Książki z PnŚ 15 sierpnia 2018 - inspirowane polskim folklorem

Dziś święto ziół i kwiatów. Bliskie naturze, wyjątkowo ważne na wsi, czerpiące z naszej ludowej kultury. Dlatego dzisiaj pokazywałam książki o ziołach i o polskich tradycjach.

PARZYZIÓŁKO (PRZEDPREMIEROWO)

tajemnice ziół

Profesor Parzyziółko zaprasza do tajemniczego świata ziół!

Dzięki zapiskom profesora odkryjesz sekrety ziół i zawodu zielarza, dowiesz się co wspólnego bazyliszek ma z bazylią, po co starożytni rzymianie nosili liście laurowe na głowie i czego najbardziej boją się komary.

Parzyziółko uchyli drzwi zielarskiej pracowni, gdzie trzyma swoje najcenniejsze zbiory, a przy okazji zdradzi kilka przepisów na domowe mikstury. Klimatyczne ilustracje sprawiają, że to idealny wybór na prezent.

wiek: 4+ wydawnictwo: Tadam

ilustracje

GRA NIEZŁE ZIÓŁKA

gra dla młodych zielarzy

Piękna, karciana gra, która pozwoli Wam dowiedzieć się sporo o ziołach.

Każdy z uczestników otrzymuje 4 naczynia na zioła – w każdym zioła sadzi się inaczej. Do dyspozycji jest też wspólny ogród, w którym zioła sadzą wszyscy gracze. Naszym zadaniem jest zapełnić wszystkie pojemniki. Musimy rozważnie dobierać zioła i mądrze je przesadzać. dobrze będą się przy niej bawić zici i dorośli

wiek: 8+ wydawnictwo: Granna

ETNOGADKI

pory roku na tradycyjnej polskiej wsi

Znacie już rożne gatunki ziół? Sięgnijcie po Etnogadki. Z części poświęconej latu dowiecie się, jak wyglądało na wsi zbieranie ziół, jak je przechowywano i do czego używano. Znajdziecie instrukcję zrobienia zielnika. A za chwilę dożynki i chlebowe święta, które też obchodzimy od setek lat.

Etnogadki to podróż w czasie na polską wieś. Podglądamy zwyczaje jej mieszkańców, widzimy co robią przez cały rok, jak świętują ważne dla nich momenty. Dużo tu tradycyjnych obrzędów i tradycji związanych z naturą i jej rytmem.Dużą część książki zajmują kolorowe ilustracje – nowoczesne, ale nawiązujące do ludowych tradycji. Wiadomości są uzupełnione chmurkami. Z wierszowanymi tekstami, które nadają ilustracjom trochę komiksowy charakter i sprawiają, że książka może zainteresować najmłodsze dzieci, dla których główne opowieści mogą być jeszcze zbyt trudne.

Dodatkowo istrukcje robienia wianków, ozdob choinkowych, pisanek

więcej o książce przeczytasz tutaj - dużo zdjęć!

wiek: 5+ wydawnictwo: Albus

BOLEK I LOLEK NA SZLAKU POLSKICH KULTUR (NOWOŚĆ)

kolejna podróż bolka i lolka

Kolejna podróż lubianych bohaterów. Chłopcy wyruszają w Polskę. Uczą się jeżyka kaszubskiego, podglądają jak powstają koniakowskie koronki, mierzą łowickie pasiaki, próbują rolady z modrą kapustą, podziwiają malowane chaty w zalipiu. W każdym miejscu znajdują jakiś skarb, a czytelnicy mogą im w tym pomóc. Na końcu książki znajdziecie sporo pytań, które pomogą wam utrwalić wiedzę. A może sami wybierzecie się ich tropem?

wiek: 4+ wydawnictwo: Znak Emotikon

KSIĄŻKI MARIANNY OKLEJAK

CUDA WIANKI I CUDA NIEWIDY

polski folklor dla małych i dużych

Zainspirowane polskim folklorem książki obrazkowe. Pierwsza prezentuje ludowe motywy z całej Polski. Tkaniny, hafty, ceramika, instrumenty muzyczne, tradycyjne nakrycia głowy, malarstwo. Aż w główie się kręci od tego bogactwa wzorów i kolorów. Wszystko uzupełnione fragmentami ludowych pieśni i przyśpiewek.

Jej uzupełnieniem jest wyszukiwanka. Historia wyruszających w podróż dwóch braci, którym towarzyszy czytelnik. Macie wpływ na fabułę – w zależności od tego, jaką decyzję podejmiecie – kontynuujecie czytanie w innej części książki. Wiedźmy, wróżki, krasnoludki i inni bohaterowie ludowych opowieści pomogają i przeszkadzają w podróży. Wasza spostrzegawczość i umiejętność podejmowania decyzji pomoże bohaterom

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

  • CUDA WIANKI
  • CUDA NIEWIDY

KARTONÓWKI DLA MALUCHÓW

Etno dla maluchów

Motywy z tych książek zostały użyte w serii kartonówek dla najmłodszych – LICZBY, KOLORY I PRZECIWIEŃSTWA pozwolą w trakcie nauki obcować z tradycyjnymi motywami. w każdej książce podpisy w 5 językach!

wiek: 0,5+ wydawnictwo: Egmont

  • LICZBY
  • KOLORY
  • PRZECIWIEŃSTWA

MITOLOGIA. PRZYGODY SŁOWIAŃSKICH BOGÓW

Mitologia słowiańskich bogów

Wiele z prezentowanych w tych książkach tradycji, wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Chociażby rozpoczynające się w najbliższych dniach świeto chleba. Jeśli chcecie poznać stare wierzenia, sięgnijcie po tę książkę. Kim byli Perun i Światowid? Jak powstał świat, jak stworzono człowieka? Za co czczono drzewa? O co bogowie kłócili się między sobą? I po co pojawiali się na ziemi? Prastare wierzenia tłumaczące zjawiska przyrody na pewno was zachwycą.

wiek: 5+ wydawnictwo: Egmont

koniec

dzisiejsza rozmowa tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 1-3 6-8 8+ PnŚ dla wszystkich


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek