Książki z PnŚ 23 stycznia 2019 - ekologia na wesoło

Dzisiaj Dzień Bez Opakowań Foliowych. To świetny pretekst, żeby porozmawiać z dziećmi o ekologii. Jest to resztą temat, który w życiu naszych dzieci będzie coraz bardziej obecny. Dlatego przygotowałam dziś książki, które pomogą rozmawiać o tym, jak ważne jest oszczędzanie wody i segregowanie śmieci. nie tylko poruszają one one temat ochrony środowiska, ale są też wciągającymi opowieściami, przy których będziecie się świetnie bawić.

GDZIEŚ DALEKO BAJKA EKO

eko bajka o Niezielencji

Byłą sobie kiedyś piękna zalesiona kraina zwana Zielencją. Królewskiej parze urodziła się jednak córka, która miała wiele zachcianek. Za jej sprawą królestwo zaczęło tonąć w śmieciach, których nie było już gdzie składować. Nie było już miejsca na lasy ani ogródki warzywne. Zdenerwowany król ogłosił turniej – ten, komu uda się posprzątać królestwo i przywrócić go do pierwotnego stanu, zostanie mężem królewny i otrzyma połowę królestwa. Czy znajdzie się śmiałek? Czy królewna da się przekonać do zmiany stylu życia? Czy król dostanie w końcu na kolację upragnioną marchewkę?

Dowcipna, stylizowana na klasyczną, bajka pokazuje, jakie są konsekwencje nadmiernej konsumpcji i uczy, że decyzje jednej osoby mogą mieć wpływ na cały świat.

wiek: 4+ wydawnictwo: Dwukropek

ORKA W WANNIE

Orka w wannie

Rymowana opowieść o tym, jak w wannie w bloku zamieszkała wielka orka. Ala z tatą karmią orkę flądrami i smarują ją lanoliną, żeby nie wyschła. Mieszkańcy próbują się jej pozbyć na wszelkie sposoby, ale ona uparcie powraca. W końcu Ala decyduję się zapytać orkę, czemu właściwie zamieszkała w ich łazience. Okazuje się, że woda w morzu jest zbyt brudna, żeby w niej pływać. Na dodatek zaczyna brakować wody w przyrodzie. Mieszkańcy biorą sobie jej słowa do serca i zaczynają dbać o to, żeby porządnie dokręcać kran i nie zużywać więcej wody niż naprawdę potrzebują – w końcu miejsce orki może któregoś dnia zająć mniej przyjazny rekin. więcej o “Orce w wannie” tutaj

wiek: 4+ wydawnictwo: Martel

książka może być chwilowo niedostępna, ale już za kilka dni powinna powrócić na półki księgarni - od razu dam Wam znać!

MIASTO ZŁOTEJ

betonowe miasto Złotej

Horror, którego głównymi bohaterami są dziewczynka o imieniu Złota i… miasto, w którym mieszka. Złota bardzo lubi swoje miasto, mimo jest całe z betonu, w sklepach można kupić tylko gotowe papki do jedzenia – nie zna nic innego, nigdy nie widziała roślin czy owadów. Jedynymi towarzyszami Złotej są lalka Tina i Miś. Pewnego dnia w mieście pojawia się ktoś jeszcze, ktoś kto powoduje, że zdenerwowane miasto zaczyna więzić swoich mieszkańców. To Sylva – dziewczynka, której drewnianą chatkę i przydomowy ogródek pochłonęło rozrastające się betonowe miasto. Sylva opowiada złotej o drzewach, owadach, prawdziwym jedzeniu. Czy wspólnie uda im się zatrzymać falę betonu?

wiek: 6+ wydawnictwo: Tadam

SPRĘŻYNEK NA TROPIE TAJEMNIC

sprężynkowy ludzik dowiaduje się, jak dbać o środowisko

Antek tworzy ze starej sprężyny ludzika, który od tej pory towarzyszy mu każdego dnia. Sprężynek uczy się od Antka wiele o recyklingu, śmieciach, oszczędzaniu wody i ochronie lasów. Wiedzę zdobywamy łatwo, towarzysząc przyjaciołom w codziennych czynnościach. Rodzina Antka bardzo dba o środowisko i to słuchając ich rozmów i obserwując ich działania uczymy się proekologicznych zachowań. Wszysto jest wyjaśnione w bardzo prosty sposób, a dodatkowo każdy rozdział jest zwieńczony zabawnym wierszykiem poruszającym jeden z ekologicznych tematów. Dowiecie się gdzie wyrzucać baterie, co się dzieje z puszkami wrzuconymi do odpowiedniego pojemnika i co to jest smog. Znajdziecie też przepis na domowe środki czyszczące. A na końcu przydatny słowniczek. Nawet nie zauważycie, kiedy eko wiedza wejdzie Wam do głowy.

wiek: 6+ wydawnictwo: BIS

WYTWÓRNIK EKOLOGICZNY

książka aktywnościowa ucząca ekologicznych zachowań

To książka aktywnościowa, w której znajdziecie wiele zadań, dzięki, którym dowiecie się, jak dbać o środowisko. Oprócz nich na każdej stronie są ciekawostki i ekoporady. Kretki w dłoń! Posprzątajcie las, zgaście światło w pustych pokojach, zaprojektujcie miejską zieleń.

wiek: 7+ wydawnictwo: Wytwórnia

całą rozmowę możecie obejrzeć tu

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8


Zobacz inne tematy