Już z najbliższy weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy. Pierwsze dni po zmianie to trudny moment dla wszystkich. Ale chyba najtrudniejszy dla rodziców. Dzieciom trudno przestawić się na funkcjonowanie według nowego czasu. Zwłaszcza, że pojęcie czasu jest dla nich abstrakcyjne. Zrozumienie tego, czym jest czas, zajmuje dzieciom wiele lat. Oto kilka propozycji książek, które w tym pomogą.
Mój pierwszy zegar. Akademia Mądrego Dziecka
Rozkładana, tekturowa książeczka dla przedszkolaków. Wraz z czwórką przyjaciół spędzamy cały dzień w przedszkolu. W książce jest zegar z ruchomymi wskazówkami, które w zależności od pory dnia dziecko ustawia w odpowiedniej pozycji. Od przygotowań do przedszkola o 7 rano po wieczorną kąpiel i pójście do łóżka o godzinie 20. Regularny rytm dnia i powtarzalność pewnych sytuacji pozwala dzieciom lepiej zrozumieć czas. Na każdej stronie znajdziecie wiele zadań i zagadek dla dzieci.
![Mój pierwszy zegar. Akademia Mądrego Dziecka](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1652785872/moj-pierwszy-zegar-2_xn8tgl.jpg
wiek: 3+ wydawnictwo: HarperKids
Martynka poznaje czas
Czas to nie tylko godziny. Razem z Martynką dzieci poznają pory roku, nazwy miesięcy i dni tygodnia, pory dnia. Nazwy miesięcy dzieci łatwo zapamiętają dzięki rymowanym opisom, pory dnia dzięki scenkom z życia dziewczynki. Każdego dnia tygodnia Martynka robi co innego. Jest tu też rozdział poświęcony najważniejszym świętom w roku – ułożono je chronologicznie. Martynka wytłumaczy tez dzieciom, do czego służą wskazówki i kukułka w starym zegarze dziadka. Na końcu książki znajdziecie grę planszową, która pomoże sprawdzić i utrwalić zdobytą wiedzę. Wielką zaletą książki są przepiękne, uwielbiane przez dzieci ilustracje Marcela Marliera.
wiek: 4+ wydawnictwo: Papilon
Która godzina? Zeszyt z naklejkami
Książeczka przeznaczona dla dzieci, które uczą się korzystać z zegarka. Zadania, dzięki którym dziecko krok po kroku nauczy się odczytywać godziny. Uczy, co pokazują poszczególne wskazówki. Co to kwadrans? Co oznacza zwrot wpół do? Ćwiczenia pomagają uporządkować w czasie czynności, wykonywane o różnych porach dnia. Jest też strona poświęcona zegarom cyfrowym. Jest tu też duży plakat, który pomoże zapamiętać co oznaczają poszczególne pozycje wskazówek na tarczy zegara.
wiek: 8+ wydawnictwo; HarperKids
Szczęśliwi czas liczą. Czyli to i owo o czasie i zegarach
Pełna humory, ciepła opowieść o rodzinie, dla której wakacje stały się pretekstem do zdobycia wiedzy na temat czasu i zegarów. Antek jest głodny, nie może doczekać się obiadu. Kiedy jego młodsza siostra Tosia próbuje ocenić czas, jaki został do posiłku, analizując cień rzucany przez rosnące w pobliżu drzewa, brat ją wyśmiewa. Okazuje się jednak, że dziewczynka ma rację. Dzieci dowiadują się od taty o istnieniu zegarów słonecznych i piaskowych. Kolejne dni to odkrywanie kolejnych tajemnic związanych z czasem. Co to jest kwadrans. Czym się różni 12 godzinny system odmierzania czasu od 24 godzinnego? Tata potrafi nawet zrobić budzik!
wiek: 7+ wydawnictwo: Bis
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]
*zdjęcie okładkowe: shutterstock