Kosmos jest pełen tajemnic. Fascynuje przedszkolaki, nastolatków i dorosłych. Pobudza naszą wyobraźnię. Jedni interesują się kosmicznymi odkryciami, budowa gwiazd i planet. Inni marzą o międzyplanetarnych podróżach i śledzą kolejne misje kosmiczne. Mam dziś dla Was książki o kosmosie dla dzieci i wszystkich miłośników wszechświata.
Rozkładany Układ Słoneczny (nowość)
Żadna inna książka w tak przejrzysty sposób nie prezentuje układu słonecznego. Na półtora metrowej harmonijce narysowane są wszystkie planety, ich księżyce a także sondy, które dotarły w ich okolice, łaziki, które udało nam się umieścić na ich powierzchni. Dzięki temu, że całość widzimy na jednej dużej planszy, łatwo dostrzec różnice w wielkości i budowie planet czy porównać odległości między nimi. Z obu stron rozkładówki widzimy ten sam rysunek, ale na jednej z nich wszystkie elementy zostały krótko opisane. Są więc ciekawostki o planetach i ich księżycach. Dowiemy się jak długo trwa doba i rok na każdej planecie. Na którym księżycu wybuchają lodowe gejzery? Jak długo potrafi trwać burza na Jowiszu? Która planeta wiruje „leżąc na boku”? Są tu też krótkie opisy odkryć dokonanych przez sondy kosmiczne wraz z datami.
wiek: 3+ wydawnictwo: Olesiejuk
Układ słoneczny z profesorem Astrokotem (nowość)
Książka o układzie słonecznym dla najmłodszych czytelników. Wraz z profesorem Astrokotem wyruszamy w podróż po kolejnych planetach. Mimo, że poszczególne notki są bardzo krótkie, znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek. Które planety nie mają żadnego księżyca? Na których nie uda się wylądować i dlaczego czy wiecie, że na Marsie jest góra trzykrotnie wyższa od Mount Everestu? Że na Uranie są miliony Diamentów? Czy wiecie gdzie w układzie słonecznym może znajdować się życie?
![Układ słoneczny z profesorem Astrokotem](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653239091/uklad-sloneczny-z-profesorem-astrokotem-3_ikcmhd.jpg
wiek: 4+ wydawnictwo Entliczek
To pierwsza książka z serii o Profesorze Astrokocie skierowana do najmłodszych czytelników. Nie zapominajmy jednak o bestsellerowej, przeznaczonej dla nieco starszych dzieci.
Profesor Astrokot odkrywa kosmos
Czytając tę książkę dzieci wyruszą w kosmiczną podróż z wszystkowiedzącym profesorem astrokotem. Dowiedzą się między innymi:
- jak powstawał wszechświat i gwiazdy
- jak wygląda układ słoneczny
- jak żyje się na stacji kosmicznej
- po co wysyłamy na orbitę satelity
- co możemy zobaczyć przez teleskopy
- czy istnieje życie pozaziemskie
Są tu też historie najsłynniejszych kosmicznych misji. Możemy również sprawdzić jak różni się nocne niebo na północnej i południowej półkuli.
wiek: 5+ wydawnictwo: Entliczek
Łajka Kosmiczny Pies (nowość)
Jeden z najsłynniejszych psów świata opowiada nam swoją historię. Przemyca przy tym wiele ciekawostek (a właściwie psiekawostek) dotyczących kosmosu. Czym meteoroid różni się od meteorytu i meteoru. Z czego składa się gwiezdny pył? Czym był Wielki Wybuch? Po co wysłaliśmy w kosmos kulę dyskotekową, minimuzeum i urnę z prochami?
Oprócz historii kosmosu i misji kosmicznym czytelnicy poznają smutną historię Łajki. Dowiemy się jak wyglądało jej szkolenie na Ziemi i podróż w przestrzeni kosmicznej. To książka, która skłoni do rozmów o wykorzystywaniu zwierząt w nauce. Czytelnicy mogą wybrać dla kosmopieska inne zakończenie - do wyboru są trzy szczęśliwe scenariusze. To również książka, która uczy, że czasem dla własnego dobra warto „się odgryźć” i powiedzieć nie.
wiek: 5+ wydawnictwo: Kapitan Nauka
Ziemia do księżyca (nowość)
Historia lądowania człowieka na księżycu. To już ponad 50 lat! Jak wyglądały przygotowania do misji Apollo 11? Jak potoczyły się misje poprzedzające? Kto pracował na ten wielki sukces?
Kogo wysyłaliśmy w kosmos, zanim zdecydowaliśmy się wysłać tam człowieka? Jak przeziębienie może zakończyć karierę astronauty? Jak wygląda szkolenie astronautów i czy różnią się oni czymś od kosmonautów? Jak się zakłada kombinezon kosmiczny.
Jak lądowanie na księżycu wpłynęło na popkulturę? Gdzie na świecie można było oglądać transmisję z tego wydarzenia? Wreszcie, jak potoczyły się dalsze losy ludzi, którzy lądowali na księżycu? I dlaczego już tam nie latamy? Wielkim atutem tej książki są pełne szczegółów, realistyczne ilustracje.
wiek: 6+ wydawnictwo: Muchomor
Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą
Pełna ciekawostek i humoru książka zainspirowana wnikliwymi pytaniami zadawanymi przez syna autora. Całość uzupełniają zabawne, komiksowe ilustracje. To opowieść o kosmosie i prawach fizyki, które nim rządzą. O naszej wiedzy i o granicach poznania.
Z czego powstał Wszechświat i jak to możliwe, że z Niczego? Jakie są kosmiczne zasady? I czy da się je złamać? Czym charakteryzuje się kosmiczna materia? Skąd wzięły się gwiazdy i galaktyki? Czy wszechświat jest wieczny. Wszystko (a przynajmniej to co dziś wiemy) jest tu przystępnie wytłumaczone. A do tego przykłady z życia wzięte i eksperymenty myślowe.
wiek: 10+ wydawnictwo: Publicat
Karty, które widzicie na zdjęciach pochodzą z zestawu "Astronomia. Biblioteczka Montessori"
to pięknie wykonane pomoce edukacyjne, które pozwolą zgłębiać wiedzę o astronomii już przedszkolakom.
W Pudełku znajdziecie:
- obrotową mapę nieba, która pomoże Wam zidentyfikować gwiazdozbiory widziane każdego dnia roku z Waszej okolicy
- Przewodnik po gwiazdozbiorach, w którym znajdziecie informacje o konstelacjach i cenne rady dla odkrywców gwiazd
- Książeczkę o Astronomii, w której znajdziecie nie tylko opisy najważniejszych ciał niebieskich, ale też pomysły na proste eksperymenty, które pomogą Wam zrozumieć, czemu planety nie spadają i dlaczego zimą jest chłodniej niż latem
- pięknie ilustrowane karty edukacyjne przedstawiające najważniejsze elementy Układu Słonecznego, w dwóch wersjach – z podpisami i bez, oraz karty z definicjami, które mogą posłużyć jako zagadki
wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont