Kosmos fascynuje ludzi od tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że wśród najmłodszych nie brakuje marzących o odkrywaniu nowych planet, mieszkaniu na stacji kosmicznej czy podróżach międzygalaktycznych. Dzisiaj mam książki dla małych (i trochę większych) miłośników kosmosu.
KOSMICZNY LABIRYNT – GRA KAFELKOWA
Gra w którą możemy grać w pojedynkę lub w dwie osoby. Mamy do wyboru łatwiejsze, albo trudniejsze misje. Może rywalizować, albo prowadzić wspólną misję kosmiczną. Zadaniem graczy jest kolonizacja planet – w tym celu trzeba stworzyć swojemu bohaterowi bezpieczną drogę do każdej planety. Czyhają na nas pasy asteroid i czarne dziury i komety. Do dyspozycji mamy satelity, prom kosmiczny i stację kosmiczną. Gra uczy logicznego myślenia i trenuje wyobraźnię. Ilustracje do niej stworzyła Dobrusi Rurańska. Idealny prezent dla małego miłośnika kosmosu.
wiek: 6+ wydawnictwo: Zielona Sowa
PLANETARIUM
Witajcie w Muzeum Kosmosu. zgromadzono tu wiedzę, którą ludzie zdobywali od tysięcy lat. Podróż przez Układu Słoneczny. Narodziny i śmierć gwiazd. Tajemnice czarnych dziur. Zderzenia Galaktyk. Początek i koniec wszechświata. Nowoczesne obserwatoria kosmiczne. Wielkoformatowy, pięknie ilustrowany album dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej. Szczegółowe ilustracje są bardzo dobrze opisane. Język jest zrozumiały, mimo że książka opowiada przecież o rzeczach, które czasem ciężko ogarnąć ludzkim umysłem. Autor stosuje obrazowe porównania, które pomagają czytelnikom wyobrazić sobie kosmiczne zjawiska.
wiek:7+ wydawnictwo: Dwie Siostry
TU JESTEŚMY
Coś dla tych, którzy marzą o tym, żeby zostać kosmicznymi badaczami. To wyjątkowe kompendium wiedzy o kosmicznej działalności człowieka. Jak wyglądają misje kosmiczne. Jak astronauci dostają się na Międzynarodową Stację Kosmiczną? Kto czuwa nad ich bezpieczeństwem? Co badają łaziki na Marsie i jak daleko latają sondy kosmiczne? Czy kiedyś polecimy na inną planetę? Jak poradzić sobie z tonami śmieci na ziemskiej orbicie? I dlaczego naukowcy poszukują „Planety Złotowłosej”? To wszystko i wiele więcej w książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
wiek: 6+ wydawnictwo: Dwie Siostry
ZIEMIA DO JADZI
Jadzia marzy o wizycie w planetarium. Ale najpierw musi posprzątać w swoim pokoju. Sprzątanie szybko zamienia się w misję ratunkową – trzeba sprowadzić do domu dinozaura Mirka, który jakimś cudem znalazł się na Marsie. Okazuje się, że wiele domowych przedmiotów może się przydać do budowy statku kosmicznego lub stać się wyposażeniem astronauty. Przy okazji lektury maluchy mogą nauczyć się nazw planet Układu Słonecznego. No i nasze ukochane ilustracje Przemka Liputa - Iwo pokochał tę książkę od razu!
wiek: 3+ wydawnictwo: Mamania
GŁOWA DO GÓRY
Basia i Stefek mają ciocię astronomkę. Kiedy spędzają u niej czas, długo patrzą w teleskop i dowiadują się wielu niesamowitych rzeczy o kosmosie. To książka, w które w bardzo przystępny sposób wyjaśnione są najważniejsze kosmiczne kwestie. Ciocia tłumaczy wszystko bardzo obrazowo – nawet najmłodsi czytelnicy nie będą mieli problemów ze zrozumieniem czym jest rok świetlny, skąd się biorą gwiazdy, jak działa radioteleskop. To świetne wprowadzenie do wiedzy o wszechświecie. Ale ostrzegam – po lekturze Wasze dzieci mogą zacząć marzyć o własnym teleskopie.
wiek: 5+ wydawnictwo: bis
CO WIDZIMY W GWIAZDACH? ILUSTROWANY PRZEWODNIK PO NOCNYM NIEBIE
Dzięki tej książce nie tylko nauczycie się znajdować na niebie i rozpoznawać gwiazdozbiory. Poznacie mity i legendy, które są z nimi związane. Dowiecie się jak przed setkami lat ludzie wyobrażali sobie wszechświat. Czy wiedzieliście, że Gwiazdą Polarną mogą być różne gwiazdy? Że na niebie jest gwiazdozbiór nazwany tarczą na cześć Jana III Sobieskiego? Że Indianie mieli inną nazwę na każdą pełnię w roku? Ale patrząc w niebo możemy też zobaczyć zaćmienie Słońca, albo zorzę polarną. O tym wszystkim przeczytanie w tej przepięknej książce.
wiek: 8+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia