Książki z PnŚ 10 lipca 2019 - pomóżmy dzieciom ratować Ziemię!

Ratowanie Ziemi, to prawdopodobnie największy problem, z jakim za kilka lat będą się musiały zmierzyć nasze dzieci. Dlatego od małego warto pokazywać im dobre wzorce, tłumaczyć mechanizmy, które mają wpływ na klimat, pokazywać, co mogą zmienić nawet bardzo małe osoby. Dzisiaj mam dla Was kolejną porcję książek, które w tym pomogą.

BASIA I ŚMIECI (NOWOŚĆ)

Basia i Śmieci

Pewnego dnia Basia wraca z przedszkola smutna. Jej przyjaciółka Anielka opowiedziała jej o tym, jak foliowe torebki zagrażają wielorybom. Dziewczynka jest zdruzgotana. Złości się na mamę, że ta używa plastikowej reklamówki. Widząc opakowanie po żelkach na podłodze w swoim pokoju, płacze, bo uważa, że jest „zabijaczem wielorybów”. Na dodatek zaczyna dostrzegać, że śmieci są wszędzie, próbuje pozbierać butelki w parku, ale ciągle wydaje jej się, że robi za mało. Cała rodzina razem szyje materiałowe torby na zakupy, rozmawiając o tym, jak można ograniczyć ilość produkowanych śmieci. Segregują też stare gazety, które później w Dniu Ziemi wymieniają na sadzonkę drzewa. Młody dąb będzie się nazywał Basia i trochę pomoże planecie, a skoro planecie, to na pewno też wielorybom.

Basia i Śmieci

Basia i Śmieci

Basia i Śmieci

Basia i Śmieci

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

JAŚ WIADOMY ZMIENIA ŚWIAT

Jaś Świadomy

Jaś ma 10 lat, młodsza, ciekawską siostrę i rodziców, którzy dbają o wrażliwość społeczną dzieci, ale sami też ciągle dowiadują się nowych rzeczy. Często to Jaś pierwszy zdobywa ważne informacje, które sprawiają, że rodzina Wiadomych zmienia swoje przyzwyczajenia i zaczyna żyć bardziej ekologicznie. Dowcipne opowiadania poruszają wiele ważnych, aktualnych tematów. Dowiadujemy się, czemu warto przygarnąć psa ze schroniska i dlaczego nie można tego zrobić przed świętami (dzieci przez długie miesiące będą wychodzić na spacery z samą smyczą, żeby udowodnić, że podołają nowym obowiązkom). Zaprzyjaźniony leśniczy uczy dzieci jak dbać o drzewa i o mieszkańców lasu. Za sprawą sąsiadki w przerażającym futrze, mała Zosia dowiaduje się o fermach zwierząt futerkowych, a rodzice podpisują petycję wzywająca do ich likwidacji. Jest tu też mowa o efekcie cieplarnianym, segregacji śmieci i sprzątaniu lasu, dzieciach pracujących w azjatyckich fabrykach, cyrkach bez zwierząt, ochronie puszczy. Każdy rozdział jest uzupełniony planszą informacyjną. Dowiemy się z nim m.in. jak wybierać jajka w sklepie, dlaczego warto sadzić drzewa, jak wygląda umowa adopcyjna podpisywana w schronisku, a nawet co polska konstytucja mówi o dbaniu o środowisko. Chyba żadna inna pozycja na rynku nie porusza tylu ważnych tematów z zakresu ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej. Mam jednak jeden zarzut do tej książki. W rozdziale poświęconym ekologicznej żywności autor niepotrzebnie demonizuje rośliny GMO sugerujac, że zwierzęta karmione ziarnem modyfikowanym genetycznie nie są tak zdrowe, jak te karmione ekologiczną paszą. Obawiam się, że niektórzy czytelnicy mogą wręcz odnieść wrażenie, że GMO sprawia, że świnki świecą w ciemności. Demonizowanie GMO nie ma podstaw naukowych, dlatego wolałabym, żeby ten fragment nie znalazł się w książce.

