę i zabawą, zachęcając do eksperymentów z dźwiękami. Czapu Czipu, to mały chłopiec, bohater popularnego serialu dla maluchów, znanego widzom TVP ABC.
Ma czarodziejską czapkę pełną dźwięków. Co to tak świszczy? skrobie? kapie? człapie? - zastanawia się maluch. A do głowy przychodzą mu niesamowite pomysły. W odróżnieniu od innych książeczek z wyrazami dźwiękonaśladowczymi tym, że punktem wyjścia jest tutaj dźwięk, nie jego źródło. Z czapki wydobywa się tajemniczy dźwięk, a dziecko musi go rozszyfrować. To mnóstwo zabawy i świetne ćwiczenie wyobraźni.
fff fff śśś – czy to bańki mydlane? A może wiatraczek?
Do sięgnięcia po książki zachęca też ich nietypowy format i sympatyczne kontrastowe ilustracje. Przed lekturą przygotujcie kolorowe arkusze z papieru, z których razem z dziećmi zrobicie czapki podobne do tej, którą nosi Czapu Czipu!
wydawnictwo: Harper Collins Kids
Czapu Czipu Co to tak świszczy?
Czapu Czipu Co to tak skrobie?
Czapu Czipu Co to tak kapie?
Czapu Czipu Co to tak człapie?
Przepraszam, Żabo!
Książki autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej można kupować w ciemno. To gwarancja pięknego języka. Rytmiczne, rymowane, ale niebanalne teksty, które wzbogacają dziecięce słownictwo i niosą ważne przesłanie. Dołącza do nich właśnie kartonowa książeczka „Przepraszam, Żabo!”. Jej bohaterką jest mała myszka, mieszkanka Kwietnej Doliny. Sąsiedzi ją uwielbiają – jest miła, życzliwa i zawsze wie, jak się zachować. Kolejne strony to scenki z życia myszki i innych mieszkańców Doliny. Niestety nie wszyscy z nich mają dobre maniery.
Ślimak, wbiegając pędem do sklep,
w drzwiach wychodzącą bęcnął kokoszkę.
A myszka najpierw ją przepuściła,
chociaż musiała poczekać troszkę.
Podobnych scenek jest w książce 13. Po każdej pada pytanie do dziecka A teraz powiedz w kilku słowach – kto tu dobrze się zachował? Żaba wypluwająca gumę do żucia na ziemię, jeż i bóbr, którzy nie mówią dzień dobry i do widzenia, spóźnialski kot, szczur, który nie ustępuje miejsca starszym – wszyscy mogą się od myszki wiele nauczyć.
wydawnictwo: Bajka
Marek, Kasia i Pola z ulicy Czereśniowej
Obrazkowej Ulicy Czereśniowej większości z Was nie trzeba pewnie przedstawiać. Kultowa książka, którą znajdziemy w tysiącach biblioteczek w Polsce i na całym świecie. Dzieci uwielbiają śledzić bohaterów na kolejnych stronach kolejnych części czereśniowej. Zadają też dużo pytań. Wśród nich pojawiają się między innymi te: Czemu Marek zawsze ma ze sobą gęś? Komu uciekła papuga Pola? Ile czapek ma Kasia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w rymowanych historyjkach, które zainteresują małych fanów Czereśniowej, a ich rodzicom pomogą snuć czereśniowe opowieści.
Te małe książeczki to też idealny wstęp dla tych dzieci, które jeszcze nie zdążyły poznać obrazkowej wersji książki. Na ilustracjach jest mniej szczegółów. Dzięki sympatycznym opowiastkom szybko zaprzyjaźnią się z bohaterami, których potem odnajdą na dużych stronach ilustrujących życie mieszkańców najbardziej znanej książkowej ulicy świata.
Pola z ulicy Czereśniowej
Marek z ulicy Czereśniowej
Kasia z ulicy Czereśniowej
W tych sklepach kupicie pakiet wszystkich trzech książek wraz z książką Rok na ulicy czereśniowej
o Roku na ulicy Czereśniowej opowiadałam tutaj
Moje pierwsze 100 słów. Świat
Często pytacie o słowniki obrazkowe dla najmłodszych. To rodzaj książeczek, na które najłatwiej się naciąć. Często zdarza się, że ilustracje w nich są nieaktualne. Najczęściej tez pokazują przedmioty, które dziecko już doskonale zna. Seria książeczek moje pierwsze 100 słów odczarowuje ten gatunek.
Kolorowe, współczesne ilustracje, dzięki którym dziecko rzeczywiście uczy się czegoś nowego. Najnowsza z nich zabiera nas w podróż dookoła świata. Są tu piramidy i Beduin na wielbłądzie. Wielki mur, chińska porcelana i zawodnik Sumo. Antarktyczna stacja badawcza, słynna australijska skała Uluru, posągi z wyspy wielkanocnej. Dzięki tej małej książeczce dzieci poznają mieszkańców różnych krajów świata, nauczą się rozpoznawać charakterystyczne krajobrazy i słynne zabytki. Idealna pozycja dla przyszłych podróżników.
więcej o książkach z tej serii piasałam tutaj
wydawnictwo: Smart Books
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]