Książki dla dzieci oswajające ze starością - książki z PnŚ 26 sierpnia 2020

Dzisiaj mam dla Was kilka książek, które pomogą oswoić dzieci ze starością. Pokazują, że senior może być najlepszym przyjacielem dziecka, że z babcią można się świetnie bawić. Ale czasami starość bliskich osób i towarzyszące jej zmiany w zachowaniu ukochanych osób mogą być dla dzieci trudne i niezrozumiałe. W tym zestawieniu jest też książka, która pomoże w takiej sytuacji.

Sklep z babciami

Sklep z babciami

Wojtek właśnie skończył trzecią klasę i marzył o wakacjach na obozie rowerowym lub pod żaglami. Niestety, mimo obietnic rodzice nie mają czasu. Mama nie może wziąć wolnego w szpitalu. Tata, choć pracuje w domu, jest wiecznie zajęty i nawet nie zauważa, kiedy syn wychodzi z domu. Rozżalony Wojtek rzuca ukochaną przytulanką o ścianę – pluszowy jamnik traci guzikowy nos. Chłopiec odwiedza okoliczną pasmanterię, żeby naprawić zabawkę i poznaje trzy starsze panie, Maria, Malwina i Róża, to siostry, które razem mieszkają i wspólnie prowadzą sklep. Babcie i Wojtek postanawiają się nawzajem adoptować. Okazuje się, że w towarzystwie nieco ekscentrycznych seniorek Wojtek spędzi niezapomniane wakacje…

Sklep z babciami

Sklep z babciami

Sklep z babciami

Sklep z babciami

wiek: 5+ wydawnictwo: Literatura

Droga na górę

Droga na górę

Każdej niedzieli pani Borsukowa wyrusza na szczyt góry. Po drodze pomaga przyjaciołom i zbiera grzyby. Pewnego dnia spotyka małego kota Lulka, który od tej pory będzie towarzyszył jej we wspinaczce, ucząc się jednocześnie od staruszki tego, co w życiu ważne. W końcu nadchodzą dni, w których pani Borsukowa potrzebuje dłuższego odpoczynku, silnego ramienia Lulka. Pewnego dnia Lulek wyrusza na szczyt sam - o swojej podróży opowie pani Borsukowej, kiedy wróci. I od tej pory tak już będzie. Lulek będzie odkrywał kolejne tajemnice góry i zdawał relacje swojej przyjaciółce. Aż któregoś dnia, to on spotka kogoś młodszego na swojej drodze…

Droga na górę

Droga na górę

Droga na górę

Droga na górę

wiek: 4+ wydawnictwo: Wytwórnia

Fale

fale

W piękny, czuły sposób pokazano tutaj relacje małej dziewczynki i jej dziadka, który ma coraz większe problemy z pamięcią. Dziewczynka spędza czas na plaży z mamą i ukochanym dziadziem. Dziadzio nie ma już tak dobrej pamięci jak kiedyś, wszystko mu się myli. Jest świetnym kompanem zabaw, ale jednocześnie zakopuje kanapki w piasku. Bohaterka martwi się o dziadka. Boi się też, że w końcu zapomni i o niej. Wizja tego, że można zapomnieć o kimś kto jest ważny jest dla niej straszna. Mama mądrze tłumaczy jej, na czym polega demencja. Pamięć dziadka jest jak morskie fale – raz są blisko. Kiedy indziej są odległe – są lepsze i gorsze momenty. Niezależnie od tego, Dziadzio kocha wnuczkę równie mocno. Duży plus za pokazanie dziecięcych emocji w relacji ze starszą osobą, która tak bardzo się zmienia. Za mądrą, wspierającą postać mamy. I za niedoskonałe kształty bohaterów, które ciągle zbyt rzadko spotykamy w książkach dla dzieci.

Fale

Fale

Fale

Fale

wiek: 4+ wydawnictwo: Wilga

Tańcz, córko księżyca!

Tańcz, córko księżyca!

W upalny dzień zgarbiona staruszka idzie przez wioskę. Co chwilę przystaje, opiera się o laskę. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś ta staruszka była słynną tancerką. Każdy w wiosce opowie Wam o tym kim była Córka Księżyca. Opowiedzą Wam o niej ptaki i bawoły.

Jej narodziny były wydarzeniem – była w końcu dzieckiem wioskowego bębniarza i wioskowej pieśniarki. Wszyscy z wioski przybyli z darami z okazji jej przyjścia na świat. To pokazuje, jak ważna rolę pełnili w afrykańskiej społeczności artyści, jak ważna była dla niej muzyka.

Więcej o tej książce Tańcz, córko księżyca przeczytasz w tej recenzji

Córka Księżyca ilustracje

Córka Księżyca ilustracje

Córka Księżyca ilustracje

Córka Księżyca ilustracje

wiek: 5+ wydawnictwo: Zakamarki

Czy będę emerytem, czyli po co komu starość?

Czy będę emerytem, czyli po co komu starość?

Bartek zostaje na kilka dnia pod opieką babci. Wie, że babcia jest na emeryturze, więc zupełnie nie spodziewa się, że będzie z nią o 6 rano wyruszać na basen (i że w wodzie będzie mu trudno z babcią konkurować) Jego wyobrażenie o życiu na emeryturze zmienia się do tego stopnia, że najchętniej zostałby emerytem natychmiast po ukończeniu szkoły. Jednak czy to możliwe? I czy naprawdę warto? Wnuk i babcia dużo rozmawiają o życiu seniorów, o tym co można robić na emeryturze. Okazuje się, że nie każdy ma tyle szczęścia co babcia Bartka. Niektórzy potrzebują większego wsparcia. Ale na emeryturze można robić wiele ciekawych rzeczy. Na końcu książki przedstawiono sylwetki osób, które mimo sędziwego wieku nie zwalniają tempa i spełniają swoje marzenia.

Czy będę emerytem, czyli po co komu starość?

Czy będę emerytem, czyli po co komu starość?

Czy będę emerytem, czyli po co komu starość?

Czy będę emerytem, czyli po co komu starość?

wiek: 8+ wydawnictwo: Dwukropek

[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek