Książki z PnŚ 28 listopada 2018 - świąteczne książki do czytania przez cały adwent

Dzisiaj pierwszy świąteczno prezentowy odcinek - książki, które umilą oczekiwanie na święta. Wprowadzające świąteczną atmosferę, do czytania przez cały grudzień – takie, które mogą zastąpić kalendarz adwentowy.

JAK WINSTON URATOWAŁ ŚWIĘTA (NOWOŚĆ)

myszka ratuje święta

Przemarznięty Myszek Winston znajduje list do Świętego Mikołaja. Chętnie wykorzystałby go, to zrobienia sobie suchego schronienia, ale rozumie, że to poważna sprawa, bo następnego dnia, mały Oliwier będzie czekać na prezent. Postanawia więc dostarczyć list na Biegun Północny, a czasu ma mało. Po drodze czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Na szczęście spotyka wiele życzliwych zwierząt. Elegancka kotka, sprytny szczur mieszkający w centrum handlowym, mądra gołębica – wszyscy starają się pomóc Winstonowi w osiągnięciu celu. Jego spotkanie z Mikołajem nastąpi gdzie indziej, niż się spodziewał, a jego finał będzie zaskakujący…

Świetne ilustracje w połączeniu z wciągającą fabułą sprawiają, że czytanie jest jak oglądanie świątecznej bajki.

Książka jest podzielona na 25 (24 i pół) rozdziałów, do czytania przez cały grudzień. Dodatkowo jej wielkim atutem są pomysły na grudniowe zajęcia – po każdym rozdziale znajdziecie pomysł na oś, co możecie zrobić w domu – ozdoby choinkowe, ciasteczka, śnieżne kule, wełniane ptaszki i wiele innych pomysłów – większość potrzebnych rzeczy na pewno znajdziecie w domu. Dlatego moja rada – jeśli możecie, czytajcie ją rano – żeby mieć czas na realizację tych pomysłów.

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

KOSMICZNE ŚWIĘTA (NOWOŚĆ)

święta z kosmitą w domu?

Kolejna książka podzielona na 24 grudniowe rozdziały.

W domu Rutki zaczynają ginąć różne metalowe przedmioty – dziewczynka szybko orientuje się, że sprawcą zamieszania jest niebieski przybysz z innej planety. Kosma wypadł ze statku kosmicznego i próbuje odnaleźć swoją rodzinę. Stanie się przyczyną wielu problemów dziewczynki, ale też zostanie jej przyjacielem.

Najlepszym kolegą Rutki jest Samir – muzułmański chłopiec, który jeździ na wózku inwalidzkim – co ciekawe, nie znajdziemy tej informacji w tekście – zobaczymy tylko na ilustracjach. W czasie Adwentu w szkole dzieci rozmawiają również o Ramadanie i Chanuce.

wiek: 5+ wydawnictwo: Zakamarki

PREZENT DLA CEBULKI (DŁUGO OCZEKIWANE WZNOWIENIE)

o chłopcu, który chciał poznać tatę

25 rozdziałów pokazujących oczekiwanie na święta przez chłopca zwanego Cebulką. Nie jest to radosne oczekiwanie – Stig-Cebulka ma 2 marzenia, pod choinkę chciałby dostać rower i poznać swojego tatę. Na rower mamy nie stać, a o tacie wie tylko tyle, że na imię ma Joppe i mieszka w Sztokholmie przy bardzo długiej ulicy. Na dodatek, brak taty wypominają mu szkolni koledzy. Zrozpaczony Cebulka postanawia wyruszyć w długą podróż do Sztokholmu, by odnaleźć tatę. Okazuje się, że święta może uratować pewien miłośnik kur, będący postrachem miejscowych dzieci.

wiek: 7+ wydawnictwo: Zakamarki

DOBRANOCKI NA GWIAZDKĘ (NOWOŚĆ)

11 świątecznych dobranocek

11 klimatycznych opowiadań. Każde jest zupełnie inne i napisane przez innego autora – łączy je tylko świąteczny motyw i magiczne ilustracje Ewy Bieniak – Haremskiej. To opowiadania, do których na pewno będziecie wracać.

Mikołaj smażący naleśniki dla zbójów, troll z chorą stopą jako niespodziewany wigilijny gość, domowe świąteczne kłótnie i przedświąteczny ból głowy, święta samotnej myszki. I wiele wiele więcej!

wiek: 5+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

ŚWIĄTECZNE LISTY OD FELIKSA (PRZEDPREMIEROWO)

królik podróżnik odwiedza Mikołaja

Mała Zosia jest wyśmiewana przez kolegów ze szkoły, bo wierzy w Świętego Mikołaja. Jej pluszowy królik Felix postanawia więc ustalić prawdę. 30 listopada wysyła list na Biegun Północny, w którym pyta „Mikołaju, czy ty naprawdę istniejesz?!”. Odpowiedź przychodzi bardzo szybko. Święty Mikołaj opowiada w liście swoją historię i zaprasza Felixa do siebie, więc uwielbiający przygody królik wyrusza w podróż na Biegun Północny, a z tej podróży wysyła do Zosi listy, które czytelnicy mogą wyjąć z kopert umieszczonych w książce i przeczytać. Równolegle śledzimy codzienność Zosi i jej kolegów. Dowiadujemy się jak świętują Boże narodzenie dzieci w innych krajach. Dostajemy od Felixa przepis na szafranowe bułeczki. Towarzyszymy Mikołajowi w pracowitej świątecznej nocy. Swą podróż Felix zakończy dopiero 6 stycznia – to wtedy dzieci we Włoszech dostają świąteczne prezenty.

wiek: 5+ wydawnictwo: Mamika

całą rozmowę zobaczysz tutaj

inne świąteczne książki znajdziesz tutaj

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino komiks konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wspieranie rozwoju mowy wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość śmierć rodzica święta żłobek