Jaś Świadomy

Jaś Świadomy

Jaś Świadomy

Jaś Świadomy

wiek: 9+ wydawnictwo: MAC edukacja

BOBAS ODKRYWA NAUKĘ, ENERGIA ODNAWIALNA! (PRZEDPREMIEROWO)

Bobas odkrywa naukę

Dzidziuś ma kocyk. Taki w sam raz. Nie jest ani za cienki, ani za gruby. Ziemia też ma swój kocyk – jest nim otaczające ją powietrze, które składa się z niewidzialnych gazów. Powietrza potrzebują do życia również rośliny i zwierzęta. Niektóre z gazów zatrzymują więcej ciepła niż inne. Nazywamy je cieplarnianymi. Produkują je ludzie w elektrowniach i fabrykach. Powstają też, kiedy jeździmy samochodami. Kiedy gazów cieplarnianych pod ziemskim kocykiem jest za dużo, Ziemi robi się za gorąco. Dzidziuś chce pomóc Ziemi więc gasi światło, segreguje śmieci i chodzi na piechotę. Dzidziuś kocha odnawialne źródła energii!

To jedna z książeczek z nowej serii dla najmłodszych dzieci, w których trudne zagadnienia z dziedziny fizyki przedstawiono w sposób przyjazny maluchom. Idealna pozycja, na pierwszeą naukową książkę w dziecięcej biblioteczce. Ułatwia rodzicom tłumaczenie skomplikowanych zjawisk, którymi w naturalny sposób zainteresowane są dzieci. Soczyste, radosne ilustracje Irene Chan przyciągają uwagę dziecka. Format jest wygodny dla małych rączek. więcej o calej serii Bobas Odkrywa Naukę.Akademia Mądrego Dziecka pisałam tutaj

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

Bobas odkrywa naukę

wiek: 1+ wydawnictwo: Egmont

TAK JAK TY (NOWOŚĆ) (2+)

Tak jak ty

Książka, która w prosty sposób tłumaczy dzieciom, że zwierzęta mają uczucia i pomaga je zrozumieć. Owce czy pingwiny są nam bliższe, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Narratorami są różne zwierzęta, które opowiadają dziecku o tym, jak bardzo są do niego podobne. Mówią o swoich lękach, o tym, że lubią być najedzone i mieć przytulne schronienie. Nie lubią kiedy coś je boli. Bywają wesołe, albo smutne. Mają swój charakter i potrafią się porozumiewać. Zupełnie tak jak ty! Uwielbiane przez dzieci i rodziców ilustracje Pauline Martin (znane z książek „Miłość” czy „Moja młodsza siostra”), dodają tej książce ciepła. więcej o tej książce pisałam tu

tak jak ty

tak jak ty

tak jak ty

tak jak ty

wiek: 2+ wydawnictwo: Entliczek

GRA LOTERYJKA RECYKLING

Loteryjka Recykling

Gra, dzięki której dzieci poznają zasady recyklingu i nauczą się jak segregować odpady

4 plansze, na których znajdziemy podstawowym rodzajom śmieci. Ich kolory odpowiadają kolorom odpowiednich pojemników do segregacji odpadków i 2 plansze dodatkowe – elektrośmieci i domowy recykling. Gra ma kilka prostszych i trudniejszych wariantów, pozwala na grę w pojedynkę lub w grupie. Dzieci muszą przyporządkować rożne przedmioty do właściwych pojemników, ale nie jest to łatwe, bo obiekty są dobrze ukryte na rysunkach, które pokazują codzienne czynności. Gra to nie tylko dobra zabawa. Będzie stanowiła punkt wyjścia do rozmów o recyklingu, podpowie też, jak możemy dać drugie życie zużytym przedmiotom i wykorzystać je w zabawie.

Loteryjka Recykling

Loteryjka Recykling

Loteryjka Recykling

Loteryjka Recykling

wiek: 4+ wydawnictwo: Kapitan Nauka

więcej książek poruszających temat ekologii znajdziesz tutaj

może Cię również zainteresować książka “Wielka Księga Zabaw. Ratujmy Ziemię!” z tego zestawienia”

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek