Pojęcie czasu jest czymś abstrakcyjnym dla dzieci w wieku przedszkolnym. Większość cztero i pięciolatków nie jest w stanie w pełni go zrozumieć. To długotrwały i złożony proces. Jednocześnie dzieci doświadczają przecież czasu na co dzień. Czekają na coś, czego bardzo chcą. Dłuży im się czynność, która je nudzi. W związku z tym poczucie przemijania czasu jest silnie związane z emocjami, które mu towarzyszą. Wytłumaczenie tych skomplikowanych zasad dziecku jest dla rodzica równie trudne, jak dla malucha ich zrozumienie. Dziś pokazywałam książki, które pomoga zmierzyć się z tym tematem i dzieciom i rodzicom.
CZY TO DŁUGO, CZY KRÓTKO? (NOWOŚĆ)
Zabawna książeczka o względności czasu dla najmłodszych. 5 minut? Kwadrans? Rok? 18 lat? to długo, czy krótko? Zależy! 10 minut – tyle trwa podróż Jasia tramwajem ze szkoły do domu. Krótko, jeśli w tym czasie rozmawia z kolegą. Ale długo, kiedy chce mu się siku. Zosi wydaje się, że 10 godzin to bardzo dużo czasu na sen, kiedy ukryta pod kołdrą czyta książkę. Jednak, kiedy wstaje rano, okazuje się, że to krótko. Wakacje trwają 2 miesiące – to stanowczo krótko, dla większości dzieci. Ale długo, dla tych, które nie mogą się doczekać, aż zostaną pierwszakami.
wiek: 4+ wydawnictwo: Dwie Siostry
JESZCZE PIĘĆ MINUT (NOWOŚĆ)
Czas to dziwna rzecz. Tacie małego liska wydaje się, że zna się na czasie, ale nasz bohater uważa, że to on zna się lepiej. Jeszcze 5 minut błaga obudzony o świcie tata. Wydaje mu się, że to krótko, a przecież w tym czasie można zrobić tyle rzeczy! Tata powtarza tez często, że nie ma czasu. Nie ma racji – przecież zawsze jest czas na nowe znajomości, skakanie po kałużach czy obserwację ptaków. Na szczęście tata zawsze wie dokładnie, kiedy czas na bajkę. I wtedy to mały lisek prosi „jeszcze 5 minut”. Zabawna opowieść, w której wszystkie dzieci odnajdą sytuacje, które przeżywają codziennie. Wielki plus za postać samotnego taty dwóch urwisów.
wiek: 4+ wydawnictwo: Tako
CZAS CZARODZIEJ
Wzruszająca książeczka o przemijaniu. O tym, jak z każdym dniem zmienia się świat wokół nas i zmieniamy się my sami. Dziecko robi się coraz wyższe, a ołówek coraz krótszy. Pod wpływem czasu szkli się cebulka na patelni a niepodcinana grzywka zaczyna wpadać do oczu. Ciało staję się coraz bardziej pomarszczone. Opony (i niektóre osoby) stają się łyse. Prędzej czy później wszystkie komputery stają się zbyt wolne. W sklepowej kolejce przychodzi nasza kolej. Są też rzeczy, które nie zmienią się na naszych oczach – góry będą stać niewzruszenie, a bliscy zawsze będą przy nas.
wiek: 5+ wydawnictwo: Babaryba
BASIA I ZEGAREK (PREMIERA)
Najnowsza część przygód uwielbianej przez dzieci pięciolatki. Tym razem Basia dostaje przesyłkę od dziadka. W środku znajduje śliczny zegarek. Na tarczy wesoło błyszczą brylanciki, a pasek jest w wesołe pieski. Zachwycona dziewczynka nie zdejmuje go do spania, ani nawet do kąpieli. Radość zmniejsza jednak uwaga starszego brata: po co właściwie Basi zegarek, skoro nie potrafi sprawdzić, która jest godzina? Mama nie ma… czasu, żeby Basię nauczyć tej trudnej sztuki. Nie ma czasu? A czy może go kupić? A może czas mieszka w zegarku? Basia zaczyna się wsłuchiwać w to co mówią dorośli, ale okazuje się, że nasz język jest pełen zwrotów, które czynią sprawę jeszcze bardziej skomplikowaną.
- nie mam czasu? (a skąd go wziąć?)
- zagramy w karty dla zabicia czasu (jak to? „zabijemy czas”?)
- szkoda tracić czas na siedzenie (jak można stracić coś, co jest zawsze?) I wiele, wiele innych. Basia poznaje ich znaczenie choćby śpiesząc się na dworzec i czekając na opóźniony pociąg. Ale przede wszystkim rozmawiając z dziadkiem, który opowiada jej również o dorastaniu, starzeniu się, przemijaniu. O tym, co czas nam daje, a co odbiera. To bardzo cenna lekcja!
wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont
CZAS. BIBLIOTECZKA MONTESSORI (4+)
Zestaw zawiera kalendarz liniowy (ma prawie 3,5 metra!) i karteczki z nazwami dni tygodnia do samodzielnego wyklejenia oraz tarczę dobową, tarczę pór i książeczkę dla rodziców, która podpowie jak tłumaczyć czas dziecku. Jak pomóc dziecku umiejscowić się w czasie, jak wytłumaczyć powiązania między zmianą lat a zmianą pór roku.
wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont