Książki z PnŚ 23 stycznia 2019 - ekologia na wesoło

Dzisiaj Dzień Bez Opakowań Foliowych. To świetny pretekst, żeby porozmawiać z dziećmi o ekologii. Jest to resztą temat, który w życiu naszych dzieci będzie coraz bardziej obecny. Dlatego przygotowałam dziś książki, które pomogą rozmawiać o tym, jak ważne jest oszczędzanie wody i segregowanie śmieci. nie tylko poruszają one one temat ochrony środowiska, ale są też wciągającymi opowieściami, przy których będziecie się świetnie bawić.

GDZIEŚ DALEKO BAJKA EKO

eko bajka o Niezielencji

Byłą sobie kiedyś piękna zalesiona kraina zwana Zielencją. Królewskiej parze urodziła się jednak córka, która miała wiele zachcianek. Za jej sprawą królestwo zaczęło tonąć w śmieciach, których nie było już gdzie składować. Nie było już miejsca na lasy ani ogródki warzywne. Zdenerwowany król ogłosił turniej – ten, komu uda się posprzątać królestwo i przywrócić go do pierwotnego stanu, zostanie mężem królewny i otrzyma połowę królestwa. Czy znajdzie się śmiałek? Czy królewna da się przekonać do zmiany stylu życia? Czy król dostanie w końcu na kolację upragnioną marchewkę?

Dowcipna, stylizowana na klasyczną, bajka pokazuje, jakie są konsekwencje nadmiernej konsumpcji i uczy, że decyzje jednej osoby mogą mieć wpływ na cały świat.

wiek: 4+ wydawnictwo: Dwukropek

ORKA W WANNIE

Orka w wannie

Rymowana opowieść o tym, jak w wannie w bloku zamieszkała wielka orka. Ala z tatą karmią orkę flądrami i smarują ją lanoliną, żeby nie wyschła. Mieszkańcy próbują się jej pozbyć na wszelkie sposoby, ale ona uparcie powraca. W końcu Ala decyduję się zapytać orkę, czemu właściwie zamieszkała w ich łazience. Okazuje się, że woda w morzu jest zbyt brudna, żeby w niej pływać. Na dodatek zaczyna brakować wody w przyrodzie. Mieszkańcy biorą sobie jej słowa do serca i zaczynają dbać o to, żeby porządnie dokręcać kran i nie zużywać więcej wody niż naprawdę potrzebują – w końcu miejsce orki może któregoś dnia zająć mniej przyjazny rekin. więcej o “Orce w wannie” tutaj

wiek: 4+ wydawnictwo: Martel

książka może być chwilowo niedostępna, ale już za kilka dni powinna powrócić na półki księgarni - od razu dam Wam znać!

MIASTO ZŁOTEJ

betonowe miasto Złotej

Horror, którego głównymi bohaterami są dziewczynka o imieniu Złota i… miasto, w którym mieszka. Złota bardzo lubi swoje miasto, mimo jest całe z betonu, w sklepach można kupić tylko gotowe papki do jedzenia – nie zna nic innego, nigdy nie widziała roślin czy owadów. Jedynymi towarzyszami Złotej są lalka Tina i Miś. Pewnego dnia w mieście pojawia się ktoś jeszcze, ktoś kto powoduje, że zdenerwowane miasto zaczyna więzić swoich mieszkańców. To Sylva – dziewczynka, której drewnianą chatkę i przydomowy ogródek pochłonęło rozrastające się betonowe miasto. Sylva opowiada złotej o drzewach, owadach, prawdziwym jedzeniu. Czy wspólnie uda im się zatrzymać falę betonu?

wiek: 6+ wydawnictwo: Tadam

SPRĘŻYNEK NA TROPIE TAJEMNIC

sprężynkowy ludzik dowiaduje się, jak dbać o środowisko

Antek tworzy ze starej sprężyny ludzika, który od tej pory towarzyszy mu każdego dnia. Sprężynek uczy się od Antka wiele o recyklingu, śmieciach, oszczędzaniu wody i ochronie lasów. Wiedzę zdobywamy łatwo, towarzysząc przyjaciołom w codziennych czynnościach. Rodzina Antka bardzo dba o środowisko i to słuchając ich rozmów i obserwując ich działania uczymy się proekologicznych zachowań. Wszysto jest wyjaśnione w bardzo prosty sposób, a dodatkowo każdy rozdział jest zwieńczony zabawnym wierszykiem poruszającym jeden z ekologicznych tematów. Dowiecie się gdzie wyrzucać baterie, co się dzieje z puszkami wrzuconymi do odpowiedniego pojemnika i co to jest smog. Znajdziecie też przepis na domowe środki czyszczące. A na końcu przydatny słowniczek. Nawet nie zauważycie, kiedy eko wiedza wejdzie Wam do głowy.

wiek: 6+ wydawnictwo: BIS

WYTWÓRNIK EKOLOGICZNY

książka aktywnościowa ucząca ekologicznych zachowań

To książka aktywnościowa, w której znajdziecie wiele zadań, dzięki, którym dowiecie się, jak dbać o środowisko. Oprócz nich na każdej stronie są ciekawostki i ekoporady. Kretki w dłoń! Posprzątajcie las, zgaście światło w pustych pokojach, zaprojektujcie miejską zieleń.

wiek: 7+ wydawnictwo: Wytwórnia

całą rozmowę możecie obejrzeć tu

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek