Książki o dziewczynkach na Światowy Dzień Dziewczynek - Książki z PnŚ 7 października 2020

Za kilka dni będziemy po raz dziewiąty obchodzić Światowy Dzień Dziewczynek. To święto ma przypominać z jakimi wyzwaniami, muszą się zmierzyć dziewczynki na całym świecie. Kiedy zostało ustanowione w 2011, na rynku trudno było znaleźć nowoczesne książki, w których głównymi bohaterkami były dziewczynki, z którymi czytelniczki mogłyby się identyfikować. Na szczęście ta sytuacja się zmienia. Mama dziś dla Was kilka książek, które dają dziewczynkom moc. Już od najmłodszych lat. Prosto z drukarni!

Seria Mali Wielcy. Maria Skłodowska-Curie. Frida Kahlo. Coco Chanel

Seria Mali Wielcy. Maria Skłodowska-Curie. Frida Kahlo. Coco Chanel

Pierwsze tomy z serii bogato ilustrowanych biografii znanych osób, na którą długo czekaliśmy. Na polskim rynku pojawiły się właśnie opowieści o 3 wyjątkowych kobietach (i czwarta o Stephenie Hawkingu, ale to temat na odobny wpis). Książki z tej serii pokazują małym (już kilkuletnim!) czytelniczkom i czytelnikom, jak wyglądało dzieciństwo Coco, Fridy i Marii. Jakie miały marzenia? Jakim przeciwnościom losu musiały stawić czoła? Maria nie mogła się uczyć na ziemiach polskich, musiała wyjechać do Francji i uczyć się matematyki w obcym języku. Coco mieszkała w sierocińcu. Frida w dzieciństwie była ciężko chora. Błyskotliwe, uparte, odważne. Prawdziwe rewolucjonistki.

Mali Wielcy. Maria Skłodowska-Curie

Seria Mali Wielcy. Maria Skłodowska-Curie.

Seria Mali Wielcy. Maria Skłodowska-Curie.

Mali Wielcy. Coco Chanel

Seria Mali Wielcy. Coco Chanel

Seria Mali Wielcy. Coco Chanel

Mali Wielcy. Frida Kahlo.

Seria Mali Wielcy. Frida Kahlo

Seria Mali Wielcy. Frida Kahlo

wiek: 4+ wydawnictwo: Smart Books

Nie bój się, dziadku!

Nie bój się, dziadku!

To historia małej króliczki, która nosi pelerynę superbohaterki i próbuje uporać się z własnymi lękami. Stefcia obawia się trochę wizyty u dziadków. Z babcią dogaduje się świetnie. Ale dziadka trochę się obawia. Po pierwsze dziadek uważa, że miejsce dziewczynek jest w kuchni. Po drugie, jego pełen myśliwskich trofeów pokój, napawa Stefcię lękiem.

Nie bój się, dziadku!

Nie bój się, dziadku!

Nie bój się, dziadku!

Ale nie można się poddawać - Stefcia wie to z książki o dziewczynce, która próbowała nie bać się niczego… Dlatego jest gotowa stawić czoła grasującemu w okolicy złodziejowi kwiatów. Jej odwaga zmienia jej relacje z dziadkiem i jego podejście do świata. To nie jedyny dorosły, któremu zachowanie małej dziewczynki daje do myślenia. Książka Pawła Pawlaka z pięknymi ilustracjami wykonanymi techniką kolażu.

Nie bój się, dziadku!

Nie bój się, dziadku!

Nie bój się, dziadku!

wiek: 4+ wydawnictwo: Wilga

Dzika

Dzika Emily Hughes

Dzika Emily Hughes to książka o dziewczynce porzuconej w lesie i wychowanej przez zwierzęta. Jedna z najpiękniejszych współczesnych książek obrazkowych. Ptaki nauczyły ją mówić. Niedźwiedzie nauczyły ją, jak jeść. Lisy nauczyły ją, jak się bawić.

Dzika Emily Hughes

Dzika Emily Hughes

Pewnego dnia w lesie pojawiają się ludzie i zabierają Dziką ze sobą. Ona ich nie rozumie, a oni nie rozumieją jej. Dziewczynka nic z tego nie rozumie i czuje się nieszczęśliwa. Kiedy w końcu powraca do lasu. Wszyscy rozumieją, że tak powinno być. Nie można bowiem poskromić czegoś tak radośnie dzikiego. Dająca do myślenia opowieść o byciu sobą i związku człowieka z naturą.

Dzika Emily Hughes

Dzika Emily Hughes

Dzika Emily Hughes

Dzika Emily Hughes

GDZIE KUPIĆ?

To, że ta wspaniała książka pojawiła się w końcu na polskim rynku zawdzięczamy debiutującemu wydawnictwu Rzeczownik i właśnie u nich możecie ją kupić

wiek: 4+

Jestem dziewczyną!

Jestem dziewczyną!

Bohaterka książki jest zainspirowana postacią siostry autorki. W dzieciństwie była ona często brana za chłopca, co podobno doprowadzało ją do szału ;) Yasmeen Ismail na co dzień tworzy animacje. Pewnie stąd w jej ilustracjach tyle ruchu i emocji. Oczekują, że będę słodka… jak pluszowa maskotka. Ale słodko-gorzki smak, to mój rozpoznawczy znak!

Jestem dziewczyną!

Jestem dziewczyną!

Bohaterka książki ma mnóstwo energii. Szybko śmiga na hulajnodze i nie boi się upadków. Chce dużo wiedzieć. W trakcie twórczej zabawy robi wokół siebie mnóstwo bałaganu i hałasu. Jest też najszybszą biegaczką. Problem tylko w tym, że wszyscy (dorośli, ale i niektóre dzieci!) myślą, że jest chłopakiem. Bo przecież w powszechnym przekonaniu to chłopcy są tacy głośni!, chłopcy interesują się łodziami, nikt nie podejrzewa, że dziewczynka może wygrać wyścig…

Jestem dziewczyną!

Książka pokazuje, że najważniejsze to być sobą. Do szalonego tańca naszej bohaterki dołącza w pewnym momencie szczęśliwy chłopiec…

Jestem dziewczyną!

Jestem dziewczyną!

wiek: 3+ wydawnictwo: Tadam

więcej o tej i drugiej książce Yasmeen Ismail pisałam tutaj

cała rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek